Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335458 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Толкави напони!?!? Јас имам една изрека- "вежбај со повисок, работи со понизок напон". Ако имаме 400 000 волти при еден киловат, колку ампери ќе дава максимално? Одговор: 0,0025А. Во ваков случај, ако одам по безбедносни протоколи, со заземјување, и правилото со една рака во џеб- не би требало да има голема опасност. Сега малце затерав, на 400 000 волти, се онесвестува од болка... :D На толкави напони- кому му треба теслин трансформатор :D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Кој напон е најопасен !

230V  0 Hz
230V  100 Hz
2300V  10 MHz
23000V  100MHz
230000V 1GHz
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Дефиниран „најопасен“ ? :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
најверојатно што може да те утепа :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
се над 50V е опасно (според она што сум учел на школо) тогаш настанува пенетрирање на напонот низ кожата, кожата го има најголемиот отпор, органите во телото се со некој занемарливо мал отпор
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
најверојатно што може да те утепа :D

Според таа дефиниција, најопасни се 230V@0Hz до 23000V@100MHz соодветно, а нај-безбеден е 230000V@1GHz :-)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1566 on 14.06.2014, Saturday, 20:36:08 (Edited 14.06.2014, Saturday, 20:54:14) »
Кој напон е најопасен !

230V  0 Hz
230V  100 Hz
2300V  10 MHz
23000V  100MHz
230000V 1GHz
најверојатно што може да те утепа :D

Според таа дефиниција, најопасни се 230V@0Hz до 23000V@100MHz соодветно, а нај-безбеден е 230000V@1GHz :-)
Токму така се што е со фреквенција 0 херци е опасно.И така е нели сите го знаеме ова правата струја нема фреквенција и над 50 волти е опасно но тука јака работа игра и амперажата.Еве алансерот во моторните возила зошто паметните мајстори го исклучуваат кога работат во негова близина.Тој кога ќе го побудиме влече огромни струи.Еве кај југо е скоро еден киловат 850 до 900 вати е.А кај дизелите појаки или кај камионите влече многу,многу поголема струја.Ова е многу опасна ампеража ,а сепак напонот е дванаесет или дваесет и четири волти.Значи правилото 50 волти отпаѓа се зависи од амперажата.230 волти еден гигахерц фреквенција заради стремежот да тече по површинаа на проводникот.Тоест скин ефектот ќе бидеме безбедни но ќе ни ја изгори кожата страшно,но нема да не убие.На 100 херци е исто многу опасно лепи како градската мрежа која е 50 херци пак.Според мене 10 мегахерци е побезбедно од 100 мегахерци.Има скин ефект но не е колку кај 100 мегахерците.Но и тие се безбедни еве тесла коилот со мосфетови како драјвери постигнува поголеми фреквенции но тие само те горат.Но секогаш е битна амперажата.Затоа убаво рече киловолт едната рака во џеп секоја струја е опасна ако човекот направи струен круг.Па сите знаеме дека праг на неотпуштање е 30 милиампери.Значи да си изолиран од земајата добро и никако не смее и фаза и нула да фатиш инаку пријатно со здравје.Затоа нема играње со ова и сите внимателно треба да си работиме.Верувам дека сите електричари и електроничари се внимателни. 8) ;D.Барем така треба.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Електричната струја е да ја користите, и за тоа и да ја платите искористената, а не да ја фаќате !!!
Ајде разлаз. :D :D :D
се знае кој напон е опасен и која фрекфенција, но не значи дека високофрекфентните полиња не се опасни !

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
@nsu
Спомна тесла коил. Колку што читав за нив, имало само три смртни случаеви предизвикани од теслин трансформатор
Hams do it! With Frequency

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
И тоа само кога допреле излез и заземјување на Теслино трафо над 1kW ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Никола Тесла чита во друштво со „милиони“ волти !!!

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Со објавувањето на сликата изјавил дека е монтирана- со долго изложување, иначе нема шанси волку искри во еден момент да испушти... Потоа, од кога трансформаторот бил изгаснат, ја прекриле леќата, Тесла се наместил на столицата со книгата, па ја откриле леќата, вметнуваќи го ликот на Тесла во сликата...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Киловолт е опседнат со високиот напон и со Никола Тесла,па така да за секое прашање во врска со ова има одговор..(извинете ако е офф)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1573 on 16.06.2014, Monday, 11:57:18 (Edited 16.06.2014, Monday, 11:59:51) »
Убаво убаво барем се интересира Киловолт така треба.Во врска со сликава во Емитер во еден стар број имаше објаснето како уште во тоа време била монтирана.Многу едноставно нели првин ја сликале едната слика со електричните празнења а потоа Никола Тесла како чита.И после со некоја посебна постапка при развивањето заборавив како се викаше ги спојуваат двете слики.Дури и самиот Никола Тесла признал дека сликата е монтирана. :D ;D ;D.Сепак како што он успеал да достигне високи напони никој досега на светов не достигнал.Со право му е омилен лик на Киловолт ;D ;D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Кој напон е најопасен !

230V  0 Hz
230V  100 Hz
2300V  10 MHz
23000V  100MHz
230000V 1GHz

Според мене 230 V 100 Hz, на второ место 230 V  0Hz (DC)
Другите би биле помалце опасни пошто се високофреквентни и имаат скин ефект.
Life is too short to remove USB safely ..