Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335447 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Незнам батка, а и не реков никогаш дека си тој лошиот, немам ништо против критики. Незнам зошто мешам баби и жаби, со шемата што ја постирав се крати синусоидалниот влезен напон и се намалува ефективната вредност на напонот врз товарот зависно од позицијата на потенциометарот. Ако доволно го зголемиме отпорот, не само што ќе се намали ефективната вредност на напонот, исто така ќе се намали и максималната вредност на напонот врз потрошувачот. Со промената на отпорот на потенциометарот нели се менува фазната разлика помеѓу нултата точка на напонот и вклучувањето на тријакот. Мене целта ми беше тријакот да се вклучи во последниот дел од синусоидата, баш во моментот кога напонот ќе опадне до 13V, и да остане вклучен се додека напонот не опадне до нула. Така би добил излезен сигнал што наликува на кратки напонски шпицеви со максимална вредност од 13V. Тој напон потоа би го исправил и испеглал. Незнам дали се изјаснив добро, поправи ме во нешто ако грешам.
LordZi, незнам дали е доволно мало за мојава потреба, ќе пробам со компоненти поставени од двете страни да го склопам во Eagle, ако го бидува ќе го искористам. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Колкава струја ти треба? Ако не ти треба цел ампер туку неколку десетини mA направи си вакво нешто:

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ех да имаше моќна варијанта на шемава... :-\
Потребни ми се 9W за целата електроника.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Тогаш првата варијанта.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Цитирам:
*Незнам зошто мешам баби и жаби, со шемата што ја постирав се крати синусоидалниот влезен напон и се намалува ефективната вредност на напонот врз товарот зависно од позицијата на потенциометарот. Ако доволно го зголемиме отпорот, не само што ќе се намали ефективната вредност на напонот, исто така ќе се намали и максималната вредност на напонот врз потрошувачот. Со промената на отпорот на потенциометарот нели се менува фазната разлика помеѓу нултата точка на напонот и вклучувањето на тријакот. Мене целта ми беше тријакот да се вклучи во последниот дел од синусоидата, баш во моментот кога напонот ќе опадне до 13V, и да остане вклучен се додека напонот не опадне до нула. Така би добил излезен сигнал што наликува на кратки напонски шпицеви со максимална вредност од 13V. Тој напон потоа би го исправил и испеглал. Незнам дали се изјаснив добро, поправи ме во нешто ако грешам.*

Немам намера да ти докажувам каде грешиш,ама ова е нешто како * перпетум мобиле*.Ако е така како што ти велиш ,трансформатори не би требало да постојат.Земаш 25А триак и и да си наместиш 12V 25А  со отпорник и тераш. Може и да швајцуваш.Лордзи ти посочи две варијанти за безтрансформаторско напојување,а ти размислувај.Ама ,како останатите,а не да тераш по свое! 

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1790 on 04.12.2015, Friday, 08:57:02 (Edited 04.12.2015, Friday, 08:59:59) »
Незнам батка, а и не реков никогаш дека си тој лошиот, немам ништо против критики. Незнам зошто мешам баби и жаби, со шемата што ја постирав се крати синусоидалниот влезен напон и се намалува ефективната вредност на напонот врз товарот зависно од позицијата на потенциометарот. Ако доволно го зголемиме отпорот, не само што ќе се намали ефективната вредност на напонот, исто така ќе се намали и максималната вредност на напонот врз потрошувачот. Со промената на отпорот на потенциометарот нели се менува фазната разлика помеѓу нултата точка на напонот и вклучувањето на тријакот. Мене целта ми беше тријакот да се вклучи во последниот дел од синусоидата, баш во моментот кога напонот ќе опадне до 13V, и да остане вклучен се додека напонот не опадне до нула. Така би добил излезен сигнал што наликува на кратки напонски шпицеви со максимална вредност од 13V. Тој напон потоа би го исправил и испеглал. Незнам дали се изјаснив добро, поправи ме во нешто ако грешам.

ОК, вака веќе објаснето, идејата не ти е лоша. Се разбира, како што пиша, тој напон потоа треба да го исправиш и испеглаш.

Експериментирај, види дали ќе ти одговара вакво нешто. Стави некој помоќен грец на излез од димерот, два или три кондензатори во паралела од 400V (може од стари телевизори да извадиш) и мери излезен напон без товар. Кога ќе стигнеш до посакуваниот напон, оптовари го колото. 9W / 13V =~ 0.7A => R = 13V / 0.7A =~ 18Ohm. Значи, отпорникот (товарот) треба да биде 18Ohm, а моќноста, пожелно е да е дупло повеќе од 9W за да не прегрее брзо, значи барем 20W. Може прво да пробаш и со помал товар (100Ohm, па намалувај, да видиш како ќе се однесува колото). Мери струја, напон, намали ја вредноста на отпорникот (може да поставиш уште еден таков во паралела на истиот), види дали и колку ќе паѓа напонот, итн. Ако гледаш дека излезниот напон варира врз база на оптоварувањето, подеси го на поголем излезен напон (на пример, 20, 25V) и стави еден LM317 на излез, пресметај си ги отопрниците околу LM317 за 13V излезен напон и решен проблем ;).

Високонапонските кондензатори ги поставуваш само за тест проба, случајно да не изгори триакот или да не престане да работи колото, па напонот да рипне нагоре. Откако ќе си го наместиш потребниот напон, ќе си ставиш кондензатор со адекватен работен напон. Бидејќи работиш со безтрансформаторско напојување, сметај дупло од тоа што треба да добиеш како излезен напон (на пример, за 13V, кондензатор со 35V работен напон, за 20V, кондензатор со 50V работен напон, итн.).

Напомена: Работиш со висок напон, ПАЗИ ШТО ПРАВИШ И КАЈ ДОПИРАШ.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Немам намера да ти докажувам каде грешиш,ама ова е нешто како * перпетум мобиле*.Ако е така како што ти велиш ,трансформатори не би требало да постојат.Земаш 25А триак и и да си наместиш 12V 25А  со отпорник и тераш. Може и да швајцуваш.Лордзи ти посочи две варијанти за безтрансформаторско напојување,а ти размислувај.Ама ,како останатите,а не да тераш по свое! 
Батка, знам јас добро зошто постојат трансформатори, ова, како што го замислив би давало само кратки напонски шпицеви, значи ефективната вредност на напонот би била многу мала, а со тоа и ефективната вредност на струјата. Нема шанси да протечат 25А без да прегори осигурувачот.
Нема никаква изолација од влез кон излез.
Со намалување на напонот при иста моќност не се зголемува струјата, сепак максималната струја е 15А, како од секој нормален штекер.
Излезот на колово нема никаква врска со синусоида, тоа се наизменични напонски шпицеви со кои само чисто омски потрошувачи работат ефективно.
Дури и тој напон да се исправи и испегла, со коло што влечи поголема струја излезот би изгледал како пилест напон. Би имало премногу брум, затоа што филтер кондензаторите се полнат само од кратки напонски шпицеви.
Од друга страна, нормалните трансформатори ги имаат следните предности:
Имаат синусоида на излез
Со доволно намалување на напонот, ако секундарот е мотан со подебела жица, можеме да влечиме многу над 15A без да повлечиме примарна струја над тие 15A.
Многу се поефективни кога треба да се пегла напонот, наместо филтер кондензаторите да се полнат со напонски шпиц, што не гарантира дека кондензаторот ќе се наполни за време на неговото времетраење, тие се полнат со исправена синусоида.
Заклучок: Нема врска со бесконечна енергија и такви глупости.

Гига, незнам, при такво оптеретување најверојатно филтер кондензаторите ќе треба да бидат многу големи за излезот да не изгледа како пилест напон.
Најверојатно ќе одам со нешто како шемата од LordZi. Таа ми изгледа најдобро досега.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
GigaWat теоријата и праксата кога се работи за триак не излегува еднакво добро.Прво,не знаеме каде и за што се наменети тие 9W,a тоа ќе го дознаеме веројатно на 7-мата страна од постовиве.Второ,безтрансформаторското напојување не е практично,ами и опасно на места каде е голема веројатноста од струен удар! Трето,друго е безтрансформаторското напојување, а друго е овој ексеримент на Киловолт.Формата како би се употребил димерот е само за индуктивни товари ( не омски!),а шема како тоа се прави веке ја дадов на линкот.Значи,најди било каков трафо кој на секундар дава некој напон бар 3В  повизок напон и со димерот можеш да го контролираш примарот од 0-максимум!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига, незнам, при такво оптеретување најверојатно филтер кондензаторите ќе треба да бидат многу големи за излезот да не изгледа како пилест напон.
Најверојатно ќе одам со нешто како шемата од LordZi. Таа ми изгледа најдобро досега.

Паааа... треба да се проба... најверојатно подобар резултат ќе имаш со стабилизатор на излезот (како што пишав LM317), а на влезот да имаш за нешто повисок напон (20-25V).

ПС: Чисто како идеја, можеби можно е да преправиш некој полнач за мобилен телефон.

GigaWat теоријата и праксата кога се работи за триак не излегува еднакво добро.Прво,не знаеме каде и за што се наменети тие 9W,a тоа ќе го дознаеме веројатно на 7-мата страна од постовиве.Второ,безтрансформаторското напојување не е практично,ами и опасно на места каде е голема веројатноста од струен удар! Трето,друго е безтрансформаторското напојување, а друго е овој ексеримент на Киловолт.Формата како би се употребил димерот е само за индуктивни товари ( не омски!),а шема како тоа се прави веке ја дадов на линкот.Значи,најди било каков трафо кој на секундар дава некој напон бар 3В  повизок напон и со димерот можеш да го контролираш примарот од 0-максимум!

