Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335459 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааааах ѓаволе тоа тешко да се добие...барем според мене мислам дека е тешко такво нешто да добиеш....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
нешто друго сега
дали е можно некако да се добие синусен сигнал наместо правоаголен сигнал кога се користи операционен засилувач како компаратор ?!

Само со операцсики засилувач, нема теорија, он само споредува напонски нивоа и ништо повеќе, на излез дава или -Vcc или +Vcc, ништо повеќе од тоа.

Дечки дали некој ја направил оваа шема за бркање на комарци ?



Ова е бистабил, дали работи, не знам, пробај, едноставна е шемата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да де знам дека дава на излез такви можности
но еве претпоставка на влез нивото на сигналот се менува со некој фреквенција од ред на MHz
на излез ќе дава некој правоаголен сигнал, е сега мене ме интересира дали е можно наместо тој правоаголен да дава синусна форма :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Незнам што конкретно сакаш да направиш ама тој правоаголен сигнан можеш да го претвориш во синусен со помош на сериски RC филтер

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да де знам дека дава на излез такви можности
но еве претпоставка на влез нивото на сигналот се менува со некој фреквенција од ред на MHz
на излез ќе дава некој правоаголен сигнал, е сега мене ме интересира дали е можно наместо тој правоаголен да дава синусна форма :)

Незнам што конкретно сакаш да направиш ама тој правоаголен сигнан можеш да го претвориш во синусен со помош на сериски RC филтер

Ќе му треба LC филтер за тоа, П или Т филтер и никогаш нема да биде баш синусен. Да биде доста блиску до таа форма може, ама не и идентичен на синусен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Имам проектрирано доста уреди со помош на микропконтролер  на излез од микроконтролерот добивам PWM сигнал и со помош на сериски RC филтер добивам синусоида и тоа права синусоида не деформирана

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Имам проектрирано доста уреди со помош на микропконтролер  на излез од микроконтролерот добивам PWM сигнал и со помош на сериски RC филтер добивам синусоида и тоа права синусоида не деформирана
дали може да ја добијам таа шема за филтер?

Сакам да правам контрола на релинја,но уредите директно да се напојуваат од плочката.Дали може да ми предложите некоја заштита,па да не дојде до уништување на релињата бидејќи ќе се напојуваат директно од плочката на која се наоѓаат релињата.Некој кондензатор од 22нано или така нешто?Шема ако може за друг предлог. :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
како мислиш ќе се напојува директно од плочата ?
на релето се става диода паралелно на пиновите од калемот за да го спое инверзниот напон кој би се појавил да направи штета (или како и да се вика тој напон)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
како мислиш ќе се напојува директно од плочата ?
значи сакам да го напојувам уредот директно,наместо да премостувам жици(нешто како прекинвач)ова да биде како уредот да го поврзам на нула и фаза.А не како секогаш како што пишав погоре.Иначе заштита мислев за да не ми гори релето,нешто со кондензатор паралелно со излезот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
како да ти гори релето??? мислиш контактите да ти се спојат или такво нешто??? ако мислиш на тоа, нема спас од тоа, ке ставиш помоќно реле...за како може да изгори реле ја стварно незнам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Братче SKOLS,  калемот од релето не може во никој случај да изгори ако го напојуваш со потребниот напон, можат да изгорат контактите и за ова нема никаква заштита, едноставно ти треба помоќно реле чии контакти можат да издржат и прекинат поголема струја.

Што не пиша порано, пред некој ден дадов “малечко“ реле од три кила за греачи од камионски мотор, 24 волти и само 80 А.  Абе ептен малечко  :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
малендото реле сигурно имало платински контакти, па ела бујрум изгори ги ;D ;D ;D ;D ;D

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
малендото реле сигурно имало платински контакти, па ела бујрум изгори ги ;D ;D ;D ;D ;D

Какви платински контакти, кај го давав ако беа платински, со толку платина може кола  да си купиш  ;D ;D ;D ;D


Шала на страна, самите контакти беа масивни правоаголни парчиња бакар, а човекот што го побара ми е ептен пријател и му го дадов за ич пари.

И јас го најдов на отпад, не дека го купив.  :D :D :D

stefanjanevski

  • Guest
Не знам дали е вистинското место, ама сакам да прашам, дали некој знае како се направени светилките во фонтаната на споменикот на плостад. Еднаш видов дека се ставени диоди што менуваат три бои, ама не се обични диоди, туку доаѓаат како оние сијаличињана што се ставаат на штопови на коли, таа големина се, а внатрешноста им е како диода.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да не знае некој колку пари е излезно трафо 3W од лампашки засилувач?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.