Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335454 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
немаше врска колото било кое што ке врши работа, ама најдов на нет нешто мислам дека ке врши работа

Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/PWM-DC-Speed-Motor-Controller-12v-24v-36v-48v-40A-For-Brush-Motor-Control-0-100/32645752634.html?spm=2114.01010208.3.73.z83f2t&ws_ab_test=searchweb201556_9,searchweb201602_4_10017_10034_10021_507_10022_10020_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_6&btsid=76449f4a-e994-44dc-bc1f-f0091d0d9107

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве ти уште поевтин, плус со кутија ;).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/162036917097


А кај твојот, на почеток мислев дека е без PWM, чисто линеарна дека е контролата, но после го видов чипчето за PWM ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Разгледував и други што има, едно ме мачи дали навистина ќе издржува толку, зашто има малку транзистори дали ќе издржи 2кВ мотор ова што си го постирал?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1818 on 07.05.2016, Saturday, 17:57:13 (Edited 07.05.2016, Saturday, 18:02:38) »
КилоВолти (KV) или КилоВати (KW)? Ако е 2KW, сметај со обичен калкулатор 24V*40А=960W, така да, сигурно нема да издржи мотор од 2KW. Евентуално може да ги смениш MOSFET-ите или да додадеш уште во паралела (претпоставувам дека се MOSFET-и). По матични плочи ги имаш колку сакаш. На малку постари плочи, со P4 процесори, имаше 35V-ни MOSFET-и, одеа до кај 30, 40, 50A. Можеш со такви да ги смениш постоечките... или да додадеш во паралела на постоечките.

Исто така, сметај дека место кабли за врзување ќе ти требаат сајли... или евентуално повеќе потенки жици врзани во паралела, слично како кај SMPS напојувањата за PC. Освен тоа, ќе ти треба и SMPS исправувач кој на излез ќе дава 24V и барем 100A (пожелно е и повеќе).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1819 on 07.05.2016, Saturday, 18:26:55 (Edited 08.05.2016, Sunday, 00:05:24) »
не еве на пример ова ми одговара, мене ми треба за 700w мотор, што е добро ова, а за напојување мислам дека ке се користат акомулатори поголем број, ама незнам баш точно како ќе биде :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа што му се мислиш тогаш, нарачај го ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Колеги под влезна чуствителност на аудиозасилувач спаѓа побудата на влез така гледам еден засилувач со влезна чуствителност 1.25V се мисли тоа дека нема да може да работи на стандарден влез од 0,5V ќе треба предзасилувач или грешам извинете ако грешам извинете што тресам зелени.  Прашувам бидејќи разгледувам засилувачи. Специјалитет ми е ВФ техника знам што е чуствителност на радио приемник и теоретски и практично. Сум мерел чуствителност(осетливост правилно) со апаратура во сервис на разни радио станици. 2 микро волти да речеме кога станицата отвара кога ќе се вклучи и кога ќе се изгаси. Но за НФ појачала сум лаик знам како работат нешто малку сум прелемувал излезен степен но немам некое големо знаење околу ова затоа и прашувам. Благодарам однапред ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Осетливоста на НФ и ВФ не треба да се разгледуваат како едно те исто. Ако за влезот на еден НФ засилувач се каже дека е осетлив 1,5V ,тоа значи дека со тој напон  на влезот појачувачот ке даде 100% декларирана RMS сила.Но,тоа не значи дека нема да работи и со 0,5V.Но ,со помала јачина! А кај ВФ влезот се работи за осетливост на приемникот - сигнали со таа (или над таа вредност!) го *отвораат*приемникот, ама под таа вредност може да слушаш само *шум* на прием ( или во некои случаи ,ако имаш уво - и сигнал).

