Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335447 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дали може да го заменам PN2222 со 2N2222?Дали ќе биде добра замена?Ако нема да биде,предложете некој друг транзистор  :)
По правило да, ако појдеш во една продавница и речеш дајте ми 2N2222 ке ти дадат од другите PN2222...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Истиот е слободно замени го...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
дали може да го заменам PN2222 со 2N2222?Дали ќе биде добра замена?Ако нема да биде,предложете некој друг транзистор  :)
може може, и јас имав на едно појачало за во кола така ставано на едниот ставив ПН2222 а на другиот канал 2н2222  :) инаку појачалото беше со тда1510
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Би требало да е ист транзисторот, изгледа друга фабрика го произведува, затоа има ознака PN место 2N ;). Исто како TDA2003 и CV203 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
денес извадив од 4 СМПС компјутерски напојувања по 12 парчиња ТЛ431.Ова како информација,да си знаете.Дека тие се скапи. ;D ;D иначе имаат други ознаки,но ги има по 3-4 во едно напојување.Исто така има 817(оптокаплери).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
скоро во сите напојувања ги има ним, и сегде онаму каде треба референтен напон :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Не знаев каде да го поставам ова прашање, па ај тука. Сакам да прашам дали некои знае како се правеше онаа течноста за премачкување на плочки за да бидат заштитени, зашто сега јас само со лак ги прскам и добро се заштитени, ама со тоа неколку пати имам мачкано подобро ги заштитува. Па, ај кој знае нека пише рецепта :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
со калофониум или со нешто друго ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Да, калафониум како се прави и уште нешто да прашам, во бројот 5 од 2006 година има за изработка еден термометар којшто мери од 0 до 600, ме интересира дали некој знае дали може да се ограничи и да мери само до 100 степени?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
што ке ти е да го ограничиш...можеш да мериш и температури и до 100 степени :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе си купиш калофониум, ќе го сомелиш што е можно поситно (прашина), ќе набавиш етил алкохол (90% или колку е веќе) и мешаш од калофониумот со алкохолот, во некое мало тегличе или што и да било.. кога ќе достигне ниво да повеќе не се раствора калофониумот во алкохолот дотури уште малку алкохол и убаво измешај, па премачкувај што сакаш
ова се користи пред да се леми, многу полесно е лемењето после
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Да, калафониум како се прави и уште нешто да прашам, во бројот 5 од 2006 година има за изработка еден термометар којшто мери од 0 до 600, ме интересира дали некој знае дали може да се ограничи и да мери само до 100 степени?
баш го имам истиот број,тој е со ИЦЛ7107 и има потенциометар со кој се нагодува на која температура сакаш да го нагодиш ти термостатот.

stefanjanevski

  • Guest
Да, калафониум како се прави и уште нешто да прашам, во бројот 5 од 2006 година има за изработка еден термометар којшто мери од 0 до 600, ме интересира дали некој знае дали може да се ограничи и да мери само до 100 степени?
баш го имам истиот број,тој е со ИЦЛ7107 и има потенциометар со кој се нагодува на која температура сакаш да го нагодиш ти термостатот.

ОК, фала :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Да, калафониум како се прави и уште нешто да прашам, во бројот 5 од 2006 година има за изработка еден термометар којшто мери од 0 до 600, ме интересира дали некој знае дали може да се ограничи и да мери само до 100 степени?
баш го имам истиот број,тој е со ИЦЛ7107 и има потенциометар со кој се нагодува на која температура сакаш да го нагодиш ти термостатот.

ОК, фала :D
само за информација,тој е со термопар од К-тип.Во Искра има вакви термопар сонди кои коштаат 600 денари.Но ти можеш да импровизираш со термопар сонда од дигитален мултиметар со вграден термометар. ;) ;D

stefanjanevski

  • Guest
Ќе помагаш Сколс, зашто не знам каде да најдам сеа таков мултимер, ама ќе се потрудам ;)