Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335459 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Скапички малку :( бидејки TDA2030A се само 20 денари
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Каде бе тоа 20 ден? Да непали секое трето? Проверени ли се???Да земам 30-тина парчиња.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
batka во ASWO TDA2030A беа 19 денари, овие LM логично би било да се поевтини (да не речам како BC547 :D)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Каде бе тоа 20 ден? Да непали секое трето? Проверени ли се???Да земам 30-тина парчиња.
Во гац,во скопје толку се...Не е ова STK интегралец ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе да помогне некој за прашањава:
-да се напише вредноста на факторот на моќност cos f (фи) ако потрошувачот е:
*чисто активен
*чисто индуктивен
*чисто капацитивен

и уште едно прашање:
-кога се вели дека две намотки се взаемно магнетно спрегнати?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
луѓе да помогне некој за прашањава:
-да се напише вредноста на факторот на моќност cos f (фи) ако потрошувачот е:
*чисто активен
*чисто индуктивен
*чисто капацитивен

и уште едно прашање:
-кога се вели дека две намотки се взаемно магнетно спрегнати?

Чисто активен cos(f) = 1
Чисто индуктивен и чисто капацитивен  cos(f) = 0

Две намотки се взаемно магнетно спрегнати кога флуксот создаден од едната намотка влијае на било кој начин на течењето на струјата во другата намотка.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #801 on 05.11.2011, Saturday, 22:38:26 (Edited 06.11.2011, Sunday, 00:38:16) »
луѓе да помогне некој за прашањава:
-да се напише вредноста на факторот на моќност cos f (фи) ако потрошувачот е:
*чисто активен
*чисто индуктивен
*чисто капацитивен

и уште едно прашање:
-кога се вели дека две намотки се взаемно магнетно спрегнати?

Чисто активен cos(f) = 1
Чисто индуктивен и чисто капацитивен  cos(f) = 0

Две намотки се взаемно магнетно спрегнати кога флуксот создаден од едната намотка влијае на било кој начин на течењето на струјата во другата намотка.

Фала за одговорот...за оптоварувањата претпоставува дека е така заради фазорскиот дијаграм, ама па не бев сигурен дали е така

@Dx-er знаеш дека пишувам кирилица од телефон, ама дека бев на брзање не напишав дека пишувам од телефон...и до сега пораки што не ми се на кирилица сите (колку што знам) ги имам препишувано...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Не знам дали е точно место каде што треба да го поставам ова прашање, ама дали може некој да го скенира проектот од емитер 7-8/2005 година за регулатор на моќност со тријак?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
замена кажете за BC219.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Дечки дали знае некој како да „исушам“ електролитски кондензатор???

Пошто го направив ESR метарот од „Емитер“ ама не знам како да го испитам.. Пробав на неколку кондензатори ми покажува полн отклон - како кога се краткоспоени исптнтите жици. Има две можности - или се добри сите кондензатори што ги испитав, или нешто не е во ред со мерачот.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пробај да мериш отпорник, би требало да ти ја покаже точната вредност, што значи дека уредот е исправен.
А суви електролити барај во стари уреди, тие што си ги мерел се најверојатно исправни (иначе јас од сите електролити што ги измерив фрлив само два).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Пробај да мериш отпорник, би требало да ти ја покаже точната вредност, што значи дека уредот е исправен.
А суви електролити барај во стари уреди, тие што си ги мерел се најверојатно исправни (иначе јас од сите електролити што ги измерив фрлив само два).

Пробав вака, и мислам дека е добар.
со 12 оми отпорник ми е на средина сказалката, а со 100 омски отпорник е веќе бесконечност (одвај малку мрда)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ЕСР метарот може да мери до 20 оми.Ти пробувај со некои потолерирани отпорници до 20 оми.Значи со отпорник од 1ом 1% итн.Подобро е со потолерирани отпорници отколку со обични.Како што ти кажа ЛордЗи,пробај на некои стари напојувања.Јас може од стари напојувања 50% не работеа кондензаторите,суви беа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пробав вака, и мислам дека е добар.
со 12 оми отпорник ми е на средина сказалката, а со 100 омски отпорник е веќе бесконечност (одвај малку мрда)

Би требало да ти е исправен, но ти изгледа си го правел стариот аналоген ESR метар од Емитер, па затоа малку ме збуни кога спомна сказалка ;D.

ЕСР метарот може да мери до 20 оми.Ти пробувај со некои потолерирани отпорници до 20 оми.Значи со отпорник од 1ом 1% итн.Подобро е со потолерирани отпорници отколку со обични.Како што ти кажа ЛордЗи,пробај на некои стари напојувања.Јас може од стари напојувања 50% не работеа кондензаторите,суви беа.

Инаку, тие отпорници се викаат „одтпорници со ниска толеранција“, а не „потолерирани“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."