Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335449 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Моја грешка не бев доволно јасен. Мислев на само  моторот од машината.

Зошто ти е потребна промена на моќноста на моторот?, да не мислеше само да ги намалиш вртежите?, за што планираш да го употребиш таквиот мотор?
Имам дома машина за павење намотки за електромотори и трансформатори, татко ми ја има направено со мотор од машина за перење, и има употребено тиристорски регулатор на моќност, теоретски така не се менуваат вртежите на електромотор али тоа кај оваа машина совршено функционира, си подесувам мала моќност, а со тоа и мали обртаи да неможе да ја скине бакарната жица.
Ако мислеше  да ги намалиш само обртаите а снагата да ти остане иста тогаш ти треба скапи фреквенциски регулатор...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #676 on 29.07.2011, Friday, 14:59:26 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:10:29) »
стави му на грецот 4 кондензатори, од плус према наизменично 2 и од минус према наизменично 2, види со осцилоскопот што се случува со напојувањето, исклучи го појачалото и стави некој отпорник да го оптерети, види дали навистина е до напојувањето, доколку напојувањето е убаво, најверојатно имаш направено некој осцилатор од тоа засилувачот ( се случува при мала грешка кај засилувачите со ОЗ, наместо засилувач да добиеш осцилатор) да не имаш така направено, нешто погрешно споено, или сл. па во зависност од кондензаторот кој го ставаш да добиеш осцилатор со различна фреквенција, имаш осцилоскоп употреби го да видиш што се случува со сигналот :)

стави му калеми на напојувањето, провери можеби шумот ти иде од мрежата, стави филтер колку за проба :)

ОК, вака сега, заборавив да напоменам една работа, целата плочка ја изработив со ground plane. Да не е случајно тоа проблемот? Знам дека не е препорачливо за аудио апликации ground plane, ама мислев дека само на помоќните конструкции им пречи, не и на вакви ситни :S.

Во врска со грешките за спојување, немам грешка, се супер си работи, башка, колото е интегриран засилувач во AB класа, скоро и да нема потреба за екстерни компоненти (освен потенциометра за volume), еве, види ја шемата од datasheet ;). Се што треба е само напојувачка секција, две диоди за ограничување на влезен сигнал и потенциометар. Диодите се извадени и е пробано и без нив, пак се јавува истиот ефект. Само ако го нема филтерскиот кондензатор во колото и ако се напојува колото од стабилизиран зивор за напојување (значи се си стои на место, само го нема филтерскиот кондензатор од 1000uF), само тогаш го снемува брумот. Во секоја друга сицтуација има брум (не можам да проверам дали е истата ситуација кога се напојува преку трафо од AC, кондензаторот мора да го филтрира исправениот напон, но и во оваа ситуација, повторно се јавува брумот :S).



Во врска со самоосцилирањето, таа комбинација (скоро) и да не е возможна, екстерни компоненти нема, повратната врска и мостната врска се изведени интерно, така да, не верувам дека самоосцилира, но дефинитивно мислам дека некој компонента враќа брум назад кон маса и тоа го предизвикува бруењето, мое лично мислење, филтерскиот кондензатор е проблемот, но не може од 1000 филтерски кондензатори што ги сменив сите да бидат за никаде ;D, освен тоа, не ставам било какви, ставам Nichicon и Rubycon ;). Со некои прости мерења, стигнав до тој резултат, дека масата флуктуира, зошто, не знам :S, можеби поради ground plane-от ???.

Исто така, при мерењата, стигнав и до следниот резултат. Бидејчи немав сигнал трасер со кој би можел да видам од каде доаѓа брумот во сигнал трасерот (redundant ;D ;D ;D), а колото го испитував со сигнал од PC, решив да си направам „сељачки“ сигнал трасер, барем за почетниот степен со слушалки (има доволно моќ сигналот да ги напојува ;)), и стигнав до следниот заклучок. Брумот го нема во сигналот се додека не излезе сигналот од потенциометарот за volume контрола (кога филтерскиот кондензатор е ставен во колото, без него, го нема брумот на средниот пин од потенциометарот). Мислев да не е случајно потенциометарот проблематичен, па го сменив со друг со друга вредност (сите се нови и некористени, нитуеден стар нема ;)), но повторно се јавуваше брумот :S. Е сега, без разлика што се различни потенциометрите, сите имаа иста форма и конструкција (оние најевтините, цели оклопени со метал ;D), не сум пробал да го сменам со некој пластичен и да видам дали ќе се смени ситуацијата. Мислите дека е добра идеја да го сменам со пластичен?

