Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #195 on 16.09.2010, Thursday, 11:19:30 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:37:37) »
не баш онакви како стандардните него слични
купи тие како блокови што изгледаат во пластика завиткани ( најлон некој е тоа ) сини, портокалови, зелени така таа боја ( види слика подолу )
и растури ги и ќе извадиш тоа што ти треба :)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аха, значи ги има, епа супер ;), а ги има во пакувања од 4, зашто ми треба напон од 4.8 волти?

Мада нема везе, ако веќе ги растурам ќе купам 2 пакувања од по 2, хаахаха ;D ;D ;D.

А да не знае некој која цена се од прилика?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас имам дома од тие 5.5 мислам дека се :'( не сум сигурен но околу 170 денари се!!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Devil, мислам дека блок како на сликата со литиум батерии кај нас малку потешко. Исто така доколку ја поврзете литиум-јон келијата во коло без BMS (Battery Management System) најверојатно ќе се подуе при полнењето и при празнење ќе се доиспразни под долната граница и никогаш повеќе нема да може да се наполни пак :( Иначе постојат неполниви литиум батерии со големина на АА батерија, 3 волти се но и многу скапи (5-7 евра една).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе проверам за поточно па ќе ви кажам дека јас вакви гледав негде ама дали се литиум не сум 100% сигурен :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #200 on 17.09.2010, Friday, 15:09:44 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:39:20) »
Всушност сакав да ги ставам батериите во Fluke осцилоскопот што го купив (бидејќи оригиналните Ni-Cd баетрии му беа „отидени“). Еве како изгледаа оригиналните батерии, си имаат посебен пин за полнење на батериите кој е под самите батерии (и е врзан за плусот од сериски врзаните батерии). А инаку во самиот осцилоскоп може да се користат и обични алкални батерии, само што бидејќи го немаат тој дополнителен пин, нема да може да се полнат (што е правилно направено). Инаку во самиот user manual пишува дека треба да се користи тој нивниот Ni-Cd battery pack (имаше и некое кодно име, не ми текнува сега кое) или 4 обични алкални батерии од 1.5V, што значи се на се се напојува со напон од 6V. Е сега Ni-Cd батериите (па и Li-Ion-ските, барем јас колку што знам) имаат напон од 1.2V, што значи дека вкупниот сериски напон е 4.8V, од каде следува дека може без проблеми да се полни и со Li-Ion-ски батерии, ама не знам дали можам да начекам Li-Ion-ски батерии со овие големини (слики има подолу).

 

Исто така доколку ја поврзете литиум-јон келијата во коло без BMS (Battery Management System) најверојатно ќе се подуе при полнењето и при празнење ќе се доиспразни под долната граница и никогаш повеќе нема да може да се наполни пак :(

Јас барем колку што имам забележано, нема некој кој знае каков Battery Management System, само јавува дали е празна батеријата со трепкање, а искрено не знам дали се полни цело време додека е вклучен адапетрот на напојувањето (што мислам дека е поверојатна опција, сепак претходно имале користено Ni-Cd батерии кои колку и да ги полниш, на крајот само им го скратуваш векот на траење, ништо повеќе од тоа) или си има некаков систем кој ги полни батериите до некоја определена врендост, па после го исклучува полнењето и работи чисто на Adapter Power.

Од ова што го пиша Борче, изгледа попаметна опција ми е да си купам Ni-Cd батерии, иако се поинфериорни во однос на Li-Ion-ските :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #201 on 21.09.2010, Tuesday, 21:03:25 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:40:20) »
вака сега имам проблем со шемава па наместо тастер сакам да ставам транзистор еве ја подоле шемата!!Ако може помош!



Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај да не отворам нова тема(знам дека ќе го избрише некој админ или модератор ова мислење) иако нема некој подфорум но сакам да прашам дали има некој работено со акцелометар(од микроелектроника) дека не сум само електроничар туку и малку сум моделар за авиони и бродови!Збор ми е акцелометарот сакам да го искористам во авионот и дека имам едно ново далечинско(го земав од Конрад) сакам да ми прикаже како е стабилизиран авионот(која му е положбата на пр. надесно навален) и тоа да ми го прикаже!!Мислам дека ме разбирате! :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Преместена е пораката, мислам дека тука повеќе би одговарала ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
ај да не отворам нова тема(знам дека ќе го избрише некој админ или модератор ова мислење) иако нема некој подфорум но сакам да прашам дали има некој работено со акцелометар(од микроелектроника) дека не сум само електроничар туку и малку сум моделар за авиони и бродови!Збор ми е акцелометарот сакам да го искористам во авионот и дека имам едно ново далечинско(го земав од Конрад) сакам да ми прикаже како е стабилизиран авионот(која му е положбата на пр. надесно навален) и тоа да ми го прикаже!!Мислам дека ме разбирате! :)

Јас имам работено, и те разбирам што сакаш да направиш. Прашај што те интересира подетално.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
чек малце...тоа ацкелометарот не е за брзина да мери??? не ти треба некое жироскопче за тоа што сакаш ти да го правиш???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #206 on 22.09.2010, Wednesday, 21:35:27 (Edited 23.09.2010, Thursday, 19:06:50) »
јас сакам да направам да прикаже на која страна е навален авионот за колку степени!!Се тие информации да се прфрлат некако и на ЛЦД екранот од далечинското да се прикажат тие податоци,па ако може и преку некој кабел на ПЦ да се прикажат графички!!Ако може Deoprhant да ми пратиш некои примери што си ги направил со акцелометар!

Споено мислење: 23.09.2010, Thursday, 19:06:50
дали Деофрант имаш некои планови или да барам на нетов?! :-\

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Прочирав еден напис во Емитер за МОСФЕТ аудио засилувач со „лампашки“ звук, па ме интересира која е разликата помеѓу „транзисторски“ и „лампашки“ звук. Не сакам да ве измачувам да пишувате цели реферати, ако може да ми објасните во кратки црти. Благодарам.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
помек звук има, по пријатен е
поослабнати се некој тонови, не е едноставно така да се објансни мора да се слушне :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Лампашкиот звук е  некако "потопол", ова најлесно може да се примети ако си слушал вести на некое лампашко радио што ги чита спикер со подлабок глас, ама како што рече Devil треба да го чуеш лампашкиот звук и одма ќе ја осетиш разликата.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio