Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #525 on 10.04.2011, Sunday, 17:29:41 (Edited 10.04.2011, Sunday, 17:31:37) »
значи треба да се прави инсталација една за лед диоди да му светкаат таму на еден човек, ама треба димер да се става пред лед диодите, па дали може да се стави димер пред трансформаторот без да има некои проблеми??? значи поврзувањето би било вака...

220V--->димер-->трафо(220-->12V)-->грец и кондензатор за филтрирање--->отпорници за ограничување на струјата и лед диоди.... па дали се ке си работи како што треба, ме мачи тоа што незнам како изгледа осцилограмот после димерот што се добива па да не се зафркне нешто...

и на колкава струја и напон работат плави 10мм лед диоди, знае некој???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Обичен димер што е за сијалици не е предвиден за трансформатори, мотори и др. индуктивни товари, не знам колку ќе ти работи замислата ::).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
халогенки така ги поврзуваат и супер си работат....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Има и димери за индуктивни товари, ама се поскапи, да не се такви тие што ги ставаат на халогенки?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Бојан,димер со тиристори да не мислиш?Тие неможат да издржат индуктивни товари.Мене ми треба димер за мотор електричен,АЦ мотор.Ама најдов шема(Батка ми ја даде) само не сум ја испробал.Имам отворена тема за такво барање на форумов

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #530 on 10.04.2011, Sunday, 17:39:04 (Edited 10.04.2011, Sunday, 17:52:56) »
Има и димери за индуктивни товари, ама се поскапи, да не се такви тие што ги ставаат на халогенки?

аааах...право да ти кажам незнам, ама се си мислам дека се обични димери со тиристор, али ај ке го прашам чичко ми какви се па да видиме со него дали ке најдеме некоја друга замена...

Споено мислење: 10.04.2011, Sunday, 17:52:56
а на колкава струја и напон да ги пуштам да работат???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не знае некој некои евтини генератори на рефренетен напон? Ми треба да бидат подесувачки, а и не мора да бидат, поентата е да даваат рефренетен напон од 40V и 48V (може и 47V, но не и помалку од тоа). Барав нешто низ сајтови на производители, ама сите се за ниски напони, до 20V, нема некои кои се напојуваат на високи напони и можат да изгенерират рефрентен напон од, на пример, 30V до 50V.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
што планираш да правишсо толку висок напон, да беше до кај 10-тина волти ќе ти помогнев ама за толкав напон немам видено
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
што планираш да правишсо толку висок напон, да беше до кај 10-тина волти ќе ти помогнев ама за толкав напон немам видено

Ништо, на крај изгледа ќе морам со 7818 и зенерка од 30V да го правам, но тоа е тоа :S. Ми треба како референтен генератор на напон за overvoltage protection на едно коло (бидејќи самото коло нема), па да му даде shut down сигнал кога ќе стигне напонот до 48V. А 40V-ниот ми требаше за контрола на референтен напон, ама изгледа и него ќе го градам со некоја зенерка и некој стабилизатор. Нема везе, поентата ми беше што е можно помалку делови да искористам, ама изгледа ќе мора да се „крпи“, тоа е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Гига немам време,имам во гаража некои Б10 шасии од ЕИ Нишки ТВ .Таму имаш зенер 33 В за напојување на тунерот.Ако можеш најди на бувљак  ;D Исто пробај можеби регулација со  TL471,мислам дека беше,го имаше во стари АТ и АТХ напојувања.Мислам дека и со него треба да пробаш,само види карактеристики,не знам напамет.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да не знае некој што е разликата помеѓу MAX232 и MAX233?Ми треба за шемава,па да пршам дали може да го заменам MAX233 со MAX232...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/M/A/X/2/MAX232.shtml ова ти е за 232
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/M/A/X/2/MAX233.shtml ова за 233 побарај види низ ови е оти немам време да видам шо е разликата поз
Let's make things better.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а гига зашто не си направиш еден напонски делител, па напонот да ти биде некој помал, по пристоен напон што ке можеш да го споредуваш со било каков референтен напон...?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а гига зашто не си направиш еден напонски делител, па напонот да ти биде некој помал, по пристоен напон што ке можеш да го споредуваш со било каков референтен напон...?

треба многу да се подесува, и таа мисла ми помина низ глава, ама на крајот се откажав од неа, :S. Потребно е многу подесување, не е практично ако се презентира во проект :S. Ќе видам, можеби и таа идеја ќе јас искористам. Зависи, треба да размислам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #539 on 15.04.2011, Friday, 13:29:40 (Edited 15.04.2011, Friday, 13:39:32) »
Дечки кој транзистор е по јак BD140 или BD138 ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.