Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
aleksandar94 за што ти треба BC182 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
aleksandar94 за што ти треба BC182 ?
Фала многу иначе, ми се за сирена, но не знам дали вршат засилување или прекинување, ќе видам што ќе направам ако ја направм сирената ке ставам слики сигурно :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
дали може да се најде замена за TLC274CN?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
дали може да се најде замена за TLC274CN?
Замена за TLC274 е TS274 или AD824,ама незнам баш дали ќе ти одговара,поубаво види даташит :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колеги ај да ве прашам нешто ;D.Вака,кога две диоди се поврзани сериски(пример 1N4007)падот на напонот е зголемен на 1,4V,напонот е исто зголемен на 2KV,а струјата е иста т.е е 1А?А за паралелно е вака,напонот е ист,значи е 1KV,струјата е дупло поголема т.е 2А и падот на напонот е дупло намален-0,35V?

Вака му доаѓа или каша-попара направив? :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
така некако би дошло ако се двете диоди исти, ама не исти како тоа што е 1N4007 него потполно исти карактеристики да имаат....дека едната може поголема струја да проведе и да цркне...зборам за паралелно поврзување...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
значи ако врзиш дфве диоди паралелно ќе може дупло појака струја да помине, а падотѕ на напонот ќе биде околу 0.75в а не 0.35в. бидејќи на глаа да застаниш нема да најдеш 2 потполно исти диоди, врзи им отпорници од по 0,22 или 0,33/10вати оми, со што ќе има некој пад на напон и во нив, но така е посигурно, или стави диоди што можат да се справат со стујата поединечно, односно диода која  епредвидена за струјата што ќе врви да може сама да ја поднесе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колеги ај да ве прашам нешто ;D.Вака,кога две диоди се поврзани сериски(пример 1N4007)падот на напонот е зголемен на 1,4V,напонот е исто зголемен на 2KV,а струјата е иста т.е е 1А?А за паралелно е вака,напонот е ист,значи е 1KV,струјата е дупло поголема т.е 2А и падот на напонот е дупло намален-0,35V?

Само за последното згреши, падот на напонот ќе биде пак тука некаде, околу 0.7V, 0.8V, 0.9V, завиди од диодите, дали се за големи струи или не. Всушност, ќе го има оној пад на напон кој го има на диодата со поголем пад на напон (убаво рече bicikle, нема да најдеш две идентични диоди).

Ако си предвидел да тече максимална струја од 2A, стави три или четири диоди во паралела, , за да не случи потоа доколку има „шпиц“ во струјата да изгорат диодите ;). Падот на напонот ќе биде еднаков на онаа диодата со најголем пад на напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дали има некој каталог од стари Руски диоди?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
дали има некој каталог од стари Руски диоди?

Имаше LordZi ставено некаде во електронските компоненти, мислам дека беше табела со еквиваленти помеќу Руските и Европските ознаки ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
така некако би дошло ако се двете диоди исти, ама не исти како тоа што е 1N4007 него потполно исти карактеристики да имаат....дека едната може поголема струја да проведе и да цркне...зборам за паралелно поврзување...
значи ако врзиш дфве диоди паралелно ќе може дупло појака струја да помине, а падотѕ на напонот ќе биде околу 0.75в а не 0.35в. бидејќи на глаа да застаниш нема да најдеш 2 потполно исти диоди, врзи им отпорници од по 0,22 или 0,33/10вати оми, со што ќе има некој пад на напон и во нив, но така е посигурно, или стави диоди што можат да се справат со стујата поединечно, односно диода која  епредвидена за струјата што ќе врви да може сама да ја поднесе.
Колеги ај да ве прашам нешто ;D.Вака,кога две диоди се поврзани сериски(пример 1N4007)падот на напонот е зголемен на 1,4V,напонот е исто зголемен на 2KV,а струјата е иста т.е е 1А?А за паралелно е вака,напонот е ист,значи е 1KV,струјата е дупло поголема т.е 2А и падот на напонот е дупло намален-0,35V?

Само за последното згреши, падот на напонот ќе биде пак тука некаде, околу 0.7V, 0.8V, 0.9V, завиди од диодите, дали се за големи струи или не. Всушност, ќе го има оној пад на напон кој го има на диодата со поголем пад на напон (убаво рече bicikle, нема да најдеш две идентични диоди).

Ако си предвидел да тече максимална струја од 2A, стави три или четири диоди во паралела, , за да не случи потоа доколку има „шпиц“ во струјата да изгорат диодите ;). Падот на напонот ќе биде еднаков на онаа диодата со најголем пад на напон ;).
Oк,ми се разјаснија работиве,благодарам за одговорите! ;D Е сега друго да прашам,пример наместо да комбинирам со диоди,дали може да ги заменам со грец?Мене ми треба да „склопам“ некоја диода со пад на напон од 3V и да држи струја негде 8-10А,а напонот не ми е многу битен,и 50V да е супер ќе биде ;D.Е сега за грецот мислев вака да се искористат 4-те диоди,и да дојде како една диода помеѓу минусот и плусот од грецот:
од ова

во ова


Е сега,ако ги поврзам вака ќе добијам диода(ако грецот е 4А)од 8А со пад на напон од 0,7-0,9V?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе имаш пад на напон од 1.3-1.4V од тоа што се сериски поврзани
струјата да ќе се зголеми, ама ако во градбата 1 диода да е за малку послаба од другата има да чади :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ќе имаш пад на напон од 1.3-1.4V од тоа што се сериски поврзани
струјата да ќе се зголеми, ама ако во градбата 1 диода да е за малку послаба од другата има да чади :)

Значи најдобро е да си купам една диода од 10А и готово ;D.Кажете некоја диода од 10А,50-100V и да има голем пад на напон ;D?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи најдобро е да си купам една диода од 10А и готово ;D.Кажете некоја диода од 10А,50-100V и да има голем пад на напон ;D?

Зенерка ти треба за такво нешто, а толку моќни зенерки, не знам дали прават ;D.

Може да направиш и нешто вака, стави зенерка во паралела со отпорник, на краевите на отпорникот зенерката ќе држи константен напон, а целата струја ќе тече низ отпорникот, само гледај да е моќен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Значи најдобро е да си купам една диода од 10А и готово ;D.Кажете некоја диода од 10А,50-100V и да има голем пад на напон ;D?

Зенерка ти треба за такво нешто, а толку моќни зенерки, не знам дали прават ;D.

Може да направиш и нешто вака, стави зенерка во паралела со отпорник, на краевите на отпорникот зенерката ќе држи константен напон, а целата струја ќе тече низ отпорникот, само гледај да е моќен ;).

Обично зенерките се со моќност до 1.3 W... а тоа со отпорникот незнам колку ќе успее, некако не ми штима, прво дисипацијата ќе биде 3 V* 10 A = 30 W, моќен отпорник ќе треба (греач??), а загубите ќе бидат големи, а друга работа е дали ќе го издржи диодата тоа...
Најдобро земи си 4-5 диоди, врзи ги сериски и готово.
Life is too short to remove USB safely ..