Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Еве сега менав еден од помалите трансформаторчиња кои ги има 2, кога го потчукнував менуваше на звукот, ама сега пак свири за нијанса е потивко ама кога го пуштам да работи појче се слуша и сега си викам да ги сменам сите електролитски кондензатори на излез да видам што ќе прави. Вие што мислите ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на дечки едни дечки тука им дале лап топ, и им релке дека не работи кулерот, го растурив пред некој ден и кулерот беше полн со прашина го исчистив и го пробав на батерија од мобилен со напон од 3,7V и работеше ок, го ставив назад, го пуштив компјутерот и кулерот на почетокот работеше  и после тоа кулерот престана да работи и после 5-10 минути се изгаси зашто се прегреа, пак го растурив и го пробав пак кулерот на 3.7V и работеше што мислам дека нешто од матичната е зафркнато, па дека немам многу алат на располагање сакам да го поврзам цело време да врти па дали мислите дека тоа би била добра идеја???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Еве сега менав еден од помалите трансформаторчиња кои ги има 2, кога го потчукнував менуваше на звукот, ама сега пак свири за нијанса е потивко ама кога го пуштам да работи појче се слуша и сега си викам да ги сменам сите електролитски кондензатори на излез да видам што ќе прави. Вие што мислите ?
Ме намачи и тоа како ова напојувањево па зедов сите електролитски кондензатори ги заменив и престана да свири. - Се извинувам за тоа што ме немаше една недела... изведував нешто со интернетов :D

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Колеги ако може некој накратко да ми објасни(ако е тоа можно) која е разликата помеѓу 50-херцен ТВ приемник и 100-херцен ТВ приемник во однос на сликата?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1129 on 12.09.2012, Wednesday, 20:54:31 (Edited 12.09.2012, Wednesday, 20:58:18) »
Колеги ако може некој накратко да ми објасни(ако е тоа можно) која е разликата помеѓу 50-херцен ТВ приемник и 100-херцен ТВ приемник во однос на сликата?

Кај аналогните, нема разлика бидејќи и онака сликата се праќа си 50 frame-а во секунда (поточно 50 полуслики за PAL, односно 25 цели слики ;)), така да, тоа беа само „лажги со опашки“ од страна на фирмите производители, као демек „овие подобри биле за очите, ова она“... да, подобри се само ако и сигналот се праќа со 100Hz ;D... до некаде барем беше така, не негирам дека на некои телевизори кои ги имам видено кои имаат refresh rate од 100Hz, навистина сликата поубаво се гледаше, малку поостра беше, ама ништо повеќе од тоа... и не се гледаше треперење на сликата ако снимаш со камера телевизор... или се гледаше, ама малку.

Кај дигиталните има, ама само ако сигналот се прака со поголем refresh rate од 50Hz, на пример, 80Hz или 70Hz. Тогаш, да, ќе се забележи разлика ;). Но, повторно, нема да се забележи разлика кај филмови бидејќи и онака филмовите се снимаат со 24 frame-а во секунда, а оваа технологија не е сменета со децении и (колку што знам) не планираат да ја менуваат, така да, нема да ти направи никаква разлика, барем за филмовите ;). Ти ако сакаш направи telecine на тие 24 frame-а и на 100 frame-а, џабе ти е, тоа пак се 24 frame-а, само што има еден куп дупликати на еден ист frame кои се прикажуваат 4.167 пати во секунда ;D.

