Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335459 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако можеш да намоташ најдобро ке е, оти такви вредности тешко се наоѓаат. Кај нас се наогаат само 1, 10, 100uH или некои такви.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Имаш во логин 2.2mH 1,9А

Можеш да го одмоташ да добиеш 1.8 mH
Само запази колкаво треба да биде   ЕSR - то  (Effective Series Resistance) и тоа е многу битно за уредот кој го правиш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Добивам лични пораки со прашања поврзани со стручни теми па бидејки јас не се бавам со конкретната проблематика, прашањата ги ставам тука па кој знае нека им одговори на членовите а пак членовите своите прашања да ги оставаат на форум (да не се бојкотира форумот) а не по пораки.

случајно да не знаеш какви јадра се потребни за излезни и влезни аудио трансформатори?Какви всушност се користат?И нормално дали има нешто такво кај нас да се најде?

DX-er сакам да те прашам дали знаеш како да ја зголемам шемата на Sprint-Layout 5.0 ???
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
мислам дека треба да се отвори сосема нова тема во врска со трансформаторите и во неа да се споделат знаењата на членовите.

Споено мислење: 24.03.2012, Saturday, 21:22:40
добро би дошла уште една дискусија како онаа за кондензаторите.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Не треба да се мисли многу :D туку да се отвори, доколку досега никој не отворил таква тема.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Каде можат да се најдат соларни ќелии доволни за да работи еден дигитрон и колкава им е цената од прилика ? ( имам еден дигитрон од времето на татко ми со 4 соларни ќелии но 100 марки бил на времето )
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
На шемава,тој обележаниот кондензатор,каков тип предлагате да биде?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На шемава,тој обележаниот кондензатор,каков тип предлагате да биде?

Пластичен, MKT, MKP, со работен напон од над 63V. Пожелно е да ставиш и поголем, на пример 1uF/100V.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1043 on 31.03.2012, Saturday, 16:24:09 (Edited 31.03.2012, Saturday, 16:30:07) »
дали може да ми кажете замена за транзисторите BCX70 и BCX71(SMD) кои сакам да ги заменам за други СМД транзистори кои ги има кај нас.Намена за програматор.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
тука има за транзистори, карактеристики и замени
Code: [Select]
http://alltransistors.com/search.php?search=bcx70
Сепак се ВРТИ !!!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Дали може некој да ми каже за што можат да се искористат АN7312 и AN7025 интегрални кола.
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
AN7312 -DUAL RECORDING /PLAYBACK PRE AMPLIFIER CIRCUIT

AN7025 - AM/FM INTER-FREQUENCY (IF) AMPLIFIER MDIP22 = AN7025K


Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
кај се изгуби темата со кондензаторите?гледам дека ја нема...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
неможе да ја нема, можно е да не си барал добро а и вакви работи се пишат во случајни муабети а не тука.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
кај се изгуби темата со кондензаторите?гледам дека ја нема...

Еве ја темата triology ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=8393.0