Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335448 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #330 on 28.11.2010, Sunday, 15:57:24 (Edited 28.11.2010, Sunday, 16:00:24) »
наместо излезот од негативниот дел 7905 да си го продолжил кон кондензаторот од 100 нано ти си го поврзал на минус!а масата заземјувањето си требал со средниот вод од двете инт. кола да си го поврзел и со средниот вод од трафото!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прво,според мене грешно ти е поврзувањето!Едниот дел убаво си го направил,ама овој другиот со 7905 ти е грешен...Треба исто да го поврзеш како другото коло тоа 7805,а ти од 7905 влезот си го поврзал на маса или 0 што не треба така треба да е исто поврзувањето како со 7805...

Не мора да значи, неоки изведби на 7905 (од некои производители) имаат баш таков распоред на пинови, и јас имам начекано таков распоред неколку пати :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #332 on 28.11.2010, Sunday, 16:03:14 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:50:41) »
Колега чим имаш бваква грешка во напонот изводите на интегралците не ти се добро поставени  ;)
Излезот на влези или некако обратно ти се поврзани чим вака те зафркава  ;)

Колега јас ги поставив според овие сликите:




Веројатно проблемот е што го немам третиот извод од трафото.

Сколс, ќе побарам ако најдам некое друго трафо, ако не, дали ќе можам да земам од тоа 220 - 24V што служи за напојувањето, што ми го донесе ти, секако со еден 7812 регулатор?
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Мислам дека ако немаш уште една жица од трафо 0 (маса) можеш на самото јадро од трафото да залемиш жица и да добиеш маса  :) Пробај па кажи ни што си направил  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #334 on 28.11.2010, Sunday, 16:04:59 (Edited 28.11.2010, Sunday, 16:07:20) »
не,неможе дека тоа нема среден извод!Т.е. делител на напон на пола!Едниот извод од трафото е за 28 волти другиот мислам дека е за 24волти додека третиот е нулата!

Споено мислење: [time]28 Ноември 2010, 17:06:19[/time]
Мислам дека ако немаш уште една жица од трафо 0 (маса) можеш на самото јадро од трафото да залемиш жица и да добиеш маса  :) Пробај па кажи ни што си направил  ;)
така ако направи исто ќе биде!Треба напонот од трафото да го подели на два напона од 7.5 волти!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #335 on 28.11.2010, Sunday, 16:06:54 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:52:02) »
Колега чим имаш бваква грешка во напонот изводите на интегралците не ти се добро поставени  ;)
Излезот на влези или некако обратно ти се поврзани чим вака те зафркава  ;)

Колега јас ги поставив според овие сликите:




Веројатно проблемот е што го немам третиот извод од трафото.

Сколс, ќе побарам ако најдам некое друго трафо, ако не, дали ќе можам да земам од тоа 220 - 24V што служи за напојувањето, што ми го донесе ти, секако со еден 7812 регулатор?
Поврзувањето зависи и од производителот на регулаторот...Не викам не,во право си Giga :).Кажи што марка е тоа регулаторот па да видиме даташит и да видиме изводите ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
7805 e од ST Microelectronics.
7905 е со тоа Е искривено, некаде на форумот прочитав дека било кинеско.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
.....

Мерев после грецот имав 12,6V (трафото вади околу 10V / 500mA) после мерев од плусот кон маса (GND) и имаше околу 4,7V. Мерев и од излезот на 7805, вадеше околу 4V, а на излезот од 7905 имаше помалце од волт, поточно 0,7V. Сега не ми е јасно, дали е лошо заземјувањето (користам кутија од компјутерско напојување) или имам некоја грешка?
Однапред Ви благодарам

Вака, според мене проблем ти е трафото. Во шемата што ја користиш е наведено трафо со секундарен напон од 15 V. Ти користиш трафо со секундар од 10 V.
За да функционира стабилизатор од типот 78хх или 79хх мора да има на влез напон за 2 V поголем од излезниот. Тоа значи дека, ако сакаш на излез да добиеш стабилизирани 5 V, на влезот од 7805 мора да донесеш напон поголем од 7 V. За негативниот исто така. Тоа значи дека МИНИМУМ 14 V мора да имаш напон после грецот.

Друг проблем е средниот извод. Немаш среден извод.. За помали струи би функционирало и без среден извод незнам, останува да се проба.
А што се однесува до лемење жица дирекно на јадрото - ништо нема да се добие со тоа. Јадрото е неутрално во однос на влезниот и излезниот напон. На него едино може (и треба! ) да се поврзе заземјувањето од електричната мрежа поради исклучиво заштитна функција.  ;)

Life is too short to remove USB safely ..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислам дека ако немаш уште една жица од трафо 0 (маса) можеш на самото јадро од трафото да залемиш жица и да добиеш маса  :) Пробај па кажи ни што си направил  ;)

WOW :o, не знам од кај ви текна дека може средниот извод да се вади од јадрото на трафото,ако нешто не знаете немојте да давате погрешни совети. На шемата убаво ти пишува дека треба 15V CT(center tapped), значи 15 волти (односно 2х7,5 волти) трансформатор со среден извод.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Во ред, ќе го набавам потребното трафо, и се надевам ќе завршам работа :)
Ви благодарам на сите. Имате + репутација од мене.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
И кога ке ги земеш стабилизаторите за (позитивниот и негативниот) напон колега гледај да ти бидат од иста фирма затоа што јас кога земав едниот покажува 11,33 волти а другиот 11,88 волти ама како и да е земи ги од иста фирма за да работи уредот со ист (приближен симетричен напон) на двата регулатори бидејќи така е најдобро  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дечки да ми препорача некој, некој ЛЕД Драјвер и ако може да ми пише како се движат цените.
Сакам да правам ЛЕД дисплеј  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
лед дисплеј со ПИЦ,движечки текст!?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па целата идеа е да дисплеј со ЛЕД и тоа на секоја "цртичка" да има по 4-5 ЛЕД
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
па целата идеа е да дисплеј со ЛЕД и тоа на секоја "цртичка" да има по 4-5 ЛЕД

Аууууу, сега те сватив, ти сакаш да правиш алфанумерички дисплеј, ама рачно, така?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."