Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335458 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па целата идеа е да дисплеј со ЛЕД и тоа на секоја "цртичка" да има по 4-5 ЛЕД

Аууууу, сега те сватив, ти сакаш да правиш алфанумерички дисплеј, ама рачно, така?
точно така :) ама нели ЛЕД драјвер е ист без разлика дали се работи за дисплеј како мојот што сакам да го правам, ЛЕД дисплеј или ЛЦД дисплеј? Извинете ама во оваа област не се разбирам па затоа немам претстава :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а што ке ти е лед драјвер??? ти ја сваќам идејата, ама неможам да сватам зашто ке ти е лед драјвер...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колега,јас не сватив :D сакаш да правиш „home made“ LED дисплеј,таков 7 сегментен или нешто друго?Ако ти е за таков,не ти требаат никакви драјвери ;) ;D...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно нешто овака сакаш.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #349 on 29.11.2010, Monday, 11:33:21 (Edited 29.11.2010, Monday, 11:35:29) »

иначе како батка што пиша... а ЛЕД драјверот ми треба за да не се оптеретува пикот од многуте ЛЕД.
Видов дека 74HC541 е лед драјвер :) само да не знае дали го има кај нас и колку пари е?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
иначе како батка што пиша... а ЛЕД драјверот ми треба за да не се оптеретува пикот од многуте ЛЕД.
Видов дека 74HC541 е лед драјвер :) само да не знае дали го има кај нас и колку пари е?
74HC541 го имаш во гац 20-30ден е ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
иначе како батка што пиша... а ЛЕД драјверот ми треба за да не се оптеретува пикот од многуте ЛЕД.
Видов дека 74HC541 е лед драјвер :) само да не знае дали го има кај нас и колку пари е?
74HC541 го имаш во гац 20-30ден е ;) ;D
фала за информацијата, имаш реп+
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе не се мачи со такви работи ставај транзистори и решен проблемот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па да тоа е исто, само мислев за помалце место да зафаќа па затоа... ама изгледа подобро е со транзистори бидејки тоа ке ме фати 0 денари бидејки ги имам :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам што ти е намерата,ама има во еден *Радио-аматер* од 81 година изработен поединечен ЛЕД дисплеј со микропрекинувачи и одбични диоди чија комбинација даваше знак на дисплејот.Можеш да си направиш дисплеи пожелба! :D Ја немам шемата,ама беше многу едноставна и направивме една реклама за Нова Година по тој пример.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
абе не се мачи со такви работи ставај транзистори и решен проблемот :)

ми го зема зборот...транзистор и терај си..не да се зафркаваш со интегралци па како се поврзуваат и такви работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да не знае некој што се овие делчиња? личат на транзистори ама имаат многу жички
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
да не знае некој што се овие делчиња? личат на транзистори ама имаат многу жички


Има интегрални кола во такви куќишта, најверојатно се тоа.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и мене ми личат на интегралци...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а кои типови на интегралци се во вакви куќишта и дали сеуште се продаваат такви?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.