Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335459 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Има има време киловолт за твои години си топ каков топ хаубица.Доста знаеш еј.Продолжи така знам деца што се четврта година а не знаат што е осцилатор.
Quote
Да @nsu, ова ти е резонантен трансформатор со поврзани примар и секундар, поврзан слично како кај оние автотрансформатори (VARIAС-и) што со подесување даваат променлив наизменичен напон 0-230VAC... Но овој трансформатор е резонантен, и користи осцилатор (да, хартлиев  Шмекерко ) што го побудува на неговата резонантна фрекфенција. Во овој случај дел од кондензаторите во оригиналниот хартлиев осцилатор се заменети со паразитските капацитети на MOSFET-от... Шмекерко
Не ми се верува дека погодив дека е хартлиев осцилатор еј навлеков у осцилатори полека добро е.Киловолт одлично како ќе учиш полека ќе ти се разјаснува.Знам луѓе кои се четврта а незнаат за ова.Продолжи така ;D :) :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Дечки, имам транзистор кој е хибрид меѓу биполарен и мосфет. Се работи за HGTG20N60C3D....тој е N-канален транзистор со изолирана база т.е. Емитер, Колектор и Гејт.
Code: [Select]
http://html.alldatasheet.com/html-pdf/52771/FAIRCHILD/HGTG20N60C3D/411/1/HGTG20N60C3D.htmlЕве даташит од истиот. Ме интересира како да го проверам дали е исправен, покажува само 0.45V во една насока меѓу емитер и колектор (има диода). Освен то не се појавува ништо. Нема физички знаци кои би укажувале дека е изгорен или слично.
Дали освен овој PN спој треба нешто друго да покаже при мерење или исправен е?
  ;D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Освен тој PN спој не треба ништо да покаже... ;) Сепак ти провери стави напон на гејт и мери отпор од колектор до емитер... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
направи некое просто колце со лед диода и 2 отпорника и пробај го дали функционира како што треба...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
овај вид на хибриди е познат како игбт, мозе да остане поларизиран некое врееме по отварањето...

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1700 on 21.12.2014, Sunday, 12:01:46 (Edited 21.12.2014, Sunday, 13:41:15) »
Знаете дека правев засилувач досега пееше.Знаете дека е со тда 2030.Имам два клучни проблеми се напојуваат и двата канала на 17 волти единечен напон 4 амперските грецови почнуваат да греат.Ај од понеделник ќе му ставам не 6 амперски туку 8 или 10 ампери веќе незнам што колкави авторот вели не треба да влече поголема струја од 2 ампери до 2,5 ампери а 4 амперски грец до крај веќе и грее превише а ипри крај пуштен потенциометарот грее .Совет колкави да ставам.И сега има шум не е некој голем но има шумење не е ни мал дали има врска што не ми е во метална кутија засилувачот и што за проба НФ кабелот не е оклопен туку обичен НФ кабел е. ;) ;D.Ќе ве замолам ако знаете да ми одговорите.Се работи за шемата во емитер број 5 2009 година. :).Во шемата вели дека после грецот да се стават два електролита 2по 2200 микро фаради.Доволно е тоа нема врска со брумот од трафото или.Вели дека едниот може да е 4700 микро фаради подобро е така или. ??? .Го направив во дрвена кутија засилувачот изгледа згрешив.По добро умасува метал како кај предавателите кои ги правам во метална нормално.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Врзи во серија амперметар и види колкава струја влече засилувачот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1702 on 21.12.2014, Sunday, 15:10:03 (Edited 21.12.2014, Sunday, 15:47:15) »
2.08 Ампери со РМС волтметар Флук од еден пријател.A 4,51 ампери кога е до крај потенциометарот затоа еј
Гига фала ти бре не ми текна постапуваш по правилото.Ма ќе му шибнам 35 амперски грецови што го вртам ни да грее ни ништо.И по грубата пресметка 2000 микро фаради за еден ампер така да ќе му шибнам два по 4700 микрофаради ќе добијам 9400 микро фаради по гранка треба да му е доста нели.Да не ставам поише или :D ;).Што ако идам со повише подобро или леле се надевам дека брумот ќе го нема онака мава брррррм. ;D ;D ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мораш и влезот да го оклопиш и да го умасиш појачувачот.Без тоа ништо,брум ке имаш ,макар 100.000 мФ да ставиш. 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1704 on 21.12.2014, Sunday, 17:12:35 (Edited 21.12.2014, Sunday, 17:29:59) »
Ок во секој случај ќе ставам 10000 микро фаради.Него пошто ми е дрвена кутијата како ќе го умасам никако. :( :(.А влезот да со оклопен кабел ќе иде. ;) Доста ли се 10000 микрофаради за 4,51 ампери што мислиш ти батка.Може со поголеми електролити ќе се намали брумот но за умасување треба метална кутија нели.А тоа е спас. ;D :).Ако може уште едно мислење за ова што го напишав ако не е умасен знам дека нема потполно да се тргне брумот. 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако нема друго решение ( имаш направено дрвена кутија),направи си таканаречена субшасија ( види некое старо радио во дрвена кутија! ;D). И влезните приклучоци и потенциометрите,ладилниците,трафото итн. мора да имаат заедничка маса ,која ке биде масивна метална површина ( што поголема).За електролитот - во ред е,а 4,51 А осигурач не знам каде ке најдеш ( токму таа вредност!) 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ако нема друго решение ( имаш направено дрвена кутија),направи си таканаречена субшасија ( види некое старо радио во дрвена кутија! ;D). И влезните приклучоци и потенциометрите,ладилниците,трафото итн. мора да имаат заедничка маса ,која ке биде масивна метална површина ( што поголема).За електролитот - во ред е,а 4,51 А осигурач не знам каде ке најдеш ( токму таа вредност!) 8)
Е фала батка видов како да изведам заземјување во дрвена кутија фала ти многу.Електролитот супер е нели.А зошто ќе треба осигурач.Само еден ќе ми треба на примарот таму струјата е помала ќе измерам колку влече примарот инаку.Зошто на секундарнта страна да поставувам осигурач.Колку што знам не треба или.Благодарам уште еднаш за предлогот околу кутијата.Ќе ставам метална шипка ваљда ќе се среди се.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали некој знае кои кодови од далечинско SUPERTEL се користат за Sanyo TV  ( CE 28T6 -c) ?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1708 on 21.12.2014, Sunday, 20:12:20 (Edited 21.12.2014, Sunday, 20:26:55) »
На овва страница ги имаш за повежето модели на SANYO, види, можеби и твојот модел го има на листата...  ;)
Code: [Select]
http://www.eliztech.com/remotes/pilot/pcodes.php?brand=sanyo
Споено мислење: 21.12.2014, Sunday, 20:26:54

Колеги, имам ваков рутер, прегорен беше еден од интегалците и два кондензатори беа подуени, не вредеше да го поправам, па си реков штета за кутијата така да оди, а исто така се совпадна со големината на кутијата што ја барав са контролер на солид стејт теслино трафо... Замислата ми е да стојат тука контролите за duty cycle, работна фрекфенција, можеби и за аудио модулација и.т.н. ;D Е сега, замислата ми е да се поврзува со главната кутија (со MOSFET-от, напојувањето и останатата моќна електроника) со USB кабел со заземјен оклоп. А останатите пинови да бидат за напојувањата +12V, +5V, GND и Master output.
Е сега стасав и до проблемот, нели поради јакото електромагнетно поле теслиниот трансформатор предизвикува многу шум во сите проводници во негова близина, но оваа кутија е пластична, значи ќе и смета на управувачката електроника. Прашањето ми е како да ја оклопам и со што?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Unforgiven

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
залепи алуминиумска фолија на внатрешноста и поврзи ја на маса  ;) ;)