Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти шема ,па направи ја и ставија пред излезниот појачувач.Слушај без овој степен и со него! Најдобро сам ке ја почувствуваш разликата.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Купив нокиа 3310 за 100 ден од пазарот и го размонтирав :) На сликава е VF засилувачот на GSM 900/1800MHz сигналот. Па еве каде што е квадратчето тоа е тоа. Ај тие малите SMD делови се или кондензатори или отпорници а може и диоди ма да не верувам, ме интересира што се тие 4те што ги обележав со стрелките?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најверојатно некое интегрално коло
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И мене на интегрирани кола ми личат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
a не се нешто како транзистори за засилувачот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Види дали ќе најдеш што се тие според шемиве за нокиа 3310. ;) :D

Code: [Select]
http://www.eserviceinfo.com/downloadsm/8080/NOKIA_3310.html
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
a не се нешто како транзистори за засилувачот?

Па можно е да се повеќеемитерски тразнистори, ама не знам што би барале повеќеемитерски транзистори во засилувачко коло на излез :S. Најчесто се наоѓаат во логички интегрирани компоненти.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па да не се повеке степени на засилување
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ја ѕирна сервисната шема од Nokia 3310, можеби таму пишува што се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во шемата тоа е кутивче со метален капак за кое пише дека е засилувач ама за внатре не пише ништо.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Имам едно трафо, немам никакви податоци за него. Може ли некако да израчунам колкава му е моќноста, негде читав дека со помош на димензиите на јадрото може некако.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Имам едно трафо, немам никакви податоци за него. Може ли некако да израчунам колкава му е моќноста, негде читав дека со помош на димензиите на јадрото може некако.
Кажи ми ги димензиите на јадрото,ама само од бочната страна и горниот дел. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вака : во првите два скена имаш како се пресметува трафо,а во последниот (кај грешките) можеш да прочиташ спрема пресекот и соодветната сила на трафото со можен процент на грешка.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Имам едно трафо, немам никакви податоци за него. Може ли некако да израчунам колкава му е моќноста, негде читав дека со помош на димензиите на јадрото може некако.

Ај види дали ова ќе ти врши работа

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=573.msg2736#msg2736

таму има една програма со која мислам дека ќе завршиш работа

Offline macstr1k3r

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 61
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #224 on 22.10.2010, Friday, 20:56:14 (Edited 22.10.2010, Friday, 21:09:16) »
исправка 2 не се снајдов.

Според таа програма и мои калкулации излегува 1.69W, како проба земав мало тансформаторче од адаптер. на адаптерот вика Output: 9V 850mA што според  моите скромни познавања, P = U*I, 9*0.85=7.65W, ќе може некој да ми објасни кај грешам. Извинете вака што изменив пост 3 пати.