Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
230v dc би требало да е најопасна, додека на 23в ац-дц нема да има некои ефекти, дури и со влажни раце, може малце да се осети на некои фрекфенции. е сега што е разликата, имаше еден клип со добра илустрација-230в ац(50хз) и дц, типот прави спој и кога пробува ода ги оддели контактите таа што е ац фрла искра 3-4цм додека оваа дц искрата и е едно 10 цм што значи малце подолго ќе трае ударот. Инаку луѓе што корисатат пејс мејкер е голем ризик дури и да се доближат до некое појако поле ради ометање на работата на пејс мејкерот. При струен удар прво страда срцето мислам, а поради негова дисфункција и другите органи. Исто така може да се добијат и сериозни опекотини на внатрешните органи, али све мислам дека смртта би настанала поради срцевиот мускул. И да направиш краток спој на т.т. нема да има некои последици доколку фрекфенцијата е висока поради што во случајот отпорот ќе биде голем, а со тоа струјата мала. Над 60ма струјата почнува да биде повеќе од опасна. Човекот има отпор од 1000 оми (влажни раце) до 10000 сува кожа, но овој п0одаток не го земајте како релеватен бидејќи секоја кожа е разлина- некој е понервиозен, поќе се поти некој помалце итн итн....

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1576 on 17.06.2014, Tuesday, 19:25:18 (Edited 18.06.2014, Wednesday, 05:18:00) »
230v dc би требало да е најопасна, додека на 23в ац-дц нема да има некои ефекти, дури и со влажни раце, може малце да се осети на некои фрекфенции. е сега што е разликата, имаше еден клип со добра илустрација-230в ац(50хз) и дц, типот прави спој и кога пробува ода ги оддели контактите таа што е ац фрла искра 3-4цм додека оваа дц искрата и е едно 10 цм што значи малце подолго ќе трае ударот. Инаку луѓе што корисатат пејс мејкер е голем ризик дури и да се доближат до некое појако поле ради ометање на работата на пејс мејкерот. При струен удар прво страда срцето мислам, а поради негова дисфункција и другите органи. Исто така може да се добијат и сериозни опекотини на внатрешните органи, али све мислам дека смртта би настанала поради срцевиот мускул. И да направиш краток спој на т.т. нема да има некои последици доколку фрекфенцијата е висока поради што во случајот отпорот ќе биде голем, а со тоа струјата мала. Над 60ма струјата почнува да биде повеќе од опасна. Човекот има отпор од 1000 оми (влажни раце) до 10000 сува кожа, но овој п0одаток не го земајте како релеватен бидејќи секоја кожа е разлина- некој е понервиозен, поќе се поти некој помалце итн итн....
Токму така убаво кажано прво секогаш страда срцеето но ќе те поправам ако струјата е 60 милиампера тоа е многу.Ако е над 30 милиампера струјата левата и десна комора на срцето пукаат тоа ни се дели едноставно на две.Да обичен човек треба да има до 2 килооми отпор на кожата а некои луѓе имаат и до десет да и тие се многу по отпорни.И има екстремни случаеви како биба струја на кого му фалат два слоја од кожата нели има мртва кожа па потни жлезди па уште два потенки слоја.Биба струја тоест србинот Славиша Пајкиќ од кога се родил нема потни жлезди и двата слоја од кожата му фалат.Но и тој во интервјуто самиот вика јас вика летно време не можам да седам ич само под чешма е.Нема потни жлезди но затоа фаќа жици и од далеководи.Но самиот вика летно време не работам се борам со топлината.Според мене убаво рече didy
Електричната струја е да ја користите, и за тоа и да ја платите искористената, а не да ја фаќате !!!
Ајде разлаз. :D :D :D
се знае кој напон е опасен и која фрекфенција, но не значи дека високофрекфентните полиња не се опасни !
Да не одиме во офф топик насловот убаво кажува општи прашања за аналогната електроника ова бара некоја нова тема за струјни удари оти за нив има многу да се пишува. 8) 8) Толку од мене во врска со ова погледнете го само ова линкче за Славиша и како им помага на луѓето со помош на струјата.И се извинувам уште еднаш за офф топикот.Барем од моја страна ;)

PLANET - Biba Struja
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1577 on 18.06.2014, Wednesday, 11:20:10 (Edited 18.06.2014, Wednesday, 13:08:54) »
Можеме слободно да продолжиме во темата на ивица.с за заштита од струен удар, незнам точно каде беше, но ќе ја побарам... ;)

