Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335432 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Епа чим има место за прашања, да прашам и јас  :D :D :D  околу спецификациите на транзисторите
1Што им значи тоа тотална дисипација? Каква врска има со моќта на транзисторот?
2 Ако на некој транзистор пишува 99В 10А 150W дисипација и ако го опниме на 100В на 10оми(да врват 9.9А) мислам дека ќе прегори за 5 микросекунди. Зошто кога ни напонот ни струјата не сме ги пречекориле ? Секако транзисторот да е монтиран на соодветен ладилник-инаку јасно ми е-ради температурата :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
затоа што теоретски и практично никогаш не иде исто :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
дисипацијата не се мери така, дисипацијата зависи и од напонот што го има на колектор, и напонот што е на емитер и струјата што тече низ него, како точно се пресметува (формула) незнам, некој ако знае го молам да пише....

П.С. нели е темава за во аналогна електроника???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Нели е тоа засилување...  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа чим има место за прашања, да прашам и јас  :D :D :D  околу спецификациите на транзисторите
1Што им значи тоа тотална дисипација? Каква врска има со моќта на транзисторот?
2 Ако на некој транзистор пишува 99В 10А 150W дисипација и ако го опниме на 100В на 10оми(да врват 9.9А) мислам дека ќе прегори за 5 микросекунди. Зошто кога ни напонот ни струјата не сме ги пречекориле ? Секако транзисторот да е монтиран на соодветен ладилник-инаку јасно ми е-ради температурата :)

Не мора да значи дека одма ќе изгори, едноставно може да прегрее, башка, тоа се максмални дефинирани вредности на транзисторот, тоа не значи дека треба нормално да работи во неговите максимални граници, значи дека може да ја издржи таа моќност, но само многу краток временски период, неколку микросекунди. Може и да прегори, а може и да не прегори, зависи од квалитетот на изработката (дали е Кинески или не ;D) и од тоа колку стар, дали бил претходно изложуван на такви екстремни услови на работа, итн. Многу фактори влијаат врз работата на транзиторите, но обично кога се избира транзистор за било која апликација, се гледа максималните напони и струи кои поминуваат низ него да не бидат поголеми од 70% од неговите максимално дефинирани напони и струи ;).



Сега јас да постава едно прашање. Ми останало (од некогаш, не знам ни кој ми го дал ;D) еден Sony PS1, расипан е, но исправно му е напојувањето, па се мислев да правам некаков тип на засилувач со него, некој едноставн, онака за по дома ;) (плус, немам звучници за другиот компјутер ;D, а имам два пара звучници од стари телевизори ;D, но не и засилувач за нив :S). Напоните кои ги дава напојувањето се 7.5V и 3.5V. Тој 3.5V-ниот излез не ми треба, но 7.5V-ниот може да го искористам за некаков тип на интегриран засилувач. Гледав некои интегрирани кола кои се наменети за car audio засилувачи и ми падна во око TDA1519A (2X11W, минимален работен напон му е 6V, барем на хартија, односно така пишува во datasheet-от ;D, има коло за мек старт, заштита од пренапон, заштита од преголема температура, итн.). Шемата за засилувачот е екстремно проста, па затоа и го избрав, има минимален број на екстерни компоненти (неколку кондензаторчиња за спрега и тоа е тоа ;D). Е сега, се мислам дали воопшто да го правам бидејќи минималниот работен напон му е 6V, но од кај да знам дека на некој нова верзија што ја направиле не му го дигнале минималниот работен напон :S (имаше некои модели на вакви car audio засилувачи произведени до ST кои имаа минимален работен напон од 8V). Според сервисната шема, на 7.5V-ниот rail напојувањето може да даде околу 3A струја, што мислам дека е доволно за волку слаб засилувач (башка, не планирам ни тие 11W целосно да гги користам).

Сакав да прашам неколку прашања:

1) Дали некој знае начин како да ги сумирам овие два напона, да можам да добијам напон од 11V (7.5V + 3.5V =11V). Бидејќи и двата напони имаат заедничка маса, не гледам начин како тоа може да се изведе, но си викам, зошто да не прашам ;).

2) Дали може да се најде колово кај нас?

3) Дали има некој можеби подобар предлог, некое друго интегрирано коло кое има понизок работен напон (на пример 5V или 4.5V, па после да има во него вградено step up конвертор и да дава повисок напон), или можеби да предложи некое друго решение, без интегрирано коло, било каква идеја ;).

Инаку еве и datasheet за колото, доколку некој сака да го види ;).

Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/T/D/A/1/TDA1519A.shtml
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а да пробаше да мериш напон помеѓу 7,5V и 3,5V излези што се, значи не спрема маса, него едниот шилец на 7,5Vниот излез, а другиот на 3,5Vниот излез да видиш што напон ке добиеш...ти текнува што мислам???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
имав постирано едно појачалце од 2вати со 3-4 транзистори работи и на 6-7волти(пробано), ќе тера добро, а и транзисторите може да се заменат со кој био , јас излезни стајф бд242, еден бц639 и бц 140(или139) тераше, но максимумот му е до 15 волти. Исто така мирната струја мора да се штелне саглам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
3) Дали има некој можеби подобар предлог, некое друго интегрирано коло кое има понизок работен напон (на пример 5V или 4.5V, па после да има во него вградено step up конвертор и да дава повисок напон), или можеби да предложи некое друго решение, без интегрирано коло, било каква идеја ;).

Јас ти го препорачувам TDA7266 (7 W + 7 W dual bridge amplifier), работи од 3V до 18V (јас го терам на 10V), даташит можеш да видиш на сајтот на ST (blink, blink ;)), го имам направено и супер си работи, ако не се снајдеш кажи, имам вишак ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а да пробаше да мериш напон помеѓу 7,5V и 3,5V излези што се, значи не спрема маса, него едниот шилец на 7,5Vниот излез, а другиот на 3,5Vниот излез да видиш што напон ке добиеш...ти текнува што мислам???

Разликата ја дава :S, околу 4.1V (не се баш точно 7.5V и 3.5V, ама тука некаде се, затоа и 4.нешто V е разлката).

3) Дали има некој можеби подобар предлог, некое друго интегрирано коло кое има понизок работен напон (на пример 5V или 4.5V, па после да има во него вградено step up конвертор и да дава повисок напон), или можеби да предложи некое друго решение, без интегрирано коло, било каква идеја ;).

Јас ти го препорачувам TDA7266 (7 W + 7 W dual bridge amplifier), работи од 3V до 18V (јас го терам на 10V), даташит можеш да видиш на сајтот на ST (blink, blink ;)), го имам направено и супер си работи, ако не се снајдеш кажи, имам вишак ;)

Е ова не е лоша идеја ;). Ќе го симнам datasheet-от и ќе го прочитам ;). А има ли верзија од истиот која е 10W+10W, или 11W+11W, нешто така? Ова го прашувам заради тоа што вчера баш го тестирав напојувањево, му ставив отпорник од 15 оми, 40W, го загреа без проблем :D, струјата што ја даде беше поглема и од 3A ;D, а на напојувањето не му прегра нитуедна компонента, така работеше цели 15 минути ;) ;D. На веремето ги изработувале како што треба ова swicthing напојувањава, башка Made In Japan е ова, не е Made In China ;D. Мада малку чудно изработено е, не е баш swicthing, а не е ни баш стандардно напојување... мислам switching е, ама не е баш типично изведен, нема интегриран контролер, туку има само еден осцилатор изведен со транзистор и неколку околни компоненти, осцилира на фреквенција од околу 300KHz. Баш тоа ме изненади, малку чудна изведба, ама тоа е тоа ;) ;D.

Како и да е, ќе разгледам од таа серија на аудио засилувачи, со минимален работен напон од 3V ;). на Google ќе побарам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не сум загледал, може да има и појаки...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не сум загледал, може да има и појаки...

Најдов, TDA7266B ;D, дава 2x10W, а минимален работен напон му е 6.5V ;D (таман на граница). Ќе пробам и со двата, па ќе вдииме што ќе направам ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
GigaWatt го направи импулсното напојување со тој интегралецот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не сум загледал, може да има и појаки...

Најдов, TDA7266B ;D, дава 2x10W, а минимален работен напон му е 6.5V ;D (таман на граница). Ќе пробам и со двата, па ќе вдииме што ќе направам ;) ;D.

Ако ти треба TDA7266 кажи... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не сум загледал, може да има и појаки...

Најдов, TDA7266B ;D, дава 2x10W, а минимален работен напон му е 6.5V ;D (таман на граница). Ќе пробам и со двата, па ќе вдииме што ќе направам ;) ;D.

Ако ти треба TDA7266 кажи... ;)

Па изгледа ќе ти го земам ;D. И онака ќе треба го тестирам колото како се однесува на максимална моќност, така да, ќе ми треба ;D.

GigaWatt го направи импулсното напојување со тој интегралецот ?

Не, немам време сега, полагам испити, тоа бара испитување, дизајнирање, избирање на правилен калем, а немам нитрафо за да го пробам :S. Кога ќе имам повеќе време ќе почнеме да го дизајнираме заедно со Bojan ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колега јас можам да ти помогнам за трафо ако немаш  ;) За ефтина цена ке средиме работа само пиши по приватна порака  ;)