Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335433 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали некој може да помогне со распознавање на пиновите на 2N3773. На нет има ама тие се на исто растојание така што секое може да биде и катода и анода.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
емитер и база има на таквите куќиште (самото куќиште најчесто е колектор) а не катода и анода :)

не е точно дека се на исто растојание, на една страна се поблиску до дупчето за монтирање, ама ако не можеш да ги откриеш тогаш мери вака
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1108.0
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стварно ме чудите со вакви прашања.Има се на .net !

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Стварно ме чудите со вакви прашања.Има се на .net !

Добро од сеа не прашувам

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе не да не прашуваш, ова се основни работи, прво разлистај како работи одреден дел пред да правиш нешто со него
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дали на овие сијалиците со влакно (волфрмови или од што е веќе) со зголемување на температурата им расте или им паѓа отпорот ?
сакам да користам како шант една сијалица за да мерам поголеми струи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислам дека се зголемува отпорот како расте температурата, затоа најчесто и прегоруваат на уклучување, дека тогаш им е мал отпорот, ама пак нека ти потврди некој што знае сигурно ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
расте одпорот...а и голем отпор има таа, еднашка мерев една скоро 30 оми беше...не е добра за мерење големи струи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ама затоа е добра да ја користиш како моќен отпорник од 30 ома ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мене ми е колку за тест да испробам еден сензор кој наводно мери до 70A :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
мене ми е колку за тест да испробам еден сензор кој наводно мери до 70A :)

Може да се мери ова со „сијалица тест“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1016 on 03.03.2012, Saturday, 21:07:51 (Edited 03.03.2012, Saturday, 22:38:32) »
како што разгледав даташитот колото е за до кај 1000A, 8 пинско дил пакување од кое 2 нозе е влез 2 излез (за струјата која се мери) демек нешто во финта на hall effect сензор, со што ја мери струјата, ама не верувам дека тоа коло би издржало толкава струја, треба подобро да го проучам даташитот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
како што разгледав даташитот колото е за до кај 1000A, 8 пинско дил пакување од кое 2 нозе е влез 2 излез (за струјата која се мери) демек нешто во финта на hall effect сензор, со што ја мери струјата, ама не верувам д ека тоа коло би издржало толкава струја, треба подобро да го проучам даташитот :)

1000A :o :o :o... DIP куќиште :o :o :o... нема шанси... можеби peak да му биде 1000 ампери, пример, да може толкава струја да издржи ама 2us ;D. Continuous power нема шанси да му е толку, јас би рекол, максимум околу 50A би можело да биде, не верувам ни дека е 70 :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника

Дали практично би имал проблем ако поврзам повеќе MOSFET транзистори за големи струи паралелно
негде 8 транзистори се, со тоа што сорсовите се на - од напојувањето, дрејновите се паралелно поврзани и одат према негативниот пол од потрошувачот, а гејтовите се преку отпорници од 15 оми паралелно поврзани и преку зенерки од 16V се на - напојување (за во случај од поголем напон, пошто можно е да напојувањето во одреден случај да крене повисок напон), а отпорниците од 15 оми кој се на еден крај сите заедно поврзани одат на засилувач на сигнал према дарлингтонов спој на транзистор, кој има за улога да го засили сигналот со кој ќе се контролираат фетовите.

Е сега пошто претходно напоменав дека треба да тече струја до кај 70A, потребна ми е да поврзам повеќе MOSFET-и за да контролирам тие 70A, се работи за импулсен режим на работа
па ме интересира дали ќе има проблем дека би се поврзале околу 8 фетови паралелно на дадениот начин, да не ми се појави шум или пак DC напон па да се случи континуирано да проведуваат 70A и да изгорат :)


може и да сум погрешил, ама ќе видам даташитот, и мене не ми се веруваше, имаше еден куп за избор, да не сум го смешал со некое друго :P
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
..., а отпорниците од 15 оми кој се на еден крај сите заедно поврзани одат на засилувач на сигнал према дарлингтонов спој на транзистор, кој има за улога да го засили сигналот со кој ќе се контролираат фетовите.

Во принцип, немаш потреба од дарлингтонот, за џабе ќе стои, FET-ови и MOSFET-и се напонски контролирани компоненти, нема поента да ставаш струјно контролирана компонента (како BJT или дарлингтон) за да го засили сигналот, и онака не влечат многу струја на нивните гејтови, некоја минимална вредност е тоа, ако е потребно да изведеш напонско засилување на сигналот, доволен ќе биде и еден операциски засилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."