Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335459 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
мислам дека го имав негде низ дома, ако идеш накај битола ќе ти го дам

Дечки да не му се наоѓа на некој дома 74HC132 да му го купам???Ми треба за еден проект од емитер,а гац моментално го немале па кузне кога ќе им стигне,а за во логинг да не праиме муабет. :D ;D

Провери во BT, каков тип на логичка порта е, можеби има замена некоја, провери во VRT каталогот ;).
Ок благодарам за понудата. :) Ќе почекам,во вторник најкасно среда им стигнува роба на гац,па тогаш ќе го купам мислам дека беше докај 20-30ден (ама мислам :D) таман ќе ми стигнат и високо напонските кондензатори јеј ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
земи го од Логинг,иста цена имаат и се поквалитетни!! ;) :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Сакам да направам регулација на аудио со тастери со DS1669 но пред тоа, направив една мала проба да видам какво коло ке ми треба, дали од 50 или од 100k. Потенциометарот го ставив помеѓу аудио излезот од компјутерот и појачалото. Кога го подесив потенциометарот на 50k звукот не беше многу по тивок од директно споено (0 оми) кога наместив на 100k (кило оми) се стиши до некаде ама пак беше прегласно. Што да правам, дали има решение?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #273 on 05.11.2010, Friday, 14:58:51 (Edited 05.11.2010, Friday, 15:03:02) »
Дечки,а да не знаете некое коло што преку фото ќелија да ја „димува“ лед диодата?Мислам онака и праиш сенка на фотоќелијата и лед диодата пополека се пали и обратно кога има светлина што удира во фото ќелијата така лед диодата да не свети или малце,знаете за што зборувам? ;D Исто како на овие web камерите што се од поновите има едно дупче и ако му направиш сенка т.е да нема светлина така се палат лед диодите ама постепено.. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакам да направам регулација на аудио со тастери со DS1669 но пред тоа, направив една мала проба да видам какво коло ке ми треба, дали од 50 или од 100k. Потенциометарот го ставив помеѓу аудио излезот од компјутерот и појачалото. Кога го подесив потенциометарот на 50k звукот не беше многу по тивок од директно споено (0 оми) кога наместив на 100k (кило оми) се стиши до некаде ама пак беше прегласно. Што да правам, дали има решение?

А според која шема го правеше потенциометарот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не, не е тој. пред да го правам тој што е на шемата фатив и залемив обичен потенциометар на вртење на плусот од аудиото.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дечки,а да не знаете некое коло што преку фото ќелија да ја „димува“ лед диодата?Мислам онака и праиш сенка на фотоќелијата и лед диодата пополека се пали и обратно кога има светлина што удира во фото ќелијата така лед диодата да не свети или малце,знаете за што зборувам? ;D Исто како на овие web камерите што се од поновите има едно дупче и ако му направиш сенка т.е да нема светлина така се палат лед диодите ама постепено.. :)

555 се вика лекот, ама направено така да има PWM модулација би требало да го добиеш саканиот резултат :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки,а да не знаете некое коло што преку фото ќелија да ја „димува“ лед диодата?Мислам онака и праиш сенка на фотоќелијата и лед диодата пополека се пали и обратно кога има светлина што удира во фото ќелијата така лед диодата да не свети или малце,знаете за што зборувам? ;D Исто како на овие web камерите што се од поновите има едно дупче и ако му направиш сенка т.е да нема светлина така се палат лед диодите ама постепено.. :)

555 се вика лекот, ама направено така да има PWM модулација би требало да го добиеш саканиот резултат :)
Некоја шема за лекот,ако може? :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не, не е тој. пред да го правам тој што е на шемата фатив и залемив обичен потенциометар на вртење на плусот од аудиото.

Ај нацртај како си го врзал потенциометарот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male

Хах исто како мене си се заебал,јас така го поврзав потенциометарот на тоа појачалото од 24W и едвај се регулираше и тоа на крај кога е свртен потенциометарот ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #281 on 05.11.2010, Friday, 15:17:53 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:42:16) »


Епа не треба така ;D.



Е вака теба ;). Како напонски делител ;).

Малку е за никаде сликата, ама не можев подобро ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еее фала ти многу, баш ке пробам. идеата ми беше за да видам каков пот. да набавам, дали од 50 или од 100k. ај ке пробам па ке ви кажам како ми изгледа подобро
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
еее фала ти многу, баш ке пробам. идеата ми беше за да видам каков пот. да набавам, дали од 50 или од 100k. ај ке пробам па ке ви кажам како ми изгледа подобро

50K/47K логаритамски потенициометар е стандард за volume контрола на аудио засилувачи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.