Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335432 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Епа добро, фала на информации, ке си стои така уредчето, на некоја американка ќе и го дадам :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да намоташ исто толку кантал жица колку што има намотано, со иста дебелина, па ако ја собира на телото, така да го користиш ;). Или евентуално да го растуриш оној новиот од девојка ти и да видиш со колкава дебелина на жица е тој мотан и колку намотки има ;D. Само пази да не те види дека го растураш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1457 on 24.02.2014, Monday, 23:39:48 (Edited 25.02.2014, Tuesday, 01:17:10) »
Не бе тоа не чепкам, овие кинескиве знаеш како се составувани, само кинез да знае да ги расклопи, па ова што го најдов од кај циганиве е некое италијанско па беше онака пософистицирано направено за човек да го сервисира :) следен пазар ќе побарам некое друго, може ќе се најде нешто ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1458 on 25.02.2014, Tuesday, 17:26:03 (Edited 25.02.2014, Tuesday, 22:03:14) »
Па од  бувљак ли бре за девојката ствари купуваш?? ;D ;D ;D  Покажи се сега за 8 ми Март купи нешто од Кинезите! 8) (шала)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Па од  бувљак ли бре за девојката ствари купуваш?? ;D ;D ;D  Покажи се сега за 8 ми Март купи нешто од Кинезите! 8) (шала)

Добро ајде нека стои на форумов дека сум Геј за дечко ми го купив, гледам дека откако прашав само девојка ми ја мешате. Значи немора се што е за женски да биде поврзано со неа. Олабавете малку

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1460 on 25.02.2014, Tuesday, 23:31:29 (Edited 25.02.2014, Tuesday, 23:33:17) »
Не бе батка,што се лутиш! Рековме на шала,а девојката ти си ја спомна. :D ;) Дека си геј,извини,никој ни спомна ниту помисли . 8)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Да јас ја спомнав, го знам тој дел, ама откако ја спомнав ниеден стручен пост не прочитав, се во некои стил, не биди стиснат купи и ново па макар и кинеско, поклон за 8 март не се купува од бувљак итн. Никаде нешто стручно и од помош

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па батка некоја слика да ставеше,а не * италијанско*,* кинеско*  најдов. 8) Абе, ние да не сме видовити ,па сите можни пегли за коса да ги знаеме? Во наше време ги немаше.Ајде стави некое сликиче и пиши што си направил или нацртај на сликата како мислиш да го поврзеш! како иначе да знаеме што да ти објасниме?? :-\

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Да јас ја спомнав, го знам тој дел, ама откако ја спомнав ниеден стручен пост не прочитав
бато, на форум за електроника женска се спомнувало? па незнаеш дека сите сме запечени инжињери...тоа беше лош потег  ;D
(шала)


а за греачот - најди уште еден сличен таков и врзи го сериски со постоечкиот ;)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Го средив греачот, огномет беше на кратко :)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Имам едно прашање... Да не е излезот на TL071 премногу силен за TIP41C ? Или треба да ставам отпорник?
Онаа шемата што ми ја прати Металика беше неуспешна, иако интегралецот беше исправен и сите кондензатори и отпорници исто така...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
тоа може да се реши со потенциометар,  инаку шемата би требало да работи, јас правев една слична шема на оваа и работеше. еве за која зборувам
Code: [Select]
http://www.jer00n.nl/2010/07/28/clean-boost-for-guitar-or-bass/
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1467 on 27.02.2014, Thursday, 12:30:07 (Edited 28.02.2014, Friday, 10:59:04) »
Конечната шема...


Споено мислење: 28.02.2014, Friday, 10:59:04
Испадна дека отпорник од околу 2 кило оми би ми бркал работа
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1468 on 04.03.2014, Tuesday, 21:46:57 (Edited 04.03.2014, Tuesday, 21:50:16) »
Дали модифицирано ATX напохување би ми вршело работа како главно напојување за драјвер со NE555   којшто е аудио модулиран преку пин 5? Имам едни пријатели, се занимаваат со компјутери па имаат еден куп ATX напојувања коишто се расипани, па би ми ги дале за беспари, па да си ја пробам среќата ако е проблемот прост, на пример - подуен електролит, или да земам од кај Шуплино, ми дава целосно функционални, негови, поправани за 400...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ако не предизвикува интерфенција не би требало да има проблем? и сеуште не сфакам како планираш да го изведеш тоа со 555 кога како што јас знам тој неможе да работи со аудио фрекфенции? и да оваа шемата погоре што ја имаш ставено секако дека нема да работи бидејки е ставено само влез и излез а не и дополнително коло со коешто се одредува засилувањето.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a