Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335432 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да ми помогне некој...треба да мотам калемче од 30uH, ама па неможам на интернетов да најдам некоја асална формула за пресметување...значи треба минимум да е 30uH, струја ке тече помала од 1А (800мА), имам феритни стапчиња, торуси и такви работи, само незнам колку намотки да намотам... а неможам да мерам колкав индуктивитет има калемот дека немам со што....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
да ми помогне некој...треба да мотам калемче од 30uH, ама па неможам на интернетов да најдам некоја асална формула за пресметување...значи треба минимум да е 30uH, струја ке тече помала од 1А (800мА), имам феритни стапчиња, торуси и такви работи, само незнам колку намотки да намотам... а неможам да мерам колкав индуктивитет има калемот дека немам со што....
А да си купиш едно калемче тие како отпорник што се,во логинг се негде 50-60ден...Имаш и во гац по 10ден,ама незнам дали ја има таа вредност...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а струјата дали ке ја издржи???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а струјата дали ке ја издржи???

Не, тие се само за мали струи :S.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1720.0
Пробај го програмчево, ама само за воздушни калеми е, така да, ќе треба малку повеќе жица да намоташ :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
да ми помогне некој...треба да мотам калемче од 30uH, ама па неможам на интернетов да најдам некоја асална формула за пресметување...значи треба минимум да е 30uH, струја ке тече помала од 1А (800мА), имам феритни стапчиња, торуси и такви работи, само незнам колку намотки да намотам... а неможам да мерам колкав индуктивитет има калемот дека немам со што....
Ево формула
Code: [Select]
http://www.newcircuits.com/article.php?id=tut001Индуктивноста е мала па не треба ферит,жицата треба да е дебела о,6- о,7 мм.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
до колку би ми препорачале да го загревам 7812??? некои 10 минути работи и до сега се има загреано до кај 50 степени (термометарот така вика), па до колку да го терам со загревањето???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако можеш да го држиш со прст, нема гајле, ако не можеш исто така ќе тера, ама му се крати работниот век.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
му ставив поголем ладилник и тера сега гајле си нема...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Море јас и без ладилници ги оставам, не можеш да ги допреш, веднаш се гориш ;D, хахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
епа мене ми паѓаше напонот многу кога ги користев без ладилник, загреваа и од 5, 5.3 паѓаше на 4.6, до 4.2 и од тогаш ставам по некое ладилниче, ако немам ништо подобро земам од лименка од сок или пиво сечам парче поголемо и го ставам колку за проба :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Море јас и без ладилници ги оставам, не можеш да ги допреш, веднаш се гориш ;D, хахахаха ;D ;D ;D.

Да ама така се скратува работниот век на елементите :).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Море јас и без ладилници ги оставам, не можеш да ги допреш, веднаш се гориш ;D, хахахаха ;D ;D ;D.

Да ама така се скратува работниот век на елементите :).

Знам, ама евтини се сега, и да се расипа за 5 место 10 години, нов ќе ставам ;D. По 10 денари се ;). Понекогаш така ги оставам бидејќи немам простор да ставам ладилник ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хахахаха а бе да ми беше за кај мене дома ке го оставев со малечко ладилниче, ама треба онакви што се ленти со лед диоди да ставаме кај еден човек па мене ми е да не го направам држи буре вода док мајсторе оде... дека ако цркне тоа ке цркнат и лед диодите...а човекот не за џабе дава 3000 :D па му ставив едно поголемо ладилниче и после него заштита ако скокне напонот многу да се уклучи реле едно, и на излез да нема никаков напон...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Како да одредам колектор и емитер кај транзостор????

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како да одредам колектор и емитер кај транзостор????

Симни datasheet од транзитсорот, наједноставно и најточно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."