Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335459 times)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Како да одредам колектор и емитер кај транзостор????

Симни datasheet од транзитсорот, наједноставно и најточно ;).

Мислев со мултиметар, но како и да е фала ти

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #616 on 11.06.2011, Saturday, 18:20:30 (Edited 11.06.2011, Saturday, 20:15:34) »



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нешто прочитав во темите за аудио засилувачи со електронски цевки за пентодите и некои работи не ми се баш најјасни. Ако може некој да ми појасни, би било одлично ;).

Каква всушност функција имаат пентодите? За триодите јасно ми е, имаш анода, катода, гејт, типична конструкција на FET или MOSFET, но функцијата на пентодите не ми е јасна, што всушност прават? Имаат три контролни решетки, зошто? За прецизно фокусирање на електорните од анодата до катодата ли се користат три решетки, и ако е ова точно, повторно, зошто се прави тоа?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Колеги имам една идеја но ми треба реализација. Ми падна на памет да ставам светло на мењач од кола тоа светло да биде со лед. Како би можел тоа да го изведам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеш да го изведеш со 7805 и неколку диоди, може и една сјајна. Стабилзиаторот се става поради падот на напонот на акумулаторот при палење на колата ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Можеш да го изведеш со 7805 и неколку диоди, може и една сјајна. Стабилзиаторот се става поради падот на напонот на акумулаторот при палење на колата ;).



A јас мислам дека не е лошо и еден керамички кондензатор да си клај.
100 нф=0.1 мф = 104 кондензатор.
Нa првиот извод од 7805 значи најлево ти е влезот, на средниот извод масата и на крајниот извод имаш излез (најдесно).  :D
Ако не ти е јасно на гоогле имаш слики и лесно ќе се снајдиш  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #621 on 20.06.2011, Monday, 01:54:22 (Edited 20.06.2011, Monday, 01:56:59) »
A јас мислам дека не е лошо и еден керамички кондензатор да си клај.
100 нф=0.1 мф = 104 кондензатор.
Нa првиот извод од 7805 значи најлево ти е влезот, на средниот извод масата и на крајниот извод имаш излез (најдесно).  :D
Ако не ти е јасно на гоогле имаш слики и лесно ќе се снајдиш  ;)

Не е потребно, ВФ пречките од моторот нема многу да и пречат на LED диодата.

Како сака, ако сака може да стави, ако не, не мора, не е задолжително, и вака и така ќе работи ;).

ПС: Дури може и да се икористи „финтава“ со LED диодава на 220V. Само што ќе се изостави грецот и кондензаторот не мора да има толку висок работен напон, доволно е и 100V да има ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5834.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Може ли некој да помага како да го мерам чудово.




Инаку овој уред е исправен и пред излезите (којшто се во прилично голем број, доколку се тие) се наоѓа интегрално коло СТК5340. Овој уред е користен како напојување на видео :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Друже, ништо не се гледа од сликиве, многу се матни :S. Дај некои подобри слики ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Ај за некој ден ќе им и појасни слики, да ми го врати брат ми дигиталниот апарат и ќе ставам подобри слики

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали може лесно да се најде кај нас BC238 или BC239 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Која диода е за 5А?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Која диода е за 5А?
јас имам за 3А,руска диодата е

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Која диода е за 5А?
Барај ја 6А6 таа е за до 6А ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #629 on 29.06.2011, Wednesday, 15:05:28 (Edited 29.06.2011, Wednesday, 17:26:25) »
Дали може лесно да се најде кај нас BC238 или BC239 ?

Би требало во секоја продавница да ги има.

Него да прашам нешто - при паралелно врзување моќни мосфети дали има потреба од отпорници 0,1ом како што се ставаат на биполарни транзистори или не, пошто сегде кај што сум гледал биле без отпорници, само изводите врзани во паралела?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio