Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335449 times)

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Двата се исти само разликата е во рабитнио напон bd140 има поголем напон, а амперите се исти на двата

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги за што може да искористам трафо со мал напон 2x5v AC a голема ампеража 10-15 ампера   ? Иначе трафото е од упс   ... :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за да го премоташ и да го искористиш на нешто друго...што ке правиш со 10V стварно појма немам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Направи некој дублер на напон за да добиеш 20В.Тоа е веке напон кој вреди да се употребува.Ставив една шема со ТДА... до 3А беше ,мислам,а еве ти шема за дублер за било кој напон (наизменичен!).Диодите димензионирај ги спрема потрошувачката.Тој твој трафо е добар за полнач на акумулатори или стабулизиран исп.со регулација.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #544 on 17.04.2011, Sunday, 14:58:20 (Edited 17.04.2011, Sunday, 14:59:52) »
Трафото после грец и кондензатор од 10 000uF/40V дава напон од 8,5 волти  :) Само тој напон не е доволен за полнач на акумулатори  :o  :(
Незнам дали ке може да ги врзам двата секундара и да добијам 16 волти па потоа од тие 16 волти да ги стабилизирам на 12 волти  :) Така би било моќно ама незнам дали ке може да ги поврзам двата секундара  ::) ...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види на овој документ*умножување на напон* под а)  ;D ;D Имаш кондензатор 440мФ 16В па две диоди и електролит (нека биде и 10.000 мФ 25В ) Значи,двата секундара (стердниот извод не се спојува!) даваат 10В ,кога ке го умножиш ( Х 2 пати) тоа е 20В .Со тој напон се прави регулација ,полњач.Диодите нека бидат од 6 до 20 А.Еве ти ја и оваа шема со ТДА....

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Трафото после грец и кондензатор од 10 000uF/40V дава напон од 8,5 волти  :) Само тој напон не е доволен за полнач на акумулатори  :o  :(
Незнам дали ке може да ги врзам двата секундара и да добијам 16 волти па потоа од тие 16 волти да ги стабилизирам на 12 волти  :) Така би било моќно ама незнам дали ке може да ги поврзам двата секундара  ::) ...
Можеш можеш,измеѓу двата секундара ќе имаш 10V,дека 2х5,вака едно од 10.И сега кога ќе ја исправиш струјата ќе добиеш 10Vac*1,41=14,1Vdc,таман за полнач на акомулатор! ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #547 on 17.04.2011, Sunday, 15:19:16 (Edited 17.04.2011, Sunday, 15:22:22) »
Страв ми е да не го изгорам ако ги спојам директно двата секундара  :P
Ги споив и искри што значи таа варијанта отпаѓа ... :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Страв ми е да не го изгорам ако ги спојам директно двата секундара  :P
Ги споив и искри што значи таа варијанта отпаѓа ... :)
Абре не да ги споиш хаха,нормално дека ќе фрли искри ;D.Нели имаш 5-0-5,така?Епа сега мери ти напон меѓу 5 и 5,и види дека ќе ти даде 10V ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да да така дава 10 волти ама што ако така дава 10 волти кога за полнач на акумулатор ми треба една жица 10 волти и маса  :P

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да да така дава 10 волти ама што ако така дава 10 волти кога за полнач на акумулатор ми треба една жица 10 волти и маса  :P
Eпа кога ќе ја исправиш струјата,преку грец ќе добиеш +14,1V и маса.Пробај ќе видиш ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ајде да видиме  :D
Сакаш да кажеш двете фази на ~ да се приклучат кај грецот и кај + од грецот ке добијам +14,4 а кај минусот 0 (маса)  :D ??

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ајде да видиме  :D
Сакаш да кажеш двете фази на ~ да се приклучат кај грецот и кај + од грецот ке добијам +14,4 а кај минусот 0 (маса)  :D ??
Toчно така,ако сакаш и ќе се кладиме ;) :D.Нема да добиеш баш 14,4,ама многу близу до 14V,бапни му и некој кондензатор од 4700uF и ќе видиш ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да ама кога мерам према маса добивам 8,6 волти а мене ми треба 14волти , а вака сега добивам 14,4 ама кога ги мерам двете фази заедно  :-\

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да ама кога мерам према маса добивам 8,6 волти а мене ми треба 14волти , а вака сега добивам 14,4 ама кога ги мерам двете фази заедно  :-\
Oд кај најде фази па сега?После грецот колку е напонот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker