Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335458 times)

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Дечки ме интересира како да проверам колкав пробивен напон има зенер диода и дали воопшто е исправна?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дечки ме интересира како да проверам колкав пробивен напон има зенер диода и дали воопшто е исправна?

Врзи ја за стабилизран избор за напојување, но врзи ја во непроводна насока, значи катодата нека биде врзана за плусот од напојувањето, а анодата нека биде врзана за минусот од напојувањето. Пожелно е да користиш некој извор за напојување кој не може да даде преголема струја, на пример стабилизиран извор за напојување со LM317, тој може да даде околу 1A струја на излезот од изворот ;). Како и да е, значи, постави ја диодата како што претходно ти имам пишано и полека зголемувај го напонот со помош на потенциометарот за регулација на напонот на излезот до напојувањето, притоа не е лошо да ја допираш диодата со прст, да не случајно прегрее, ако е некоја помалку моќна зенер дидода, можно е да прегрее, во тој случај, веднаш исклучи ја од стабилизираниот извор за напојување ;). Ако не прегрева, полека зголемувај го напонот, а притоа на краевите на стабилизираниот зивор за напојување, стави волтметар. При зголемивање на напонот на напојување, ако е зенер диодата исправна, треба во определен момент напонот да престане да расте при мрдањето (зголемувањето) на врендоста на потнециометарот. Напонот кој го чита волтметарот е пробивниот напон на зенер диодата ;). Ако напонот континуирано расте со зглемување на вредноста на потенциометарот (со мрдање на потенциометарот), зенер диодата е најверојатно пробиена :S. Доколку напонот не расте повеќе од 1V (или некоја вредност блиска до оваа), провери да не случајно си ја врзал диодата погрешно, односно анодата да ти е врзана за плусот од нпојувањето, а катодата за минусот од напојувањето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ја би ти препорачал и отпорник некој од 470оми да поврзеш сериски со зенер диодата, за да си биде ограничена струјата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
во случај диодата да нема поголем пробивен напон од напајањето

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Napravi si tester za zener diodi po nekoja od semive

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас имам тестер правен според последната шема и со години супер си ја врши работата ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline aleksandar94

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Фала многу иначе сега за сега не ми треба толку, понатаму ќе го направам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
12F629   не може туку така да се замени, може ако имаш програма за 12F675 него да го ставиш
незнам пробај можеби ќе проработи
а за 555 може да ставиш 556, со тоа што ќе го искористиш само едниот дел ( само еден блок за да може да работи како 555)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
а тој 556 е со 16 пипци  ???

и како мислиш треба да имам програма ???   ::)
Let's make things better.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
и треба по број онака да се искористат од 1 до 8  или поинаку некако ???  ::)
Let's make things better.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Гледај ги на сликата и така поврзвај ги:
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
1-7 сите нозе + 14 пин ти се едно интегрално 555, 8-13 ти се уште едно интегрално, а на програма мислев на програмата која треба во PIC-от да ја испорграмираш за да ти работи :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!