Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
интергралци од типот LM!Ја го користам LM311N во вакво куќиште т.е. TO-220

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
неверувам да се баш LM, може било кој интегралец да е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не дека само од ЛМ типот,но и од други типови!Јас само овој го кажав како пример!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дали некој има направено амперметар со ICL7107 ? Сакам да направам такво нешто

П.С. ако некој знае што се може да се нарави со ICL7107 нека пише ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
дали некој има направено амперметар со ICL7107 ? Сакам да направам такво нешто

П.С. ако некој знае што се може да се нарави со ICL7107 нека пише ;)
Eпа може тоа волтметарот,до 200mV,2V,20V,200V и 2000V.После може ампер метар,мислам дека мереше до 2А,5А и 10А.После тоа можеш ESR метар да направиш и мерач на температура за PC-то ;D ;).За да направиш ампер метар,направи ја 200mV верзија и стави шант отпорник ;) :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #365 on 12.12.2010, Sunday, 15:46:15 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:53:23) »
аха а шемата за 200mV односно амперметарот е оваа:



Иначе како мислиш да направам термометар за ПЦ? за компјутер ли? Да не има внатре во чипот и термо сензор?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
не мисли да го поставиш на ладилникот и тој ќе мери!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Иначе како мислиш да направам термометар за ПЦ? за компјутер ли? Да не има внатре во чипот и термо сензор?
Не не не,не така :D него се додаваат уште три термистори...Ај ќе отворам нова тема и таму ќе ја ставам шемата :) ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ај баш стави шема да видиме. Само пиши дали шемата ја имаш правено или некој другар ја правел
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
абе поубаво е со ЛЦД дисплеј,не со ЛЕД!Ама мада е поскап овој ЛЦД-во,за жал! >:(

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
луѓе би ми предложиле ли да ставам tic226d на греалка една што е 1KW за да си регулирам колку да се загрева греачот, односно колку топло да ми дува...значи дали би ми предложиле низ tic226d да пиштам струја од ~5А, тој издржува 8А RMS...и ке си има ладилниче едно на него и воздух ке го дува цело време...па добра ли ми е идејата???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #371 on 19.12.2010, Sunday, 07:19:56 (Edited 19.12.2010, Sunday, 07:34:00) »
Имат теоретска поткрепа дупла шкоти диода, налик на танзистор, да работи како транзистор, или башка си се одвоени две диоди, само во едно куќиште ?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
луѓе би ми предложиле ли да ставам tic226d на греалка една што е 1KW за да си регулирам колку да се загрева греачот, односно колку топло да ми дува...значи дали би ми предложиле низ tic226d да пиштам струја од ~5А, тој издржува 8А RMS...и ке си има ладилниче едно на него и воздух ке го дува цело време...па добра ли ми е идејата???
Па според мене добра ти е,зш да не ;D.Штом тријакот/тиристорот(се ги мешам да му еб*м мајката :D)може да ја издржи струјата која ќе ја повлече греалката тогаш немај гајле...Ова исто важи и за напонот :) ;)

*=а
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам една идеа, сакам да направам мојот термометар да покажува надворешна и внатрешна температура.... значи со два сензори ке биде, е сега дали има некој таков прекинувач што ке овозможи со лесно префрлање од еден сензор кон друг сензор? Важно е прекинувачот да прекинува и спојува 2 жички...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Таков прекинувач можеш да најдеш во стари радија (касетофони)  ;).