А што се однесува до фреквенцијата на осцилирање, секогаш е истата фреквенција, брум од 50Hz, само што со некои кондензатори има некои додатни хармоници, а со други ги нема, изгледа зависи колку е добар кондензаторот или дали и колку е сув ;). Значи основниот хармоник е секогаш ист, 50Hz. Искрено, имам мал проблем со мерење на волку мали сигнали на осцилоскоп, дигитален е и refresh rate-от му се слаб на волку ниски фреквенции, па тешко може да се види дали и колку има брум, најубаво на уво се осеќа ова ;).

Сега изработив нова ППК, па ќе видиме како ќе иде со неа. Оваа е без ground plane ;). Ако евентуално се јавува истиот проблем, ќе пробам да видам дали со фитри од мрежата ќе се среди проблемот (како што посочи ;)), инаку, на претходнава верзија на плочката не пробав да видам дали фитри би имале некоја улога. Едно време мислев и дека трансформаторот е нешто зезнат, дека внесува некои хармоници во излезниот напон, но излезе дека не е така, мерев со социлоскоп, има некое мало изобличување на излезниот напон од трансформаторот, но нипто сериозно, таков тип на изобличување е нормално да има сигналот на излез. Сменив и два други трансформатори, но истиот проблем се јавува, така да, не е до трансформаторот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
сакам да направам H-bridge за мотор на ДЦ струи.Но ми е потребна шема за истиот.Дали може да ми предложите некои транзистори,пред се јаки за да го издржат тој мотор.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
кој мотор??? карактеристика некоја да дадеше за него немаше да биде лошо...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па дај некоја *јака* шема,бидејќи моторов не е купен туку е изваден од некаде.А доброто е што работи.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
па дај некоја *јака* шема,бидејќи моторов не е купен туку е изваден од некаде.А доброто е што работи.

Прашањево е бесмислено.

Дај карактеристики на моторот, доколку немаш, испитај ги рачно (струја, напон) за да може да се одговори на барањето (барем некако)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
сега го мерев,влече 650мА.На 12волти

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти многу проста шема

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
сега го мерев,влече 650мА.На 12волти

Може слободно да искористеш еден L293D интегриран H-Bridge.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дајте ми дефиниција за компаратор

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
дајте ми дефиниција за компаратор
Вака нешто?
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparator
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дајте ми дефиниција за компаратор
Вака нешто?
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparator
нешто македонско,имаш :-\

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
дајте ми дефиниција за компаратор

Како мислиш „дефиниција“? Компаратор е коло кое компарира напонски сигнали на неговите влезови (најчесто два) и на излез дава логичка вредност (не е баш вака, но може да се подеси да биде во гранциите на CMOS и TTL логичките нивоа ;)) во зависност од тоа кој сигнал има повисоко напонско ниво. Ако мислиш на ваква дефиниција, ова е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па некои равенки.Значи примери.Ми треба за она светлосен прекинувач со ЛДР,сам да го сфатам. ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #689 on 18.08.2011, Thursday, 23:30:24 (Edited 19.08.2013, Monday, 07:11:24) »


Попросто ова здравје ;D. Ако на инвертирачкиот влез дојде сигнал кој има поголем напон од напонот на неинвертирачкиот влез, операцискиот засилувач на излезот дава „логичка единица“ (поточно, дава +Vcc, колку и да е тоа Vcc). Доколку напонот на инвертирачкиот влез е помал од напонот на неинвертирачкиот влез, напонот на излез од операцискиот засилувач е -Vee, односно „логичка нула“. Напонските нивоа на излезот од операцискиот засилувач може да се „конвертираат“ во обични логички напонски нивоа, со некоја логичка порта ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."