Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Јас ништо не те разбрав, ај напиши уште еднаш точно што ти треба.
Кога го испита ампер метарот што ти го дадов,ти го поврза на 12волти.Поточно на + од амперметарот го поврза позитивниот пол од напојувањето и - од амперметарот негативниот пол од напојувањето.забележав дека амперметарот(дигиталниот) на напојувањето  отпиша 0,4ампери(а истото го покажа и на аналогниот амперметар-тестираниот) .Што значи тоа,зашто не покажа друга бројка?
Тоа не ми беше јасно.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а зошто би покажал друга бројка ?
тој мери струјата која протекува низ одреден проводник/потрошувач, него му било ограничено на 0.4А напојувањето и максималната струја која протекла низ двата амперметри е 0.4А
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Кога го испита ампер метарот што ти го дадов,ти го поврза на 12волти.Поточно на + од амперметарот го поврза позитивниот пол од напојувањето и - од амперметарот негативниот пол од напојувањето.забележав дека амперметарот(дигиталниот) на напојувањето  отпиша 0,4ампери (а истото го покажа и на аналогниот амперметар-тестираниот) .Што значи тоа,зашто не покажа друга бројка?
Тоа не ми беше јасно.

Не може да покаже друга бројка ако е исправен и низ него течат 0,4А, нема врска дали е приклучен на 5, 12 или 24V, тебе изгледа те буни тоа што овој амперметарот тогаш го поврзав паралелно на излезот од напојувањето, како волтметар, тоа беше само колку да го пробам, пошто имам можност да ја штелувам излезната струја на моето напојување ја наместив на минимум, амперметарот го врзав како куса врска на излезот и како постепено ја зголемував струјата така се зголемуваше и отклонот и видовме дека покажува точно од 0-1А, исто како и тој дигиталниот од напојувањето.
Иначе амперметар никогаш не се поврзува така во коло, секогаш треба сериски, јас го ставив така само пробно и само поради тоа што имав регулација колкава струја ќе протече низ него, ако го врзеш на некој исправувач што нема таква регулација и ако низ него помине целата струја на краток спој поголема од 1А, отиде амперметарот... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aj и јас да прашам нешто ;D.Како овие професионалните лаб. напојувања можат да ја регулираат излезната струја,без товар на излезот од напојувањето,значи без приклучен некој склоп/коло?Има некое посебно коло/микроконтролер?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ке го кратко споиш излезот и ете ти оптоварување :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ке го кратко споиш излезот и ете ти оптоварување :)
Знам за тоа ;D,него тие напојување без ништо приклучено на излезот можат да ја прикажат максималната струја која ќе ја дадат на излез,исто како напон одма кога ти отчитува уште пред да приклучиш некој склоп...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа има некој референтен напон (најверојатно) и го мери тој напон па според него одредува колкава ке е максималната излезна струја...така барем според мене би работело...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Колеги дали на кулер од ATX напојување му треба "идеален" напон или тој може да биде пиклучен после грец и кондензатор?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
каков е тој идеален напон??? треба еднонасочен напон, и по можност да е филтриран колку-толку...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Мислев на идеално прав напон

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
стај грец и еден кондензатор од 470uF и терај така....ако е без кондензатор поспоро ке врти....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #776 on 22.10.2011, Saturday, 11:17:15 (Edited 22.10.2011, Saturday, 13:33:21) »
кај е таа шема некој од колегите ја имаше објавено за засилувач 2.1 со интегрално коло мислам дека беше 2 по 6 вати и 1 по 20 вати никаде не можам да ја најдам   :-\   пред околу една недела беше објавена
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако мислиш на STA543SA, не е шема, односно има шема во datasheet-от. Само го презнетирав интегрираното коло, бидејќи до сега немам начекано 2.1 аудио засилувач ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6814.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да не знае некој како да пресметам од колку оми отпорник треба да ставам за да ограничам некоја струја?Пример имам 1А и сакам да ја ограничам на 500мА...Поточно ми треба за еден полнач 24V e 1,2А,а треба да ја ограничам на 400мА,е сега од колку оми отпорник треба да ставам?


П.С. Некој не учел на време електротехника :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Ако мислиш на STA543SA, не е шема, односно има шема во datasheet-от. Само го презнетирав интегрираното коло, бидејќи до сега немам начекано 2.1 аудио засилувач ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6814.0

да колега за овоа интегрално ми беше маката,фала
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми