Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335455 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Постојат такви кристали,ама се скапи.Второ полесно се умножува фреквенција,поевтино ке испадне.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе со колкава струја би предложиле да се празнат NICD батерии од 2000mAh???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #647 on 06.07.2011, Wednesday, 19:04:21 (Edited 06.07.2011, Wednesday, 19:08:22) »
луѓе со колкава струја би предложиле да се празнат NICD батерии од 2000mAh???

Треба да ги испразниш до крај, за да ги наполниш “од почеток“?

Иако ова звучи смешно, NiCd батериите траат подолго кога се полнат испразнети до крај.

Ако мислиш на ова, NiCd батериите трпат многу голема струја на празнење, барем еднаква на нивниот капацитет односно 2 А во случајов, а може и малку повеќе, само внимавај да не се прегреат оти можат да се оштетат од прегревање.

Во секој случај побарај на Google до кој напон треба да ги испразниш, оти после може да не се полнат.


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас се мислам до 0.8V да ги празнам...а и сакам заштита некоја од температура да направам, па до колку степени да ги терам тие да се празнат...до 50*С доста ке е?? или многу е?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
здр., дали на транзистор кога че мерам емитер-колектор треба да покажи некоја вредност или не ? и во едната и во другата насока

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
треба да има голем отпор

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #651 on 07.07.2011, Thursday, 20:01:28 (Edited 07.07.2011, Thursday, 20:05:53) »
јас се мислам до 0.8V да ги празнам...а и сакам заштита некоја од температура да направам, па до колку степени да ги терам тие да се празнат...до 50*С доста ке е?? или многу е?

Па повеќе од 50 - 60 степени не би требало да биде температурата. Не треба да правиш заштита, ако можат да се допрат со прст не е превисока температурата.  ;D

А и не верувам дека со струја на празнење од 2 А, ќе се загреат толку. Обично се загреваат многу ако им правиш краток спој или слично.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
треба да има голем отпор
и во едната и во другата насока ?

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
да, и во едната  и во другата насока 

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
треба да има голем отпор
и во едната и во другата насока ?
да, и во едната  и во другата насока 
хмм абе ме чуди ова да не си грешка случајно ???  пошо 2 различни транзистора  проверив и стои 1 колектор-емитер и обратно што е работава расипани ли се ?

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
не сум грешка оди види поназад некоја страна имам ставено слика пиши добро таму за ПНП и НПН какви отпори треба да има мегу изводите  ;)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
не сум грешка оди види поназад некоја страна имам ставено слика пиши добро таму за ПНП и НПН какви отпори треба да има мегу изводите  ;)
да ја видов сликата но јас го уклучувам унимерот за мерење на диода и ова ми се случува како што пишав погоре а за сликата не ја разбрав вака на прв поглед ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас се мислам до 0.8V да ги празнам...а и сакам заштита некоја од температура да направам, па до колку степени да ги терам тие да се празнат...до 50*С доста ке е?? или многу е?

Па повеќе од 50 - 60 степени не би требало да биде температурата. Не треба да правиш заштита, ако можат да се допрат со прст не е превисока температурата.  ;D

А и не верувам дека со струја на празнење од 2 А, ќе се загреат толку. Обично се загреваат многу ако им правиш краток спој или слично.

за тоа знам за држењето, ама тоа ке се уклучи да работи и така ке седи, нема над него да седам цело време :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
треба да има голем отпор
и во едната и во другата насока ?
да, и во едната  и во другата насока 
хмм абе ме чуди ова да не си грешка случајно ???  пошо 2 различни транзистора  проверив и стои 1 колектор-емитер и обратно што е работава расипани ли се ?
тоа што ти покажва 1 тоа е голем отпот така треба  ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
NI-cd батерии ако напонот им е 0V ама баш 0V за у канта се, или може некој спас да им се најде???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)