Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колеги, знае ли некој какви се тие low-esr керамички кондензатори и дали ги има кај нас...?

Јас прв пат слушам за нешто вакво, иако, да, кога сум мерел ESR на кермаички кондензатори (чито ме интересирало што ќе покаже ;D), покажувало релативно голем ESR или е Out Of Range. Претпоставувам дека ова е нормално за ќерамички кондензатори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Колку што видов на нет СМД се и имаат релативно голем капацитет од неколку микрофаради.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку што видов на нет СМД се и имаат релативно голем капацитет од неколку микрофаради.

Да не се евентуално оние EDLC кондензатори?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не, нема врска со нив, овие се баш low-esr ceramic capacitor.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дали некој знае, која е разликата меѓу аналоген температурен сензор и термо отпорник/диода  ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
дали некој знае, која е разликата меѓу аналоген температурен сензор и термо отпорник/диода  ?
па нема разлика -термо отпорниците и диодите (и уште термопаровите) спаѓаат во аналогни температурни сензори..., ако може така да се класифицираат, јас би рекол сензори со аналоген излез, пошто сите сензори нели се аналогни.. :)

едино биметалот можда го класифицираат како дигитален сензор незнам,...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе дајте кажете замена за тријак KT 207/600...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline 007

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
kt207 е 5А тријак,  има распоред A1-G-A2 . Може да ставиш BTA06 , BT 137 или некој сличен, само што овие имаат распоред A1-A2-G

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ок фала за помошта
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #909 on 07.01.2012, Saturday, 02:15:06 (Edited 07.01.2012, Saturday, 02:19:28) »
може некој да ми каже каква е вредноста на 470R отпорникот?
и 1u кондензатор?
на 2К2 би било 2200,на 1К8 би било 1800
воедно ме интересира и на кондензаторите кои би биле овие вредности
3n3 - 3300pf;
би сакал некој да ми ги потврди горенаведените вредности а воедно и да ми одговори на прашањето околку вредноста на отпорникот и кондензаторот.Благодарам

Споено мислење: 07.01.2012, Saturday, 02:19:28
За отпорникот би значело 470 оми?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
470R = 470Ω (оми)
1u = 1uF (микрофарад)
2K2 = 2,2KΩ (килооми) = 2200Ω (оми)
1K8 = 1,8KΩ (килооми) = 1800Ω (оми)
3n3 = 3300pF (пикофаради)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #911 on 09.01.2012, Monday, 19:22:04 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:16:48) »
Може некој да разбере што сензор е ова и како се користи?

Led Senzor

Od njihovog početka, uvijek smo Led diode koristili kao signalizaciju u raznim uređajima i još je tako, jer čemu bi lederica mogla koristiti osim da svijetli. Ne, nije tako, postoji još jedan način njihovog korištenja kojeg još nismo nigdje koristili, a možda bi u nekim slučajevima i dobro došao. Riječ je o senzoru osvjetljenja za koji možemo iskoristiti običnu Led diodu, na način da nam ista lederica može biti i signalizacija nekog procesa i senzor za osvjetljenje okoline u kojoj se nalazi. Stvar je u biti vrlo jednostavna, pogledajte shemu.



Kao što vidimo Led dioda je spojena između dva pina mikrokontrolera i to GP0 i GP1 ( nije uvjet, mogu biti bilo koji ). Znači ako je GP0 = 1, a GP1 = 0 tada led svijetli ( što je normalno ). Ako okrenemo situaciju, pa je GP0 = 0, a GP1 = 1, tada je na led inverzni napon pa ne svijetli ( što je opet normalno ). Ali ako poslije te situacije, GP1 stavimo na high Z , te mjerimo vrijeme kad GP1 dođe u stanje "0", dobit ćemo različite rezultate za različite razine osvjetljenosti. Kraće vrijeme pada na nulu - znači veća osvjetljenost i obrnuto. U karakteristike led diode kao senzora, nisam ulazio, jer mislim da je sigurno nećete koristiti za neke mjerne uređaje, ali za neke jednostavne aplikacije bilo bi zanimljivo iskoristiti njezinu mogučnost. Sada Vam treba samo određeni softver kojim ćete napraviti neki uređaj , ali može to biti i neka smicalica koju ćete uvaliti prijateljima, npr. evo jedan jednostavan primjer koji sam napisao - Led Senzor.bas. U primjeru led ne svijetli (mora biti dan ), te kad približavate ruku ka led diodi ( tj. stvarate sjenu ), ona počne svjetliti. Evo mislim da sam Vam promijenio mišljenje o Led diodama, kojima smo dali novu dimenziju upotrebe.

Code: [Select]
http://www.ivica-novakovic.from.hr/LedSensor.htm
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Може некој да разбере што сензор е ова и како се користи?


Od njihovog početka, uvijek smo Led diode koristili kao signalizaciju u raznim uređajima i još je tako, jer čemu bi lederica mogla koristiti osim da svijetli. Ne, nije tako, postoji još jedan način njihovog korištenja kojeg još nismo nigdje koristili, a možda bi u nekim slučajevima i dobro došao. Riječ je o senzoru osvjetljenja za koji možemo iskoristiti običnu Led diodu, na način da nam ista lederica može biti i signalizacija nekog procesa i senzor za osvjetljenje okoline u kojoj se nalazi. Stvar je u biti vrlo jednostavna, pogledajte shemu.

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да, ама што е точно неговата намена? Има само еден пик, отпорник и ЛЕ диода. Кога ке има струја ке свети, и толку? Епа извини, ако е така нема потреба ни од пик ни отпорник.. башка сензор, што точно е?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали знае некој за PNP транзистор ама да е по цена/форма како BC547 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.