Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335459 times)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Малку ми е лудо, чудно, ама интересно прашање е.. Спаѓа и во дигитална и во аналогна електроника, ама тука се одлучив да прашам. Како кабелот од 220 волти шо влегва во кутијата (зборам за секаква кутија, за радио, телевизор, засилувач) го прицврстувате на кутијата, да неможи да мрда?
мислам дека го сваќате моето прашање  ::)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Со подврзување од внатрешната страна 8)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не мора ни така, како изгледаат оние што се клемите за надворешно прицврстување на кабел, се заштрафуваат на ѕид или што и да е веќе, има жлеб во форма на U, во неа се става кабелот и одозгора се става едно капаче, со што кабелот е прицврстен, е такво слично само што капачето е со штрафови и може да се стега кабелот, пошто во тие за монтажа што се U капачето неможе многу да се прицврсти (со запчиња е)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Има на секој стар телевизор, но дали знае некој каде се продаваат ?

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
што мислите за кинескиве транзистори :) зашто гледам дека на ebay има bc184c но се прилично скапи а демек се оригинал.Додека на alibaba ги најдов прилично ефтино

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1056 on 16.04.2012, Monday, 23:36:50 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:23:40) »
јас најчесто земам од оние шпагетите за повеќе кабли што се собирање (види слика)
и такви поставувам пред и после дупчето на кутиата каде што излегува кабелот така не може ни да влегува ни да излегува од кутија :)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако не можеш да најдеш оригинален држач за кабелот, стави ваква стега како што ти кажа Девил и залиј ја со течна пластика да не може да мрда кабелот, ќе ти заврши работа.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
што мислите за кинескиве транзистори :) зашто гледам дека на ebay има bc184c но се прилично скапи а демек се оригинал.Додека на alibaba ги најдов прилично ефтино

се е кинеско...се е made in China...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
мислиш и на светско ниво или само кај нас :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мислиш и на светско ниво или само кај нас :)

На светско ниво. Само се разликува квалитетот на производите увезени кај нас и во Европа, Америка...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
мислиш и на светско ниво или само кај нас :)

На светско ниво. Само се разликува квалитетот на производите увезени кај нас и во Европа, Америка...
Toчно така! Тоа сакав да го пишам ама ме претрка :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Барам една шема , склоп со кој ги оневозможува мобилните телефони т.е. губат сигнал не мора голем досег некаде 1 метар ( видов ваква шема на форумов само не можам да ја најдам )
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Барам една шема , склоп со кој ги оневозможува мобилните телефони т.е. губат сигнал не мора голем досег некаде 1 метар ( видов ваква шема на форумов само не можам да ја најдам )
знам за што збориш,мислам тоа го има поставено БорчеБТ,бидејќи тоа и јас го имам изработено.Но се излажав бидејќи тоа само следи каде има сигнал на мобилен телефон(ако ѕвони,се активира).
Ако не е тоа што мислам,јас ќе поставам темата(ако ја најдам) и ти кажи дали е тоа.Но пред се,дали е од Борче темата?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве една шема ,погледај ,па ако те фати есап направи ја.Дечкиве пробаа,имаше некои резултати ама ја растурија и не ја пробавме до крај