Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1065 on 30.04.2012, Monday, 16:01:07 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:24:46) »
Еве нешто друго,само што тешко ќе ги најдеш деловите...

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Еве една шема ,погледај ,па ако те фати есап направи ја.Дечкиве пробаа,имаше некои резултати ама ја растурија и не ја пробавме до крај
истата и јас што ја изработив,на слушалките се слуша она свирење кога покрај некој стерео уред ќе се доближи мобилен телефон кој ѕвони,ова е исто исто така како на БорчеБТ.Ова е само детектор!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Барам една шема , склоп со кој ги оневозможува мобилните телефони т.е. губат сигнал не мора голем досег некаде 1 метар ( видов ваква шема на форумов само не можам да ја најдам )

Најдов една шема:
Code: [Select]
http://www.eeweb.com/blog/circuit_projects/simple-cell-phone-jammer
Не сум ја изработил,али е едноставна,пробај па пиши што си добил.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не се исплаќа ова да се прави во домашни услови 20-40$ коштаа вакви готови да се купат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
не се исплаќа ова да се прави во домашни услови 20-40$ коштаа вакви готови да се купат

Се исплаќа,едини активни компоненти се NE555 и MRF947 и тие заедно коштаат помалце од 2$.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
незнам колку ќе работи ова, пробајте видете што како
јас зборувам за малку по професионално направено
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали може да се направи некој уред пауза и плеј што ќе има, мене ми е за миксетата сакам на секој канал да ставам такво нешто.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали може да се направи некој уред пауза и плеј што ќе има, мене ми е за миксетата сакам на секој канал да ставам такво нешто.

Мислиш на аудио kill? Или kill-ови на bass, middle, treble?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Знае ли некој каде има квалитетни клешти-сечици (од малите, за кратење изводи на елементите, не од тие за електричари) и евентуално која цена се?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас последен пат купив од еуро тулс околу 150 денари се, квалитетот е тој, купив од алфа за 300-400 денари, италијанска марка некоја, по кратка употреба се скрши врвот, ова кинеските (или чии се веќе) во еуро тулс барем од малку поцврст метал се, сега за сега нема гајле :)

инаку најчесто користам во стил на оние што се за арматура врзување клештите, така изгледаат помали се со рамна површина кај што сечат (што е најбитно) и прилично цврста градба се
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знае ли некој каде има квалитетни клешти-сечици (од малите, за кратење изводи на елементите, не од тие за електричари) и евентуално која цена се?

Јас земав Extol комплет до Хубо, немаат проблем, барем до сега, имам сечено многу работи со нив, е сега, барем цвикцангличките, не сечат добро челик (;D ги имам малку гњавено), но за останати работи се добри ;). Мислам дека комплет беа околу 400 денари. Има и посебни такви мали цангличиња да се купат, најразлични марки, ама околу 150 денари е една, или тука некаде (100, 110, 120 денари). Имам и кинески од Euro Tools, како Devil што има, исто, околу 150 денари беа комплет од 5 (една повеќе има од овие на Extol), искрен да бидам, прилично солидни се ;D, ме имаат изненадено ;). Не се толку добри како овие на Extol, на пример, цвикцангличката има мала нееднаквост на аголот под кој се поставени секачите од едната и од другата страна (секачите не се поклопуваат на средината туку малку забегува едниот на едната страна), ама и со нив немам некој поголем проблем, супер се имаат покажано ;). За 150 денари се повеќе од добри ;). Ќе ги познаеш по дреч портокаловата боја на навлаката на рачките ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Хехе исти имаме, и јас имам портокалови, добри се но за помали работи инаку се тупат отприлика за 5-6 месеци турбо работа со нив :).. абе друго сакав да прашам, прашањево е следно: Оние екрани со катодна цефка што се под вакум и што може да се најдат по телевизори и монитори, од кои причини може да експлодира таа туба што е под вакум ? Или воопшто не може, освен со сила да ја кршиш ?

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Бидејки е вакуум прво се случува ИМПЛОЗИЈА а потоа следува “ЕКСПЛОЗИЈА“ .
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
А дали знаеш од што ?
- На пример дали од пренапон, погрешно поврзано нешто... ?

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Прашањето е малку недоречено. Јас  го разберам прашањето двозначно имено дали кога е во работен режим во апаратурата во која е вграден(а) или како надворешна причина ( удар, температура-пожар) итн.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!