Е сега, од друга страна, има голема разлика меѓу монитори со максимален refresh rate од 60Hz и максимален refresh rate од 100Hz ;) (тоа е всушност истата она работа „50Hz и 100Hz“ кај обичните телевизори, само за монитори, посебна терминологија се користи ::), зошто, не знам, ама мислам дека има врска со развојот на самата технологија и фактот дека мониторите се имаат развивано „независно“ - условно кажано - од телевизорите). Веднаш се забележува дека екранот помалку ги заморува очите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Фала ти Гига ова го прашував бидејќи денеска на школо учевме за анализа на слика-Прогресивна анализа и Анализа со проред, па професорот ни кажа дека имало некоја разлика помеѓу 50-херцен и 100 херцен ТВ приемник, и ни кажа дома да провериме на 50-херцен ТВ приемник да се доближеме најблику до него и најдобро на  логото од самата телевизија ќе забележиме треперење, тоа го пробав јас и се забележува некое минимално треперење  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1131 on 13.09.2012, Thursday, 16:06:54 (Edited 13.09.2012, Thursday, 16:11:45) »
Фала ти Гига ова го прашував бидејќи денеска на школо учевме за анализа на слика-Прогресивна анализа и Анализа со проред, па професорот ни кажа дека имало некоја разлика помеѓу 50-херцен и 100 херцен ТВ приемник, и ни кажа дома да провериме на 50-херцен ТВ приемник да се доближеме најблику до него и најдобро на  логото од самата телевизија ќе забележиме треперење, тоа го пробав јас и се забележува некое минимално треперење  ;D

Тоа се случува поради interlacing-от. Кога се исцртуваат двете полу слики на екранот, не се поклопуваат баш најдобро една со друга, па затоа сејавува тоа треперење. Кај 100Hz-ните телевизори, најчесто сликата се исцртува цела (без две полуслики, една цела, односно, како што ти рекол професорот progressive scan), па затоа не се јавува тоа треперење. Значи, прво на сликата и се прави deinterlacing (се спојуваат двете полуслики во една цела), па и се прави framerate conversion (се конвертираат тие 25 слики во секунда во 100 слики во секунда, што значи дека за секоја една слика, има 3 слики кои се клон на таа една, односно идентични копии), па дури тогаш се праќа таквиот сигнал кон цевкат. Всушност, тоа ми беше поентата кога реков дека „за џабе имаш 100Hz-ен телевизор кога сигналот кој се праќа е со 25 слики во секунда“, нема поента, освен тоа што овие телевизори имаат progressive scan па не се јавува тоа треперење ;).

Заклучок: Треперењето не е толку последица на тоа што сигналот се праќа со 25 слики, односно 50 полуслики во секунда, туку повеќе е последица на самиот начин на анализа на сликата, односно исцртување на сликата, односно анализа со проред. Овој проблем во Америка не беше толку изразен бидејќи они го имаат NTSC системот, кој врши исцртување на 30 цели слики во секунда (без проред). На пример, забележи и ќе видиш дека тоа треперење не се јавува ако го гледаш истиот тој сигнал (од телевизијата) online преку некој flash player бидејќи сигналот кој се праќа е progressive (веќе скоро никаде не се користи анализа со проред освен освен во аналогната PAL телевизија и PAL DVD снимките, односно R2 и R5 изданија), а исто така и сите монитори користат progressive scan, така да, не може да се јави треперење на сликата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
дали може пад на напонот што се ствара при течење на струја низ тријак да се искористи за напојување на некој уред??? и ако напонот е многу мал (како што знам негде накај 1,5V е пад на напон низ тријак) дали може да се стави умножувач на напон за тој напон да се зголеми, односно дали ова би работело???

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Борче така поврзуваше за да свети лед на димерот ...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а за максимална струја што би можело да се влече знаеш???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
направи ја шемава од сликата и направи краток спој мери колку струја дава на излез кај што ти треба нискиот напон, стави ја сијалицата за да не се испотепаш со струјата :D
ќе добиеш некоја максимална струја, е по неа води се, пола од неа сигурно би можел да користиш :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хахахаха методот ти е многу добар :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
За помали струи, може да ставиш кондензатор врзан сериски, после кондензаторот паралелно зенерка со потребниот напон

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
треба пик да се поврзе, лцд 2x16 и некој отпорник....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://electroschematics.com/5678/capacitor-power-supply/
Code: [Select]
http://www.bitsbox.co.uk/infocontent/capdropper.htmlВака нешто мислев...
еве и калкулатор:
Code: [Select]
http://www.daycounter.com/Circuits/Transformerless-Power-Supplies/Transformerless-Power-Supplies.phtmlpic-ит и дисплејот не би требало да трошат повеќе од ампер-два...