Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335458 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
имам ја трафо...

Ама не дава 35V, 38V дава твоето, па ќе теба пад на напон да му правиме со диоди :S. Малку е зезнатo :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
по 3 пат ти кажувам дека е премотано  ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Зошто кога се ставаат повеќе транзистори паралелно се става отпорник на емитерите  ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ima Deophrant објаснето побарај. Накратко: за да се намалат разликите на засилување, да не прегорат. Може да се стават и индуктивни елементи.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
по 3 пат ти кажувам дека е премотано  ;D

Аааааа, значи сега дава 2 X 35V, епа супер, може да тестираме сега ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
по 3 пат ти кажувам дека е премотано  ;D

Аааааа, значи сега дава 2 X 35V, епа супер, може да тестираме сега ;) ;D.
Чекаме резултати :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
значи сега го правев тоа регулаторот за кулерче со MAX6665, арно ама и да не е загреано чипчето кулерот врти и тоа што е пинчето fanon за поврзување на лед диода за да свети кога келерот врти, цело време си свети, кога ке се загрее чипот кулерот се гаси и лед диодата се гаси...па како би се оправило тоа????
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #413 on 03.02.2011, Thursday, 00:25:18 (Edited 03.02.2011, Thursday, 00:33:26) »
значи обратно работи. Да не треба да ставиш други отпорници а не по 100k, овие да не се само пример
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
без тие ми е направено, ај сега ке пробам и со нив, ама како што сватив од даташитот може и да работи без нив...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
без тие ми е направено, ај сега ке пробам и со нив, ама како што сватив од даташитот може и да работи без нив...
ја како што знам според нив се регулира на која температура да се пали кулерот а на која да се гаси
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
грешка си, претходно се програмирани во фабрика на која температура да се палат...види убаво во даташитот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ааа да да, во право си. Него ги стави ли отпорниците ? Дали работи сега ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
грешка си, претходно се програмирани во фабрика на која температура да се палат...види убаво во даташитот...

Да, според ознаките на крајот од чипот се гледа тоа, мислам дека за тие што ги имам јас температура на палење им е 80 или 70 степени. А со отпорниците се дефинира колкава да биде хистерезата на палење и гасење ;). Доколку не ги ставиш, околу 10 степени е хистерезата (на пример, стигнува температурата до 80 степени, се пали кулерот и работи се додека не падне температурата до 70 степени и се гаси потоа ;)). Хистереза мора да има за да не се јави оној ефект пали/гаси кога ќе стигне до критичната температура (ќе го олади за еден степен и ќе се изгаси, па после 2, 3 секунди пак ќе ја дигне истата температура, па пак ќе се пушти кулерот, итн., е за да го нема овој ефект, мора да има хистереза на палење и гасење ;)). A инаку со отпорниците се намапалува хистерезата, на пример место да биде 10 степени, ќе биде 5, мада мое лично мислење е дека 10 степени е доволно голема хистереза, кулерот ќе се пал и гаси на приближно една минута или две, од прилика ;) (зависи од тоа колку грее транзисторот, интегрираното коло, што и да е што треба да лади, но од прилика би била толку, значи работи 2 или 3 минутои, па не работи едно минута или две, па после пак се пушта и работи 2 или 3 минути, итн. ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а бе луге имате ли читано вие даташит за него???
ај на ви прочитајте ја првата страна...

Code: [Select]
http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX6665.pdf
 ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)