Споено мислење: 18.06.2014, Wednesday, 13:08:54
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6162.0еве! ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ставајте вакви теми во други рубрики ,а не тука! Тука не е место за тоа!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1579 on 30.07.2014, Wednesday, 19:52:14 (Edited 30.07.2014, Wednesday, 20:04:34) »
Имам две прости прашања за кои што мислам дека многу лесно можете да ми одговорите...
-Имам две ламби E80CC, на интернет видов дека имаат номинален напон на греачите од 12,7 волти. Се мислев дека е во ред додека не забележав дека во пракса имаат два греачи... ;D Е сега, дали овој напон е за само еден греач или за двата заедно?
-Имам една ламба, 0A2, која што е регулатор на напон, ламбата е во одлична состојба освен името што е избришано. Е сега- сакам од неа да направам декоративно светло за кај мене во соба. За напојување сакам да ставам еден трансформатор 220:12, па после него множител на напон за да стасам до 160 волти, што е за 10 волти повеќе од нејзиниот breakdown напон... Дали е ова добра идеја, сакав прво да се консултирам со вас... Aко не- тогаш да останам со првичната замисла со една ламба E80CC... ;)

Споено мислење: 30.07.2014, Wednesday, 20:04:34
И уште нешто да додадам- На еден од поорните постови има едно видео со некојси Биба струја, луѓе, се познава дека она Теслино трафо е од кит, или има еден куп делови по нарачка. Еве неколку работи што укажуваат на тоа...
-Убав, мазен и изгланцан тороид- попознат на форумов како "крофна". Овие се прават во фабрика од полно парче алуминиум кое се врти околу една оска со голема брзина и потоа се "режи" со едно специјално сечило во оваа форма.
-Добро изработена кутија по нарачка.
-Коничен примар со тело навидум излиено од пластика...
-Мазен секундар без ниедна грешка- што мислам дека укажува на присуство на машина во процесот на изработка... Плус тоа- лакиран е машински, рачно е многу тешко да се излакира со онолкава перфекција...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
греачите ако ги врзиш сериски 12,7, ако ги врзиш паралелно упола.
За декорација не би требалода има проблем..
Што менува дека му е на биба трафото од кит?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
А ако ги врзам сериски на 15 волти? Мислам дека не е многу поголем напонот од спецификациите...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
12,6V и ни волт повеќе, ако ги врзеш на 15V значително ќе го скратиш векот на греачите.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас за кратки тестови ги поврзував на трафо од 220 на 2x12,68V, но така поврзано за излез 25,36V. Немаше проблем, ниту пак грееја греачите многу поради тоа што трафото не можеше да даде доволно јака струја. Ама вака сега- на трафото со 15V излез ќе ставам 2-3 диоди сериски кон ламбата за да го снижам напонот... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Не е проблем за тестирање да користиш напон поголем од 5 до 10%.
Во пракса, лампата ќе трае многу кратко.

Патем, наместо диоди, отпорници и сл... земи некоја  pcl82, 86 или pl83, 84.

И не разбрав ... сакаш само да ги грееш колку за декор?
Ако не ги слушаш, дали би се менувал ...

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1585 on 31.07.2014, Thursday, 22:53:27 (Edited 31.07.2014, Thursday, 22:55:02) »
Quote
Не е проблем за тестирање да користиш напон поголем од 5 до 10%.
Во пракса, лампата ќе трае многу кратко.
Јас ја проверував и со 200% од спецификацискиот напон, но моќноста не одеше над 2W, што мислам дека и долгорочно не прави проблеми, грееше едвај забележливо... Се сомневам дека со 2W можам да прегорам греач...
Quote
Патем, наместо диоди, отпорници и сл... земи некоја  pcl82, 86 или pl83, 84.
Имам од следниве ламби:
-1x 0А2
-1x EL84
-1x EL81
-2X E80CC
-1x ECL82
-1x PY88
-1x ECL802
-1x PL504
Мене според спецификациите најсоодветна ми изгледаше E80CC за ова трафо и затоа ја одбрав...
Quote
И не разбрав ... сакаш само да ги грееш колку за декор?
Ако не ги слушаш, дали би се менувал ...
Да сакам само за декор, многу убава, топла светлина прават... Мерак за очи! :D
Би се менувал, само од каде си и што можеш да понудиш во замена за овие што ги имам... Земи во обзѕир дека се користени... не многу ама се..


Споено мислење: 31.07.2014, Thursday, 22:55:02
Заборавив да додадам, пиши во пп да не не караат од администрација... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1586 on 31.07.2014, Thursday, 23:00:53 (Edited 31.07.2014, Thursday, 23:04:47) »
E80CC се доста вредни за туку-така да ги трошиш само да светат, види колку им е цената на ибеј... ;)
Ако ти е само за украс подобро искористи некоја од другите лампи, а овие продај ги.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Живеам во Скопје.

Јас би ги користел (ги користам во појачало) за слушање музика.

На 12 и струја од 300мА ... тоа се векје 3,6вати.

Ако имаш трафо од повеќе вати ... закачи поарно пцл82/86 за иста струја ...

Што ти треба за замена од лампи?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Гледав дека продаваш OD3 од Philips, ми треба таква и одредена сума на пари за која што ќе се договориме по ПП... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Ќе ти ја дадам ефтино... а не се занесувај дека во Македонија ќе добиеш толку пари за користени (прашање дали се балансирани) лампи.