Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335459 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #300 on 11.11.2010, Thursday, 00:20:53 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:44:43) »
Може да се користи како замена за TL 061 распоредот на пинови е ист  ;)
Еве ти шемички за предпојачала па одбери си некоја  ;)
Code: [Select]
http://schematiclibrary.com/amplifier-guitar-preamplifier-741.html


Еве и тон контрола која има и предпојачало


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON


значи треба да се ограничи струјата што ке тече низ транзисторот bd135, Vin е влез од интегралец, +5V е напојувањето, и низ транзисторот bd135 треба да тече струја од 200мА за празнење на батерија, па добро ли е поставен тримерот, или треба да се постави негде другде??? треба да користам дарлингтон транзистори дека излезот на интегралецот е веќе доволно оптоварен, па нема доволно струја за сам да го "вози“ транзисторот....па ок ли е таму поставен тримерот или ке треба да се преместува....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
741 не е добар за да се користи во аудио делот, ова ти е општо наменски со поголем шум така да нема да е супер за аудио
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
741 не е добар за да се користи во аудио делот, ова ти е општо наменски со поголем шум така да нема да е супер за аудио
а вака за што може да се искористи?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
741 не е добар за да се користи во аудио делот, ова ти е општо наменски со поголем шум така да нема да е супер за аудио
а вака за што може да се искористи?

Општонаменски е, повеќето средни школи прво на него учат дека малку е тешко да го зезнеш ;D. Инаку реално гледано нема некоја преголема примена во нитуедбна техника, освен дека е пионир во операциските засилувачи (мислам дека е прв прозиведен операциски засилувач ;), мада не ме земајте за збор).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #305 on 11.11.2010, Thursday, 14:37:38 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:45:47) »
Колега повеќето операциски засилувачи од типот на Tl o82, TL 081, TL 062, uA 741, TL 071 може да се искористат најрационално во шеми кај филтри за ниски фреквенции  ;)
Еве ја шемата од предтоа  ;)



Нека не те буни што е интегралецот LM 741 истиот интегралец е  ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #306 on 11.11.2010, Thursday, 17:17:31 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:46:42) »


значи треба да се ограничи струјата што ке тече низ транзисторот bd135, Vin е влез од интегралец, +5V е напојувањето, и низ транзисторот bd135 треба да тече струја од 200мА за празнење на батерија, па добро ли е поставен тримерот, или треба да се постави негде другде??? треба да користам дарлингтон транзистори дека излезот на интегралецот е веќе доволно оптоварен, па нема доволно струја за сам да го "вози“ транзисторот....па ок ли е таму поставен тримерот или ке треба да се преместува....

can someone help me please?? треба вечерва да го правам ова...па ВЕ МОЛАМ помагајте..

Споено мислење: [time]11 Ноември 2010, 19:34:47[/time]
и сега уште еден проблем имам со една батерија...на брат ми другарче му донесле батерија за Nikon апарат дека старата не ја бивало, арно ама батеријата не ја бива... батеријата е со ознака EL-EL1



еве и слика од батеријата, ја мерев со унимер, ама не покажува никаков напон, значи батеријата е нова, неможе да се смени (од америка му е донесена) а нова е 1800 денари, па ме замоли ако може да ја оправам, па се мислам дека нешто во внатре е некоја жичка (или што и да има внатре) е скратена па затоа нема ништо на излез...па да кажете дали ми е добра идејата да ја отварам батеријата дека порано немам отварано таква батерија (Li-ion) дали може нешто да зафркнам внатре нешто...

Споено мислење: [time]11 Ноември 2010, 20:06:45[/time]
батеријата ја отворив и внатре имаше две батерии, на едната напонот и беше 0,8V, а на другата унимерот покажуваше 10mV што според мене (а и така е) едната батерија е рикната...па би имало ли спас за батеријата или нова ке треба да се земе?? јас се мислев да побарам негде такви Li-ion батерии па да ги сменам овие..па добра ли е идејата???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #307 on 11.11.2010, Thursday, 23:54:55 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:47:27) »
Колеги,ај сеа да ве питам нешто,хах :D.Колово е за трепкач,како на полициските светла тие плаво-црвени што трепка едното па другото е сега моето прашање...Место да има по две лед диоди,значи две за црвено,и две за плаво светло јас сакам да ставам по 4,значи да бидат 4 за црвено и 4 за плаво светло,но дали ќе треба да ги сменам излезните транзистори тие BC547 со некои малце по јаки или да терам со нив?Да ставам BC548? :)

Шемата: :D

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
може ке биде на граница ама мислам дека ке издржат и тие. ма да имаш и полесни шеми од ова со само NE555, што ке му е другото коло...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
може ке биде на граница ама мислам дека ке издржат и тие. ма да имаш и полесни шеми од ова со само NE555, што ке му е другото коло...
Aко не да му шибнам на колото 2х2N3055 хахахха :D :D ;D,ај ќе му ставам BC548 па ќе видам :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти две шеми можеби полесно ке се снајдеш

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сериски стави ги тие останатите диоди и намали го отпорникот за ограничување на струјата низ нив :D

и ке имат одговор за моето прашање?? (please???)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
сериски стави ги тие останатите диоди и намали го отпорникот за ограничување на струјата низ нив :D

и ке имат одговор за моето прашање?? (please???)
Oд колку оми да бидат тие отпорници,од 220Ω
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
види некоја од шемите од Батка или шема со само NE555, сакаш да ти направам шема со трепкач со неколку IC ? :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
види некоја од шемите од Батка или шема со само NE555, сакаш да ти направам шема со трепкач со неколку IC ? :D
Поиќе мерак ми праи вака со повеќе лемење хехехе ;D :D.Само ова транзисториве ме бунат малце...,а што е разликата помеѓу BC546-547-548? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker