Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335378 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Даниел прочитај што ти пишав,врзи ги двата секундара без средниот (заеднички) и имаш 10В ,удвои го и имаш со оптоварување 18в !

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Во право си бил колега  ;D ;D Чекај малце сега испитувам па ке ти кажам крајни напони  ;D ;D :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да не знае некој колку пари одприлика е BD507 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дечки дали со промената работна точка на транзисторот се менува и засилувањето од колекторот ? Поточно се работи за РФ-ФМ осцилатор и има отпорник од минус према база кој е 10к па ако му ставам 5к дали тоа значи дека ке даде појак сигнал на излез (колектор) или само повеке ке грее?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,засилувањето ке се промени,само дали ке добиеш појак сигнал,тоа е дискутабилно.Стави шема да вдиме за што се работи.Можеби има друг начин ,освен промена на работна точка.Кај ВФ склоповите не е се така едноставно.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еве ја шемата, се работи за тој 10к што е од маса према база, тој ако е 5к дали ке се засили излезот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На ова шема само оној отпорник 56 ома можеш да го менуваш во смисла на зголемување  на излезната сила. Со отпорниците во базата нема да ја постигнеш таа цел.Но, отпорникот  во емитерот на БД.. можеш до 22 оми да одиш но стави добар ладилник и зголеми  го напојувањето.Треба да повлече скоро двојно струја,ама ке грее. Јас би пробал и со два паралелно врзани транзистори,само најди со исто појачување.Стави 100 оми 1ват жичан тример и регулирај  ја струјата да не прегреат.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ок, јас мислев штом грее повеке BD140 со 5к отпорник на маса и база мислев дека ке даде поголема снага но не е така значи. Е сега ако ставам 22 оми наместо 56 оми на емитер дали ке треба да ја намалам и волтажата од 14,5V со која го напојувам или може и со таа волтажа ?

Јас би пробал и со два паралелно врзани транзистори,само најди со исто појачување.Стави 100 оми 1ват жичан тример и регулирај  ја струјата да не прегреат.
Ова е нешто како овој предавател со два 2N3553 што дава 2W? мислам од тој тип предаватели ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво ,не мора волтажата да ја намалуваш.Сигурно повеке ке грее со помал отпорник ,ама ке ставиш поголем ладилник.Може и со тримерче да подесуваш(100 оми).Не мислев пуш-пул врска туку обична паралела,со два посебни(идентични!) колекторски отпорници! Или еден ама појак ,барем 1-2  вати.

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Можете ли да ми најдете замена за BC 182, дали BC 546 може да биде соодветен?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Можете ли да ми најдете замена за BC 182, дали BC 546 може да биде соодветен?
Mислам дека со 2N3904 ќе завршиш работа ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можете ли да ми најдете замена за BC 182, дали BC 546 може да биде соодветен?

Па, зависи за која намена, но за општа намена, би требало да може ;). И двата се универзални ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Фала многу иначе, ми се за сирена, но не знам дали вршат засилување или прекинување, ќе видам што ќе направам ако ја направм сирената ке ставам слики сигурно :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Фала многу иначе, ми се за сирена, но не знам дали вршат засилување или прекинување, ќе видам што ќе направам ако ја направм сирената ке ставам слики сигурно :D
Дај шема да видиме! ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За сирена и ВС 546 ке врши работа