Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335433 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Вака сега,правам за Југо светла(со лед диоди) и сакам да ги заштитам со осигурувач.Но мене ме мачи тоа што незнам колкав осигурувач да ставам.Дали има некое правило,незнам.Но диодите влечат 500мА.Ако може да ми кажете колкав осигурувач да ставам.Дали да биде од 0,5А или некој друг?

stefanjanevski

  • Guest
Ако стаиш помал нема да чини, а ако стаиш појак ќе чини. Најдобро стаи од 2 ампери.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oд 1А осигурач таман ќе е ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Дали може да се измери моќност на излез колку дава едно појачало, со унимер ?
Пошто на унимерот мој нема за да се мери моќност (W), па ве прашувам да не можи некако само со унимер и некои пресметки...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може, но ти треба сигнал генератор, поточно генератор на синусен сигнал со фреквенција од 1KHz и осцилоскоп (највероатно) за да видиш кога ќе почне сигналот да клипува. Е сега дали твојот унимер може да мери RMS вредност на напон со фреквенција од 1KHz, тоа е друго прашање :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А не може на излез од појачалото да се стави пример 4омски или 8омски отпорник,некој повеќе ватен па да се измери струјата?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може, но пак мора да го мериш напонот кој го дава на излез, нека мери со осцилоскоп па ќе види и напон и сигнал и се, само струја ќе си измери со обичен унимер
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
аа уште осцилоскоп сеа

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вака сега,правам за Југо светла(со лед диоди) и сакам да ги заштитам со осигурувач.Но мене ме мачи тоа што незнам колкав осигурувач да ставам.Дали има некое правило,незнам.Но диодите влечат 500мА.Ако може да ми кажете колкав осигурувач да ставам.Дали да биде од 0,5А или некој друг?

Добро е што сакаш да правиш,ама што ке речат во Техничкиот сервис при регистрација:?? Не знам дали можеш точно да одредиш јачина на светло ( во лумени),па агол и сл. Уште и ако те начекаат полицајциве отиде казната.Мислам дека е 300 евра..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
батка позиционите сега скоро сите ги прават со лед за да не им трошат по многу :)
така да нема многу големи проблеми да има
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки да не знае некој што е разликата помеѓу SL-10 и SL-20 леткумите?Различен напон дава термопарот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
батка позиционите сега скоро сите ги прават со лед за да не им трошат по многу :)
така да нема многу големи проблеми да има
ОК! Ама ако налеташ на некој * брко* во сообраќајна униформа  кој  нема баш појма од електроника...?!?!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ОК! Ама ако налеташ на некој * брко* во сообраќајна униформа  кој  нема баш појма од електроника...?!?!

Во право е, не се зезајте, премногу сообраќајци има кои не знаат што е тоа LED, а за нешто повеќе да не правиме муабет.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #703 on 20.08.2011, Saturday, 16:00:35 (Edited 20.08.2011, Saturday, 17:34:41) »
мене вторникот ке ме казеше еден зашто со точак сум возел по пат, а не по тротоар...му викам возам по пат дека многу луѓе има и овој се дере нешто...жена му не му дала вечерта па мене ке ми се дере...п*дер грд...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да не има некој случајно шема за 10:1 сонда,за волтметар?Пример мериш 2000V,а да покаже 200V. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker