Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335432 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мене мало ми гледа трафото 2цм на4(внатре) така да не ме чуди ако е 36 вати

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Дали со мултиметар може да се испита исправност на кондензаторски микрофон? (на мултиметарот имам и подрачје за капацитивност)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па не знам... не сум пробал... ама на влез за mic на PC дефинитивно може да испиташ ;) ;D. Само провери со разни подесувања на аудио картицата, 20dB mic boost ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Микрофоните не се од комјутер, ги извадив од еден расипан телефон па сакав да видам дали се исправни или не

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може и тие да се пробаат, не би требало да има проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали со мултиметар може да се испита исправност на кондензаторски микрофон? (на мултиметарот имам и подрачје за капацитивност)

Ако мериш омски исправен кондензаторски микрофон би дал отпор од 1-1,5 К ома.Но ,не е тоа никакво мерило - микрофонот електрично може да биде исправен ,ама пак да не работи односно да работи со големи изобличувања или низок праг на сигнал.Најдобро направи едноставен предпојачувач  и на него во работа(динамички) пробај ги.Напон 5V од компјутер.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #831 on 03.12.2011, Saturday, 21:03:06 (Edited 03.12.2011, Saturday, 21:06:12) »
потребна ми е зенерка од 6,95V
дали постое таква зенерка и дали е можно да се најде, ако ја нема неа дај кажете како да направам некоја регулација за да ми дава точно 6,95V, без многу да има отстапување од оваа врдност

се мислев да го правам со TL431
што мислите вие за таа идеа ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #832 on 03.12.2011, Saturday, 21:36:30 (Edited 03.12.2011, Saturday, 21:45:15) »
Зенерка од 6,95 v може да се направи на повеке начини.Еве ке ти нацртам два начина

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а како се однесува излезниот напон во зависност од температурата, пошто ми треба што е можно по прецизен и со многу мали отстапувања да е напонот
се користи како референтен напон за прецизни мерења, е сега температурата кај што ќе се наоѓаат овие ќе биде променлива од 10*C до кај 30-40*C
ќе има и додатна електроника за да спречи поголеми отстапуавања во зависност од температурата, ама сепак да е прилично прецизно :) 
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Devil види го интегралецов LM399
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/nationalsemiconductor/DS005717.PDF
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да ама јас барам нешто што е лесно достапно, за после кога би го направил проектот и го објавам на форум да биде лесно достапен тој елемент за членовите, не да е некој скап кој ќе чине повеќе од самата конструкцијa :)
за така се продаваат готови модули кој само треба да се залемат и терај
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #836 on 03.12.2011, Saturday, 23:13:50 (Edited 04.12.2011, Sunday, 07:38:37) »
а како се однесува излезниот напон во зависност од температурата, пошто ми треба што е можно по прецизен и со многу мали отстапувања да е напонот

 
Ова со зенер и диода би било стабилно,,ама сепак би зависело пред се од стабилноста на влезниот напон.е,сега може нешто да се искомбинира со транзистор и би се добил некој референтен напон.Со некои LTxx би се добил солиден реф.напон ,ама комбинацијата ке биде скапа.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A нешто со LM317 и некој повеќе обртен тример,не може да се изведе?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Премногу е нестабилно со стабилизатори да се изведува ова :S. Ти треба voltage reference, некое интегрирано коло кое може да држи стабилен напон од (на пример) 5V и потоа се може да се подеси со помош на обичен множител на напон, на пример операциски засилувач со некое подесено засилување.

Иако, морам да напоменам дека во аматерски услови, стабилен напон до втора децимала... малку тешко дека ќе може да се изведе... особено не со лесно достапни и евтини компоненти :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дали може да го заменам PN2222 со 2N2222?Дали ќе биде добра замена?Ако нема да биде,предложете некој друг транзистор  :)