Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335455 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Дали постојат потенциометри од 10K ама не оние обични од 0-10К него пр: од 1К-10К, до 100К или сл. работава е да не оди до 0 оми, и колку се разликуваат во цената спрема обичните ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Мислам дека нема такви,ама можеш сам да си направиш...Само додади во серија со тој потенциометар еден фиксен отпорник од 1К или од колку ти треба и готово.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Како наједноставно можам да го кренам напонот од 15 DC на 19 ?
-Се работи за полнач за лаптоп.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aко го најдеш колото тогаш ова:

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
колово го има во ГАЦ електроник.Баш и на мене ми требаше ова,па го најдов таму.Цена,мислам дека му беше 40 денари.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
абе јас мислев со еден, два транзистори нешто да се напрај пошто nа полначов пишува дека може   да дај од 12v до 20v кога го мерам вака слободен вика 15v меѓу минус и плус а меѓу плус и маса 12v, а лаптопов бара 19в го приклучувам в лаптоп и вика [0v] [0.34v] (се будали) ама не 19 или 15 :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледни е  DELL лап-топ и ти требат два напона и маса.На иглицата треба да имаш нешто понизок напон од 12V и тој служи за покренување на процесорот и некои други цаки ;D И да направиш уред по шемата ,нема да биде доволно  :D :D
Пробај да не е до кабелот,бидејки знае да зезне.Отвори го (скрши го) полначот и таму одспој го кабелот и мери напон,ама и омски провери го самиот кабел.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Кабелот е супер, само што приклучокот не чинеше од полначот, а исто така и на лаптопот.
Што значи ги заменив и едниот и другиот приклучок и сега ми остана уште масата од полначот да ја врзам ама има еден друг проблем што масата и минусот се во спој на матичната плоча, дали тоа треба да биде така ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1103 on 21.07.2012, Saturday, 22:12:50 (Edited 21.07.2012, Saturday, 22:15:46) »
Масата ти е надворешниот оплет,внатре имаш уште една *маса *условно,ама на неа имаш +19В во однос на надворешната *маса*,а на иглицата треба да имаш +12в некаде- во однос на внатрешната * маса* т.е. оние 19В.Нелогично,ама работи.Пробај така! 8) Ако се во спој двата оплета да знаеш имаш диода во краток спој .Поставена е *контра* меѓу двете *маси*!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1104 on 22.07.2012, Sunday, 00:56:36 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:26:42) »
Ете ја најдов, и е во краток спој и се вика PJ 906 LV, за што служи оваа диода ? - Пошто ја барав на интернет и во VRT2009 ја нема.

Види слика




Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Пробај одлеми ја диодата,и залеми некоја 4007 колку за проба...и мери напон тогаш...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Залемив диода, сега не е во спој и не грее. Го поврзав плусот, минусот и масата од полначот директно на плоча, и кај процесорот или кулерот до него за него :) почнува да прави (цк, цк, цк) а кога го стегнам и држам подолго време тастерот за да го стартува лаптопот, почнува побрзо да го прави тоа (цк, цк, цк).
И плус кога е поврзан лаптопот со полначот, кога кај лаптопот че направи (цк) напонот паѓа на нула и одма се покрева.

Јас мислам дека е недоволно моќен полначот па не може да го заврти кулерот кај процесорот.
Да напоменам дека ова сето го правам на извадена плоча на која има само рам, процесор и толку :) оти мислам дека вака  би требало да запали. Ако треба нешто да додадам од неговите делови кажете.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вака: можеби треба да го склопиш прво лап топот во кукиште,па да го пробаш,бидејки можно е да има некој кабел,прекинувач или слично за да се вклучи како треба.Диодата е 3А и спрема местото треба да најдеш и соодветна големина.Овие и слични диоди побарај ги во напојниот дел на некој неисправен хард диск ( од оние 80Гб најчесто ;D)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да напоменам дека ова сето го правам на извадена плоча на која има само рам, процесор и толку :) оти мислам дека вака  би требало да запали. Ако треба нешто да додадам од неговите делови кажете.

Не е лаптоп исто што и PC. Лаптопите најчесто не палат освен ако не е се врзано за нив. Врати се назад (mouse pad, тастатура, кабел за монитор, итн.) и пробај така.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Пробав се ама не сака да запали..
Што викате дали може да го поврзам на ATX напојување ?
-Вака мислам:
(GND) и (+12V) = (+12V)  (- и +)
(-5V) и (+12V) = (+17V) (- и +)     [+12V]-ниот напон заедно, така што ќе добијам [ + ] [-] и [-5V]-како маса или не ќе може вака ?