Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Да не има некој случајно шема за 10:1 сонда,за волтметар?Пример мериш 2000V,а да покаже 200V. ;D
еве ти предлог од емитер списанието.Овој термостат го имам изработено со сондата PT-100.
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=1141И многу добро се има покажано.Иначе тебе ти треба за терморегулациона лемилица?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не не,баш за волтметар ми треба ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Не не,баш за волтметар ми треба ;) ;D
има на шемата еден операционен(ТЛ272),тоа можеш да го поврзеш на инструмент и да го мериш напонот,односно температурата. ;)
Ако сакаш да ти го дадам бројот да го изработиш само тој дел.Има неколку околни делови и тоа е се.А јас сега правам со тоа нешто,да го поврзам на микроконтролер.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ќе скува :D,јас мислев со сонда да мерам пример 20кв,а на инструментот да покаже 2кв,што неверувам дека ќе издржи тл интегралчето ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а зашто ти е да мериш толкав напон?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а зашто ти е да мериш толкав напон?
Па пример ако правам електрична ограда,да видам што напон ќе даде бобината,а ако мерам без таква сонда отиде инструментот,ќе пушти „magic smoke“ :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па пример ако правам електрична ограда,да видам што напон ќе даде бобината,а ако мерам без таква сонда отиде инструментот,ќе пушти „magic smoke“ :D :D

Направи си со прост делител на напон, само прво нашелувај го да покажува правилно ;). Наједонставно, можеш да ја изградиш со еден 91K отпорник и еден 10K опторник, и двата може да се по 1/4W, нема да има проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а зашто ти е да мериш толкав напон?
Па пример ако правам електрична ограда,да видам што напон ќе даде бобината,а ако мерам без таква сонда отиде инструментот,ќе пушти „magic smoke“ :D :D
аааа,ја па те сфатив дека сакаш температурна сонда да поврзеш,а не за мерење на  висок напон. :P

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #713 on 28.08.2011, Sunday, 21:39:16 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:12:28) »
значи треба да засилам напон од некои си 50mV, првиот пат проработе како што треба со 5 засилување, па го сменив на 8 па после тоа пак го вратив на 5gain-от, и сега па засилувањето му е ~3 пати, а со исти отпорници на истата плочка (дека смд е интегралецот) интегралецот е LMX321, отпорниците што се за повратната врска се R2=27K, R1=6.8K



пробав и со два исти отпорници, за засилувањето да биде 2пати, ама па и пак засилувањето му е помало од 2пати, 1,5-1,6 пати му е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па пример ако правам електрична ограда,да видам што напон ќе даде бобината,а ако мерам без таква сонда отиде инструментот,ќе пушти „magic smoke“ :D :D

Направи си со прост делител на напон, само прво нашелувај го да покажува правилно ;). Наједонставно, можеш да ја изградиш со еден 91K отпорник и еден 10K опторник, и двата може да се по 1/4W, нема да има проблем ;).


со тие отпорници ништо не прајш, барем така имам гледано шеми. треба да имаш 5-6 отпорници од мега ом и еден од кило ом, и на тој од кило ом ќе мериш, иначе искрата едноставно може да си прескокне отпорниците, а и напонот е висок, па така да мисам дека ќе протече и јака стуја на отпор од 100 к ....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
со тие отпорници ништо не прајш, барем така имам гледано шеми. треба да имаш 5-6 отпорници од мега ом и еден од кило ом, и на тој од кило ом ќе мериш, иначе искрата едноставно може да си прескокне отпорниците, а и напонот е висок, па така да мисам дека ќе протече и јака стуја на отпор од 100 к ....

Ако е до кај 2KV, нема толку лесно да прескокне, за поголем напон, на пример, 5, 6, 7KV, да, можно е да скокне. Колку што видов, Malecko праша за напон до кај 2KV ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ja  20 кв го разбрав, али нема врска, бирно се разбравме   ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Искрено за над 20KV ми треба :D,за мерење сплит трансформатори,бобини,каскади све од HV ;D.Па мислам дека со 10W отпорници ќе го биде делителот,или не?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не си играј со толкав напон, да не те степа струја....ако сакаш купи си некоја готова сонда (иако незнам кај можеш да најдеш таква сонда) и готово....а што ке ти е па да мериш напон на сплит трансформатор жити се...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
има посебни трансформатори кој се користат за вакви работи, со одредена пропорција го намалува напонот од х  на х
види дали ќе најдеш таков, ако не најдеш намотај си сам некој
пр 100:1, 1000:1, со вакви трансформатори се мерат толкави напкни, а не со напонски делители од отпорници :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!