Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1470 on 04.03.2014, Tuesday, 21:55:42 (Edited 04.03.2014, Tuesday, 22:38:12) »
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Audio-modulated-flyback-transformer-driver/Погледни подобро... И што викаш, да земам функционално, или да поправам неисправно? Ме примамуваат бидеќи ATX напојувањата се поприлично моќни со вградена заштита. Голема моќ = Големи искри  ;D ;D ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
можно, јас си мислев дека 555 неможе да работи со аудио сигнали.. патем ме интересира како го нагодуваш осцилаторот на сплит трафото да почне да осцилира, јас пробав повекепати со 2н3055 но не успеав.  :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
NE555 во астабилен мод => 100R => база на TIP41C => 100R => заедничка база на 1-6x 2N3055 => сплит трафо..
Quote
јас пробав повекепати со 2н3055 но не успеав.
Пробај потенциометарот од +12V кон пин 7 на NE555 на колку ти е наместен, мене ми работеше САМО ако тој е наместен на 0-40R ... Незнам зошто ???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
не, не мислев за она што има ги има овие простиве драјвери со 2н3055 и 2 отпорника... :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
KiloVolt, кодирај си го линкот да не го бришам...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1475 on 04.03.2014, Tuesday, 22:37:37 (Edited 05.03.2014, Wednesday, 08:10:18) »
Извини, сум заборајл, одма поправам!

Споено мислење: [time]04 Март 2014, 22:42:58[/time]
не, не мислев за она што има ги има овие простиве драјвери со 2н3055 и 2 отпорника... :D
То стопати го имам направено и работи без грешка, ама гледај, обично ги прават шемиве обратно плусот и минусот, минусот горе, плусот долу.. можеби тоа те има збунето... и ориентацијата на намотките е важна, треба фазата да им ја погодиш, тоа е најчестата грешка, тој е прост, но има недостатоци, прво, транзисторот и отпорникот од 220R греат, и затоа колото има големи загуби, ако ставиш ладилник, сигурен сум дека нема да можеш да го допреш по 1 минута работа...
Второ, 15-30% се губат во feedback намотката, носи голема струја (барем за базата, а исто така и напон...) до базата и тоа дополнително допринесува за загуби во топлина...
Трето... Транзисторот гори многу лесно, а ако е со заштита, само грее, и грее, и грее, додека не прегрее. Во ова коло заштитата не е многу ефективна, може само маалку да се намали греењето...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1476 on 25.03.2014, Tuesday, 12:30:58 (Edited 25.03.2014, Tuesday, 16:15:23) »
Замена за интегралецов ?



Која цена е одприлика ?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Зошто бараш замена, ова е TDA7377, цената му е околу 100 денари :).

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Quote
феро не значи само железо
феро доаѓа од латински ferrum- што значи железо, изгледа не сум информиран дека го користат како име за други метали...
Quote
како мислиш силно феромагнетни ??
Нели имаш работи што се привлекуваат јако и слабо со магнет, на пример- алуминиумот се привлекува ептен слабо со магнет, а железото пак- многу силно, така мислев... ;)

знам дека името феро потекнува од латинскиот збор ferrum, инаку во феро материјали спага и челикот така да не е само железото  ;)

инаку за она другото требало да напишеш со изразени магнетни својства, а не силни феромагнетни, бидејки за секој феро материјал релативната магнетна пермеабилност е различна.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Quote
феро не значи само железо
феро доаѓа од латински ferrum- што значи железо, изгледа не сум информиран дека го користат како име за други метали...
Quote
како мислиш силно феромагнетни ??
Нели имаш работи што се привлекуваат јако и слабо со магнет, на пример- алуминиумот се привлекува ептен слабо со магнет, а железото пак- многу силно, така мислев... ;)

знам дека името феро потекнува од латинскиот збор ferrum, инаку во феро материјали спага и челикот така да не е само железото  ;)

инаку за она другото требало да напишеш со изразени магнетни својства, а не силни феромагнетни, бидејки за секој феро материјал релативната магнетна пермеабилност е различна.

аааах...во челикот има железо???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
да, секако дека има, ама се додаваат и други материјали се добива легура со сосема различни магнетни својста од оние на железото, истото е и кај полимерите, ти претстатуваат една огромна група сите се добиваат на ист начин некои дури и од ист елемент, ама имаат различни својста, зависно од примесите и други фактори.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
инаку во феро материјали спага и челикот така да не е само железото
Мене кога се спомне феро, веднаш ме асоцира на железо...

Quote
аааах...во челикот има железо???
Челикот е легура од железо, јаглерод (до  2%), и некои други супстанци во помали количини.

Quote
да, секако дека има, ама се додаваат и други материјали се добива легура со сосема различни магнетни својста од оние на железото
Да, на пример челикот лесно се магнетизира во присуство на магнетно поле... железото потешко ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
има нај различни видови на челик, и тоа дали се лесно магнетизира или не зависи пред се од примесите, друго е што правиме ние муабети на шашма ова се магнетизира лесно, ова не, а за прецизно одредување се користи релативната и апсолутната магнетна пермеабилност.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
за прецизно одредување се користи релативната и апсолутната магнетна пермеабилност.
Јас само така, грубо кажував.. Инаку така, тоа е најточно ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ај уште мелце и катана ќе напрајте. Значи ферум е железо, тие што ги викте феро материјали се соединенија на железото(фероксид т.е. 'рѓа на пример). Претежно чисто железо тешко се наоѓа во природата, а и при преработка начесто се меша со други елементи. Од процентот на јаглерод зависи колку е искалено железото, но секако големо влијание имаат и другите хемиски елементи во него(најверојатно сте приметиле на ножевите stainless steel ).
кој го интересира повеќе:
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Iron
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Stainless_steelОваа статуа е направена пред многу години(околу пред 1600) и ден денес се чудат како во тоа време имале вештина да изработат таков материјал кој нема да 'рѓоса толкуа многу време :
Code: [Select]
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3f/QtubIronPillar.JPG/445px-QtubIronPillar.JPGп.с. поздравете го/ја даскалот/даскалката по хемија... :)