Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335379 times)

Offline bosko_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Не за димер него шемата за резервно осветлување.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не за димер него шемата за резервно осветлување.

Епа дај линк од темата, не знам каде е, плус, пиши во неа ако сакаш да го правиш тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да не ги замараме овде колегиве,ке ти одговорам многу кратко - може! Е,сега отвори нова тема на вистинско место,стави ја шемата ,постави ги сите прашања и ке добиеш опширен одговор. 8)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ИЗбришав дел од мислењата, незнам за што се расправате не ме интересира, темата ја накитивте со офф топик многи...

бошко те молам преформулирај го прашањето кое го имаш што сакаш да правиш и каков проблем имаш, што точно те интересира од делот за резервното осветлување, за што сакаш да го искористиш и каков проблем имаш, поточно за што сакаш да го модифицираш ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки дали реле од 7 ампери може да издржи сијалица од 100W на 220V ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може без проблем да издржи потрошувач кој би влечел до кај 5A, тоа би било до кај 1kW потрошувач, ама јас препорачувам поомоќно реле да се стави за поголеми потрошувачи пошто може да се спојат некогаш контактите ако повлече поголема струја и да останат цело време споени :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па за сијалица е таман значи  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и повеќе од таман е за сијалица :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bosko_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Дали моЖе универзално даљинско да се користи за боом тв или мора оригинално?

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Мислам дека би можело да се користи универзално... ама кој код ке го внесеш за да го активираш даљинското за да работи на тој уред?

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Дали моЖе универзално даљинско да се користи за боом тв или мора оригинално?


Кодовите се сите европски телевизори а не сите европски уреди !!
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline bosko_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1003 on 01.03.2012, Thursday, 17:42:44 (Edited 01.03.2012, Thursday, 17:59:29) »
чаре?
не пишувај толку кратки постови!

и гледај каде објавуваш прашања, оваа тема е за аналогна електроника а далечинската не се аналогна ел. ! Прочитај ги правилата и помирисе со нив ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bosko_sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 9
Ах тие ПРАВИЛА ме убија :) хаха... се извинувам, слободно бришете.