Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335379 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Инаку незнам дали сте ги виделе овие „блокатори“ на аларм за каиш: ;D ;D
Code: [Select]
http://seatbeltextenders.ecrater.com/p/10694427/seat-belt-alarm-stop-end

Знам, другар вакво има ;D. Се продаваат и кај нас ;) ;D.

Ама навистина нервира тоа што титка кога немаш ставено каиш >:(. Ептен е за никаде, секогаш ставам каиш, ама па нервира ако морам да ставам каиш кога парикирам. Се знае, мора да видиш лево, десно, назад, да се исцентрираш, а бидејќи на оние „титкачите за растојание“ не им верувам ;D, морам да се свртам ;), а вртење со каиш на тебе... не иде, па дури и да се удриш со некој, колку јако можеш да се удриш на паркинг ::) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Не ми е јансо како ( фм ) бубите работат , тие се предаватели а приемник што ќе биде , може обично ФМ радио од телефон ? ако е исто ФМ "опсег" и ФМ радио ..
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не ми е јансо како ( фм ) бубите работат , тие се предаватели а приемник што ќе биде , може обично ФМ радио од телефон ? ако е исто ФМ "опсег" и ФМ радио ..

Се разбира дека може, ако се фаќа сигналот на обично радио, се разбира дека може да се фати и на мобилен ;). Само треба да е предавателот прилично биску до приемникот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Па во шемата пишува без антена 50 метра со 500 метра значи и со антена на 500 метра ке фаќа на мобилен ?
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Cobe ако ме слушаш не се замарај со буби туку направи посериозен предавател со кој ке имаш домет!
Во делот Предаватели имаш шеми за посериозни предаватели, слободно прашај што те интересира, тука сме, ке ти помогнеме, само пиши во делот Предаватели.
Можеш да направиш предавател со постабилна фрекфенција а не како овие бубите на кои им шета фрекфенцијата како луда а и ако се доближиш/оддалечиш од бубата да се смени фрекфенцијата па на крај да се налутиш и да ја искршиш :D Од друга страна буба не можеш да ја засилиш и да имаш
посилен сигнал, за разлика од неа друг предавател можеш да го засилиш со појачало.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Какви се тие Делта кондензатори, и каде се користат истите ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За вакви ли мислиш???

Code: [Select]
http://www.docstoc.com/docs/80672834/DELTA-SURGE-CAPACITORS%E2%80%9C

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не ама ова е некоја фирма делта, колку што успеав да разберам тоа се 3 кондензатори поврзани во форма на делта (триаголник) и така запаковани и имаат 3 изводи, е сега не успеав да најдам за што се користат само :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не ,мислев дека се работи за SURGE кондензатори кои ги има на линков

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ми треба замена за BA519 насочувачка диода..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ВА 519 = BA511 1N4148 BA513 1N4448 BA517 1N4150 1N4152

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми треба замена за BA519 насочувачка диода..

Мислам дека овие се 1N4148, ама на Ei-Nis ;), ако не се лажам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Дечки дали некој знае зошто кородираат контактите на батериите од даљинско?
Ова го имам приметено на 3 даљински и тоа на сите им фаќа рѓа плусот од кај што се зима струјата (не од страната на сериската врска)
И ќе ги истругам, после некое време пак исто се дешава... :(
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дечки дали некој знае зошто кородираат контактите на батериите од даљинско?
Ова го имам приметено на 3 даљински и тоа на сите им фаќа рѓа плусот од кај што се зима струјата (не од страната на сериската врска)
И ќе ги истругам, после некое време пак исто се дешава... :(

Киселина од батериите. Ако ставаш алкални, нема да се случува тоа, ама ако еднаш се случило и пониклованиот дел од контактите е „изгорен“, најверојатно ќе се случува пак, не ради друго, бакарот ќе почне да оксидира, затоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."