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1823 on 22.05.2016, Sunday, 19:28:35 (Edited 23.05.2016, Monday, 02:11:25) »
Колеги сега не сум баш навлезен во проблематикава со звучнициве. Но ако некој би ми препорачал димензии на некоја звучна кутија да не ги затворам сега звучнициве во било каква кутија. Значи се работи за следниве звучници од стерео систем за во кола. Ќе ги драјвувам со 60 вати отприлика 55 нормално на едно стерео појачало 2x55W  па препорачајте ми некоја едноставна кутија за нив ако знаете ако не ќе ги возиме така. Значи не ми треба некој бас нешто специјално да свират онака. Стандардна некоја кутија да речеме може и без отвор немора бас рефлекс само волуменска да ги затвориме само. Планираат дома да ги користаат. Еј во четврта година средно знаев имав цела скрипта со пресметки сум рачунал дури и сме правеле кутии на пракса не некој јаки но добри. Али ја изгубив скриптата и тоа е човечкиот мозок кога ќе ја напуштиш аудио техниката и електрониката се се заборава полека полека но сигурно 8), буквално се сум заборавил. Се бавам сега со друга област во електрониката.
Се работи за овие звучници

Code: [Select]
http://www.mudah.my/ORI+ROADSTAR+DRS+22+MARK+III+6+5+2+Way+Speaker-25756214.htm


Доколку некој знае некоја наејдноставна кутија за нив ќе му бидам благодарен нека даде димензии. Значи не барам истакнување некое не барам кој знае што басови бас рефлекс кутија прегради наједноставно нај просто. Значи не барам дво системска или тро системска звучна кутија него наједностано како скапанион сараунд звучник во кутија нека пее. Звучнициве се доста осетливи не ми требаат ни длабоки басови. Само да пее најобично. Се сум заборавил околу звучнициве еј барам литератури да се присетам просто срам ми е што ви го пишувам ова. :-[ :-[  Но малку да ја баталиш електрониката и сите знаења со години што си ги прибирал за година две не работење исчезнале, проблемите направиле да заборавиш се. Извинете што ви досадувам. И се најубаво на сите ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
НСУ,си одбрал нешто евтино ,би рекол *најшкарт* и нема шанса овие звучници ни 5-6 вати да држат ,а не 2х55W. Ова  порано,не знам дали и сега,  се продаваше по пазарите и не вредат да се мачиш кутии да правиш.Најди си нешто подобро .Во било која кутија да ги ставиш нема да свират.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1825 on 22.05.2016, Sunday, 22:06:31 (Edited 22.05.2016, Sunday, 22:47:04) »
Епа тоа е батка дома сум моментално со два пионера елипси ама пионер си е пионер али 30 вати тераат и со појачалото вчера од Lordzi што го земав. Овие ги најдов онака дома и се израдував дека имам едно појачало 50 ватно страв ми е 30 вати пионерките да му ги лупнам на тивко само и си викам еве звучки таман  8) 8) 8) 8). Ако нема врска се изнасмеав викаш нема ни пет вати а епа вака ќе правиме ќе ги рокаме на појачало. Па до кога тераат тераат тоест ќе ги гориме. Може ќе направиме и клипче. ;D ;D ;D ;D Ќе биде јако викаш на 10 вати ќе прегорат баш ме интересира си има јас систем солиден за низ дома но си викам овие а тие стварно сега се распрашав од некој пазар земени а јас пак ги гледам 150 вати абе бриши една нула што викаат. Баш ќе ги тестирам. Да бе па и жицана тенка им е јас пак во кутија ќе ги ставам кога видов жицана од пионер 30 вати басот подебела од овие ;D ;D ;D ;D ;D ;D. Абе извинете што се избрукав јас не се разбирам и си викам леле 150 вати пишува а намоткана дебела влакно ;D ;D ;D ;D ;D ;D. Моментално сум само дома со 30 вати звучки али прави и сум задоволен за низ дома овие некој од кванташки биле па што имаат потреба да лажат толку бе 150 вати пиши 50 па пак е лага пиши 30 а не 150 да радуваат луѓе кратко како мене изгледа. Луѓе едит ги поврзав звучниците на пола снага од 55 ватното појачало на најтивко свират убаво на пола снага почнува да рипа и чури звучникот малце задимеа одма намалив за 25 секунди лелел еј тоа магнетчињата мали нивни жешки јајца да пржиш  ;D ;D ;D ;D ;D ;D не се држат мембраните им ги зацрнев мирисаат гадно сега. Ај не ги горам да не си го упропастам појачалото.  А може да се запалат јако клипче на нет ама да си расипеш појачало не   ;D ;D ;D ;D ;D 8). Kолеги ај уште малце на шала да ви терам. Пишува на  дотичните звучници Мark III Made in Кorea абе сега јас се двоумам вечерва која Кореа северна или јужна и решив да се пакувам и да одам да ги рекламирам во Пјонјанг или во Сеул прво ќе отидам во Пјонјанг кој знае може таму кај нив 10 вати се 150 вати се обратно друг систем други мерки други телевизии чуда. Ќе ве известам што сум направил.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D Не ми замерувајте онака ми дојде да се шалам вечерва  ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овие ги најдов онака дома и се израдував дека имам едно појачало 50 ватно страв ми е 30 вати пионерките да му ги лупнам на тивко само и си викам еве звучки таман  8) 8) 8) 8).

