Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335458 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1726 on 27.01.2015, Tuesday, 22:20:29 (Edited 27.01.2015, Tuesday, 22:31:45) »
Е браво бе батка сила си баш уште за тоа ни фалеше околу централите фала ти многу и на српски е да не се мачиш да преведуваш од англиски.Што е потешко од српски нели :D 8) ;D ;D. Супер е напишано баш тоа и ни требаше.
Кога им викам да се пријавуваат на форумов нејќат викам тоа ти е единственото бесплатно место за електроника.Каде ако имаш некоја мака може да се пожалиш ќе ти излезат во пресрет прави луѓе личности.Ви благодариме уште еднаш секогаш сте се нашле ;) :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па Форумот е наменет за помош и учење.Мило ми е ако некому помогнав.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Знаеме дека од секогаш најпознато е радиоаматерско подрачјето од 144 мегахерци до 146 мегахерци.Наједноставна антена што можеме да ја направиме е ламбда четврт.Тоест една метална шипка алуминиумска на пример или подебела жица залемена за жешкиот крај.Еве една поедноставна идеја но многу подобра и навистина работи.Работи подобро од една обична жица на жешкиот крај.Интересно е да не кажам смешно за изработка и многу лесно се прави не одзема време. ;D
2 Meter Coffee Can Antenna
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Вака изгледа PIC16C505 отворен и сликан со фотоапарат:



Слика со висок квалитет:
Code: [Select]
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/PIC16C505-HD.jpg
Во овој микроконтролер има 20MHz процесор, RAM меморија, FLASH меморија, тајмер и уште неколку други нешта. Сакам да ве прашам дали тоа значи дека распоредот во интегралното коло може да биде вака на пример:

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Човеков е добар тестира се.Но што чудо е ова  :o 8)
Easyjumper Starts V8 5L Merc !
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа е уред *5 во 1* 8). Полнач за мобилен и други *гаџети*,стартер за автомобил ако акумулаторот е слаб, електрична ламба за во камп итд. Колку е навистина ефикасен, долготраен   и добар  како уред,треба да се види.Не е добро се што се рекламира! ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1732 on 27.02.2015, Friday, 20:44:28 (Edited 27.02.2015, Friday, 23:02:42) »
Знам дека побарав шема за регулатор на напон еве една добра тема
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=538.0Ме интересира доста е пет ампери но LM338 издржува пет ампери а има ли некој регулатор на напон TO-220 куќиште што може да издржи повеќе од 5 ампери со ладилник нормално.Тешко или :).Да гледав нема има и ТО-3 куќишта ама и тие се до 5 ампери.Доста е со ладилник до 5 ампера ќе влече 8)
Ме интересира уште пошто трафото ми дава 26 волти кога ќе го исправам нема ли да биде проблем пошто максималниот напон на LM338T e 32 волти.Ако е проблем а мислам дека ќе биде проблем вие што мислите.
Ако е проблем имам едно трафо 17 волти 100 вати дава 5 ампери без проблем.Ќе може ли со истите вредности на елементите или треба да се сменат мислам на исти вредности од темата по горе.Ваше мислење ;D :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1733 on 28.02.2015, Saturday, 03:08:26 (Edited 28.02.2015, Saturday, 03:16:07) »
 за што ти е ?
можда е поарно степ даун да направиш...


Споено мислење: 28.02.2015, Saturday, 03:16:07
DX-er да одприлика така е структурата, мегутоа предсекој процесор се наога АЛ единица што го полни тој процесор а пред неа рам. Ако станува збор за само една еднинка (едно од тие црните квадратчиња) искористеноста е 100% ама доаѓа до минимална искоисеност кога имаш 256 единици на пример, магистралата не може да го наполни доволно рамот, т.е. кеш-рам меморијата или само кеш, па потоа имаш губитоци во кеш-АЛУ преносот, па потоа до процесорот. Побарај термичка слика на максимално оптоварена графичка карта ќе ти стане појасно... се користи само некои 30-40%, кај што е црвено...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
за што ти е ?
можда е поарно степ даун да направиш...
Абе имам повише трафоа 26 волти 22 волти 17 волти видов на линкот не би требало исти се вредностите добро е објаснето ќе пробам со 22 волти ќе го исправам и терај.Едноставна е шемата да видиме дали работи како што ја фалат. :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1735 on 01.03.2015, Sunday, 19:50:42 (Edited 01.03.2015, Sunday, 19:56:02) »
Колеги, барам една услуга која во моментов би ми значела многу, дали некој добар човек од Прилеп има осцилоскоп и би бил доволно љубезен да ми дозволи да извршам кратки мерења со него, или некој да не знае каде можам да најдам таков човек?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
После ова треба да очекуваме да пишеш "дали може некој девојката а и ја позајми"
 ???

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Е што е толку чудно да барам услуга, ова што го барам никому не би наштетило...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако те носи пат накај Скопје имаш осцилоскоп на услуга од мене, пошто не верувам дека ќе одам за Прилеп во догледно време... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Зависи што ќе мериш.... ако ти е за т.т. ти треба некој со влезен опсег од неколку мгегахерци што значи неколку илјади евра...