Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335455 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а бе кај и сам да мота трансформатор, изолацијата на жицата колкава е па...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A да спојам со неколку отпорници,па да направам два од по 50-60W,или пак е bad idea? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
A да спојам со неколку отпорници,па да направам два од по 50-60W,или пак е bad idea? ;D

Па за над 20KV, да, bad idea, ама за помали напони, до кај 2KV, не би требало да има некој голем проблем само со напонски делител ако мериш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Е што чаре да барам,тоа со трансформатор не ми е изводливо некако...Кој ќе бара езгро,па да го премотувам...Некоја друга идеја дајте :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа земи исправно сплит трафо и поврзи го обратно :)
ич значи не размислувате ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #725 on 30.08.2011, Tuesday, 20:02:13 (Edited 30.08.2011, Tuesday, 20:07:45) »
Е што чаре да барам,тоа со трансформатор не ми е изводливо некако...Кој ќе бара езгро,па да го премотувам...Некоја друга идеја дајте :D

Еве идеја, ова е  1000:1 сонда, за 20 кв на влез на излез ќе измериш 20 волти. Отпорниците треба да се 1 ват, не затоа што ќе се загреваат ако се помали, туку дека овие од еден ват се поголеми и издржуваат поголем напон (искрата треба да прескокне поголемо растојание  ;D). Секој отпорник треба да биде што подалеку од секој друг, особено крајните треба да бидат што подалеку. Најдобро целата низа на отпорници да се спакува во пластично црево за да се избегне било каков допир на отпорниците со било што друго. Сепак не мери со скап мултиметар, оти поради напонските шпицеви и капацитативната индукција може мултиметарот да ти прегори.  ;D



Споено мислење: [time]30 Август 2011, 19:04:42[/time]
епа земи исправно сплит трафо и поврзи го обратно :)
ич значи не размислувате ;D

Мислам дека нема да може тоа, модерните сплит трафа имаат диоди во секундарната намотка, поделена е истата на повеќе секции со диоди, затоа се вика сплит (од splited ) трафо.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
на старите трафа диодата е од надворешна страна, нека побара постаро трафо некое :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
на старите трафа диодата е од надворешна страна, нека побара постаро трафо некое :)

Во ред, ама ова со трафо ќе работи само за мерење на наизменичен напон, за еднонасочен на пример од трафо со вградена каскада нема да може.

А и од кај ќе знае колкав е односот  на бројот на намотките на трафото?

А и да го знае, на високите фреквенции на кои работат сплит трафоата  имаат влијание и други фактори, резонанција на паразитски капацитети и индуктивитети, меѓукапацитативност и сл. така да теоретски, без мерење многу е тешко да се пресмета коефициентот на трансформација на трафото, кој истотака зависи и од работната фреквенција...  >:(

Долга и широка е оваа за висофреквентните трафоа...  :D


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
како на наједноставен начин да добијам 500+ волти од 2.4V NiCd батерија ?
батеријата е од 1500mAh треба да побуди неонка од 6W
се работи за панично светло, треба да го поправам, ама некој грчки производ е немам ни шема ни ништо, има еден тон делови кој треба да ги проверам и ако на крај не најдам што му е барем ќе ја преправам по мое да е :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
како на наједноставен начин да добијам 500+ волти од 2.4V NiCd батерија ?
батеријата е од 1500mAh треба да побуди неонка од 6W
се работи за панично светло, треба да го поправам, ама некој грчки производ е немам ни шема ни ништо, има еден тон делови кој треба да ги проверам и ако на крај не најдам што му е барем ќе ја преправам по мое да е :)

Наједноставно, едно трансформаторче и 555, па според побудна фреквенција штелувај си напон. Само што најверојатно ќе треба потоа да го исправиш тој напон. Трансформаторче можеш да намоташ од јадро од некое компјутерско напојување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
како на наједноставен начин да добијам 500+ волти од 2.4V NiCd батерија ?
батеријата е од 1500mAh треба да побуди неонка од 6W
се работи за панично светло, треба да го поправам, ама некој грчки производ е немам ни шема ни ништо, има еден тон делови кој треба да ги проверам и ако на крај не најдам што му е барем ќе ја преправам по мое да е :)

Наједноставно, едно трансформаторче и 555, па според побудна фреквенција штелувај си напон. Само што најверојатно ќе треба потоа да го исправиш тој напон. Трансформаторче можеш да намоташ од јадро од некое компјутерско напојување ;).

Пак јас,  ;D 

минимален напон на напојување на 555 е 4,5 волти, не ќе може така.

Мислам дека проблемот може да го решиш со некоја моќна верзија на Joule Thief или некој сличен осцилатор кој може да работи на толку низок напон.

Инаку ако беше напонот на батеријата повисок ова со 555 ти е најдобра варијанта.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам дали 2,4 В ке побудат НЕ555  ;D Подобро да пробаш со транзистори.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #732 on 31.08.2011, Wednesday, 01:34:47 (Edited 31.08.2011, Wednesday, 03:24:05) »
минимален напон на напојување на 555 е 4,5 волти, не ќе може така.

Не знам дали 2,4 В ке побудат НЕ555  ;D Подобро да пробаш со транзистори.

Да, во право сте, заборавив дека минималниот напон е 4.5V ;D.

Епа Devil, освен онаа варијанта со транзистори што ја спомнаа, ни мене друго не ми текнува :S.




EDIT:

Сега ми текна, а да пробаш да модифицираш CFL-ка ;)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најдов некоја шема за некаков си генератор од 3V на 500V го крева напонот, мислам дека ќе е доволно за да ја побудам неонката :)

нешто друго сега
дали е можно некако да се добие синусен сигнал наместо правоаголен сигнал кога се користи операционен засилувач како компаратор ?!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дечки дали некој ја направил оваа шема за бркање на комарци ?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.