Терај ги Pioneer-от, само не ги пуштај прејако ;). Овие што ги имаш земено, катастрофа се. Во што сакаш стави ги, само ќе дрнкаат. Од 50W, ни 5 немаат. Порано по пазарите ги имаше, обично постарите луѓе ги купуваа колку да им дрнка нешто во кола, колку да кажат дека имаат радио во колата ;D.

И не ги тестирај со тој засилувач, ќе го изгориш и засилувачот. STK немаат заштити од краток спој.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Човекот сам си кажа дека веќе ги зачурел звучниците,па нема веќе потреба никаде да ги врзува, само магнетите може да ги искористи за лечење и слични не-електронски дејства  ;D ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1828 on 25.06.2016, Saturday, 14:22:28 (Edited 25.06.2016, Saturday, 19:02:25) »
Одличен нов клип од момциве. Се чека нивен клип со нестрпливост. Ова е стар трик кој и јас одамна сум го правел. Но повторно ме изненадија со нешто друго како и секогаш.

ПЛАЗМЕННЫЙ ШАР из ЛАМПЫ + 4 впечатляющих трюка в конце!

Во духот на претходното видео нешто што ме изненади беше само големата 1000 ватна сијалица што момциве од Kreosan ја покажаа. Но photonicinduction како по обичај веднаш прегоре две на два интересни начини. Како и секогаш најдобри клипчиња има на YouTube. Уживајте  ;D ;D :D ;) :D

Until it Pops - 1000 Watt Lightbulb
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1829 on 26.06.2016, Sunday, 13:54:47 (Edited 26.06.2016, Sunday, 20:05:55) »
Незнам дали тука беше местото за ова, ама имам еден проблем со диммер за столна ламба. Столната ламба е направен со димер со тријак како што се стандардните, само што тука плус има и на допир да реагира да се пали и гасни. Со едно стискање светнува малку, ако стиснеш уште еднаш повеке и третиот пак најјако, веке со четвртиот пат се гаси сијалицата. Проблемот е што изгоре тријакот, го сменив тријакот ама изгледа не било проблемот само до него :/ Има еден дел што надворено на излгед е како отпорник, а на плочката го пишува како осигурач. Него кога ке го ставам да стои на плочката, на Т1 од тријакот не стига напон, додека пак на другата зица кај што оди напонот е 0 волти, а таму треба со отпоникот од 2W да се намали напонот и со насочувачката диода и кондензаторите да се исправи и да дојде дц напон до чипот, но таму ништо не доаѓа :/ Втор случај, го вадам отпорникот ( или пак осигурач што и да е ) ставам обичен осигурач, до Т1 на тријакот стига напон од 220 волти, ама на отпорникот од 2W имам напон од 110 волти што е премногу затоа што кондензаторите после тој отпоник се на 50 волти, и почнува многу да грее тој отпоник. Во главном тоа се случува цело време, ако некој знае до што може да биде или било каква помош да даде ке биде супер :D еве неколку слики како изгледа плочката.

задниот дел



преден дел



ова е делот што е и отпорник и осигурач