Опцијата со трансформатор е дефинитивно најдобра, тука нема збор ;). И јас би ја искористил таа опција, не би сакал да ризикувам. Чисто реплицирам на идејата на KiloVolt, но, да бидам искрен, дури и да работи, не би го користел ова како перманентно решение. Се знае, не е за џабе измислено галванското одвојување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Батка, незнам зошто не се разбираме. Не ми треба тој димер за индуктивни товари, нема да има директен индуктивен товар. Еве нема да биде шестата страна, од мене се бара да најдам начин да се направи индуктивен полнач на плочка 4*4cm и тоа да работи на мрежен напон и со SMD компоненти колку што е можно. Знам дека трансформатор е најдобра опција, ама немам каде да го сместам... :-\
Гига, ми дојде и мене идејата да искористам коло од полнач за телефон, ама мене ми треба скоро дупло, тие се направени за 5V 1A максимум..
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига, ми дојде и мене идејата да искористам коло од полнач за телефон, ама мене ми треба скоро дупло, тие се направени за 5V 1A максимум..

Да го преправиш, не да го користиш таков каков што е ;). Избери некој полнач, види за кое SMPS IC станува збор (најчесто по едно имаат), од прилика прецртај ја шемата од ППК-то, не се прекомплицирани, види каков feedback користи, види дали може да го преправиш да работи на повисок напон и струја ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ќе разгледам, не отпаѓа како опција.  ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Киловолт, едно да знаеш - кога се почнува нешто  да се прави,треба да се знае за што ке биде употребено.Јас не прочитав никаде каква намена ке има тој твој проект,ама едно не ми е јасно -прво имаш * нема да има директен индуктивен товар..* ,а потоа * од мене се бара да најдам начин да се направи индуктивен полнач на плочка 4*4cm и тоа да работи на мрежен неапон и со SMD компоненти колку што е можно.*. Дали го читаш она што го пишуваш?? Каков е тој индуктивен полнач?? Ама да не спориме бадијата - прави како што мислиш.А за полначите - порано телефоните се полнеа и со 7,5 /9/12V полначи,ама тоа време ти не си го фатил.Ги има купишта по пазарите..терај си како мислиш.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Вака, батка, димерот за индуктивни товари се користи кога димерот директно го гледа товарот како индуктивен, пример се трансформаторите и моторите. Во овој случај, димерот го напојува тој индуктивен товар преку грец, филтер кондензатори MOSFET-и и сериски блок кондензатори. Тој индуктивен товар е со индуктивност од околу 10mH, и не е ни приближно доволно голем колку индуктивноста на примарот на некое трафо. Точно батка, јас пишав како што кажа, и стојам на тоа, димерот не би го гледал полначот како значаен индуктивен товар поради работите што ги напоменав. За индуктивни полначи подетално прочитај тука:
Code: [Select]
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Inductive_chargingИ друго, можеби не сум го фатил тоа време, но памтам кога полначите имаа трансформатори во нив. Исто така имам неколку полначи со излезен напон од 6, па и 12V.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1799 on 05.12.2015, Saturday, 18:28:50 (Edited 05.12.2015, Saturday, 18:40:15) »
Цитирам:
*Во овој случај, димерот го напојува тој индуктивен товар преку грец, филтер кондензатори MOSFET-и и сериски блок кондензатори. Тој индуктивен товар е со индуктивност од околу 10mH, и не е ни приближно доволно голем колку индуктивноста на примарот на некое трафо. Точно батка, јас пишав како што кажа, и стојам на тоа, димерот не би го гледал полначот како значаен индуктивен товар поради работите што ги напоменав.*

Киловолт,препишуваш некои работи и мислиш дека нешто ни објасни??
Што ти значи ова : димерот не би го гледал полначот како значаен индуктивен товар поради работите што ги напоменав.
Значи,ти постираше шема на димер со триак и ,ако добро разбрав, сакаше со некој отпорник за кој бараше пресметка,да направиш полнач  и него го крсти како - од мене се бара да најдам начин да се направи индуктивен полнач на плочка 4*4cm и тоа да работи на мрежен неапон .
Сега ми велиш:димерот не би го гледал полначот како значаен индуктивен товар...

Да не должам многу - јас ставив погоре еден линк на димер за индуктивни товари и напишав дека може да се врзе на примарот на некој трансформатор и со него да се регулира напонот на секундарот од 0 до максимум.
Се уште не кажа за каква намена би бил овој фамозен полнач,со обзир дека знаеш дека неговата потрошувачка би била 9W.Ako e напонот фиксен 12V,тогаш јачината на струјата би била 0,75А.

Ако е големината проблем најди даташит од некое ИК кое директно се врзува на 220V и на излез дава 12V 1А.Ги има на .нет..