Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335453 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Znam ama mi treba za vo kola (od mob. sum)

А не може со оној од Maxim (не ми текнува кое коло беше, ICL6XX нешто беше мислам ;D), генераторот на негативен напон?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
може со тој, ама волтметарот неможе да се напојува од истото напојување што треба да го мери...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Znam ama mi treba za vo kola (od mob. sum)

А не може со оној од Maxim (не ми текнува кое коло беше, ICL6XX нешто беше мислам ;D), генераторот на негативен напон?

За негативен напон да се добие јас корстам 7660, интегрално коло за претворање од позитивен во негативен напон ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
може со тој, ама волтметарот неможе да се напојува од истото напојување што треба да го мери...

Овој проблем изгледа може да се реши само со 1:1 DC-->DC конвертор :S. Не глeдам друг начин :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Знам, ама ми треба за во кола.

ЕЕЕ.. тоа е веќе проблем  :(
Не знам како би можело наједноставно да се реши ова.. Начин има (како што спомна Гига со дц-дц конвертор или нешто слично) ама мислам дека е пресложено за намената...

Споено мислење: 24.12.2011, Saturday, 20:49:25
А да земеш трафо 1:1 и примарот да му го врзеш на алтернаторот пред диодите ??  :) :) :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да земеш трафо 1:1 и примарот да му го врзеш на алтернаторот пред диодите ??  :) :) :) :)

И јас имав таква идеја, ама потоа ми текна дека така ќе работи само кога е запален моторот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мора да има некој начин, ќе пробам се што ќе ми текне додека не го најдам... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки какво е тоа аудио трафо ? Дали е аудио трафо ако и на примарот и на секундарот е 4/8 оми ако мериме со униметар ?
Конкретно ми треба за АМ модулатор кај мал осцилатор
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на какво трафо се мисли од лабаш ?
ако е такво тогаш тоа е најзафркнатото трафо на светот, од една страна има негде отпор од 800оми па и повеќе а од другата има 4 или 8 :)

трафо какво што бараш ти, можеш да извадиш од стар модем некој :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не е тоа омски отпор 8 оми, туку импенданса, излезно трафо за лампаш отприлика има 200-300ома на примар и околу 1ом на секундар.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #895 on 25.12.2011, Sunday, 19:55:14 (Edited 25.12.2011, Sunday, 20:02:34) »
Toa што го збориш е 1:1 трафо,такво изолациско тие се други аудиотрансформаторите...Јас знам барав едно време за еден stun gun :D ама не најдов,требаше да има на примарот отпор 1КΩ,а на секундарот 8Ω.Мислам дека овакво можеш да извадиш од старо радио,ама некое ептен старо,од тито :D ;D.Oбично ги има по 2 во едно радио,ептен мали се од едната страна имаат 3 нозе од другата 2 и имаат некоја лента на нив едното е со плава,другото е со црвена лента. ;) ;D (Вакви мислам дека беа,некој што знае нека пише за сигурно ;D)

EDIT: е вакви: ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Плавиот е побуден пуш-пул трансформатор,а црвениот е излезен со однос 1к/8 Е за звучник

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Колеги, знае ли некој какви се тие low-esr керамички кондензатори и дали ги има кај нас...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа да не се некои електролитски но керамички кондензатори ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не се електролитски, туку баш керамички, затоа ме зачуди.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio