Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335436 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во овој случај - ништо!Нема разлика!!! ;D ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
види некоја од шемите од Батка или шема со само NE555, сакаш да ти направам шема со трепкач со неколку IC ? :D
Поиќе мерак ми праи вака со повеќе лемење хехехе ;D :D.Само ова транзисториве ме бунат малце...,а што е разликата помеѓу BC546-547-548? ;D

работен напон им е разликата ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кој работен напон -12 волти????

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па он праша што е разликата помеѓу тие, јас му ја кажав :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве што вика ECA VRT ;D ;)

BC546-80V(само волку пишуваше :D)

BC547-Uni, 50V, 0,1A, 0,5W, 300MHz

BC548-30V(и тука само волку пишуваше :D)

Бојан беше во право,изгледа само работниот напон им е разликата... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во овој случај го збунувате човекот - тие разлики за шемите кој тој ги бара не му се битни.Тој ке работи со мах. 12 В и може да го употреби било  кој транзистор! Тоа сакав да кажам.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дечки да не знае некој за што служи TDA7309D, пише аудио процесор со дигитален стерео потенциометар, дали е само тоа потенциометар или има и нешто друго?

Datasheat:
Code: [Select]
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/25115/STMICROELECTRONICS/TDA7309D.html
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека е само дигитален потенциометар и ништо друго.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Направив напојување за волтметарот, па проверував дали на излез го има посакуваниот напон. Го правев според оваа шема:


И за неа направив плочка:


Мерев после грецот имав 12,6V (трафото вади околу 10V / 500mA) после мерев од плусот кон маса (GND) и имаше околу 4,7V. Мерев и од излезот на 7805, вадеше околу 4V, а на излезот од 7905 имаше помалце од волт, поточно 0,7V. Сега не ми е јасно, дали е лошо заземјувањето (користам кутија од компјутерско напојување) или имам некоја грешка?
Однапред Ви благодарам
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
на трафото тој средниот извод т.е. маса го поврза со масата од колото??

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Немам трет извод од трафото, го извадив од адаптер 220 - 9V.
Ако го поврзам на заземјување од штеќерот, наместо на кутијата, истото ќе биде, така?
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колега чим имаш бваква грешка во напонот изводите на интегралците не ти се добро поставени  ;)
Излезот на влези или некако обратно ти се поврзани чим вака те зафркава  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Немам трет извод од трафото, го извадив од адаптер 220 - 9V.
Ако го поврзам на заземјување од штеќерот, наместо на кутијата, истото ќе биде, така?

Не баш, тоа е „земја“ (маса, заземјување) за наизменичен напон, не и за еднонасочниот (и најчесто е повисок од „нула“), а има и сосема подруга функција од масата за еднонасочниот напон.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
одма дознав што е?АА? :P ;D
немаш некое друго трафо!?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male

Прво,според мене грешно ти е поврзувањето!Едниот дел убаво си го направил,ама овој другиот со 7905 ти е грешен...Треба исто да го поврзеш како другото коло тоа 7805,а ти од 7905 влезот си го поврзал на маса или 0 што не треба така треба да е исто поврзувањето како со 7805,втора работа не можеш да имаш симетрично напојување од трафо само со 2 жици,за да имаш симетрично напојување треба трафото да има 3 жици а не 2! ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker