Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335453 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Епа ете каде оди напонот ;D. Кога транзисторот проведува во позитивна насока (позитивно поларизиран е, во НАП или SAT подрачје е), на емитерско-базниот спој се јавува пад на напон како на обична диода, односно пад на напон од околу 0.7V, така да излезниот напон ќе биде за 0.7V понизок од декларираниот на интегрираниот стабилизатoр ;).
а како да поврзам за да нема пад на напонот?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #136 on 02.09.2010, Thursday, 01:35:36 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:29:37) »
ти пишав под постот од GW ама ти се шмизлаш (::)) и не си го прочитал :P

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ти пишав под постот од GW ама ти се шмизлаш (::)) и не си го прочитал :P



Е баш така ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
фала ти Бојан, имаш реп. :) јас го прочитав постот на GW и се затрчав одма да пишам а без да дочитам :( Само како што ја гледам шемава и кај мене така е поврзан транзисторот со 78ХХ едино тука има диода на минусот на 78ХХ и кондензатор меѓу базата на транзсторот и плусот и па не ми е јасно, вака ми изгледа слично како моето поврзување
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Од мене го имаш ова:

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тој кондензатор е само за пеглање на напонот, можеш и без него да поминеш, а диодата служи за да го подигне напонот за 0,7V. ако мериш на базата на транзисторот ке измериш напон од 5,7V и што има пад на напон од транзисторот ете ти 5V на излез...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
aa до што било работата, ај баш така и ке направам. фала ви за помошта
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
пробај првин па после заблагодарувај се :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #143 on 02.09.2010, Thursday, 19:38:33 (Edited 02.09.2010, Thursday, 19:41:51) »
така ке биде по некој ден оти немам таква диода, треба да купам па да пробам.
А ако сакам наместо 78ХХ да ставам променлив отпорник, како ке го врзам ? Сега врзував на колекторот и базата при што паѓаше напонот а како да го поврзам за да не падне напонот доколку отпорникот го подесам на 0 оми?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #144 on 02.09.2010, Thursday, 20:17:50 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:31:06) »
на вакво нешто мислеше???



ама не би ти препорачал вакво нешто да правиш бидејќи напонот нема да биде многу стабилен...
иначе деловите немора да се со толкава вредност како што е напишано, можеш да користиш какви што делови имаш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не јас мислев со еден транзистор но само наместо 7815 да ставам потенциомеар на базата и плусот. значи со потенциометарот регулирам колку струја ке му дадам на базата.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Вака ли нешто бараш за регулирање на напонот или јас не сум те разбрал добро ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е така од прилика ќе му дојде, само што може да се додаде и 2N3055 за да може поголема струја да добие ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #148 on 03.09.2010, Friday, 01:14:09 (Edited 19.08.2013, Monday, 06:32:13) »
јас мислам дека вакво нешто сака...а така неможеш да го добиеш тоа што ти го сакаш, односно неможеш да добиеш струјна регулација...барем јас така мислам....

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
да како кај бојан, бидејки мене ми треба со потенциометар да ја регулирам струјата но ако потенциометарот го ставам на 0 оми односно сакам да тече максимална струја да не се деси транзисторот да ја намали струјата за 0,7 или 1V
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.