Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335458 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аха, епа ОК, не сум знаел, благодарам за информацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
CCC постојат уште одавна и токму така не се распаднати никогаш.Богами чисти професионалци се кога се работи за ВФ техниката секоја чест.Инаку го гледав клипчето изненадуваат браво. :D ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Дали има некој да ми објасни што точно значи dissipation, Google translate не беше многу корисен...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ако мислиш дисипација тоа е претварањето  на дел од електричната енергија во топлинска тоа ги претставува загубите џуловите загуби нели тие се загуби што се јавуваат во електротехниката непотребни се и се јавууваат секогаш во излезните степени на засилувачите бидејќи тие се греат непотребно ради нелинеарната работа на транзисторите.Ова со излезниот степен ти го дадов само како пример.Има  многу други примери и уреди тоест елементи што имаат дисипација тоест создаваат загуби појасно ли е. ;D :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Дисипација може да значи и степен до кој што некој уред може да ја одава температурата од себе, пример на транзистор со дисипација 125вати тоа значи дека тој може да одаде топлинска енергија кон ладилникот од 125вати.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Дисипација може да значи и степен до кој што некој уред може да ја одава температурата од себе, пример на транзистор со дисипација 125вати тоа значи дека тој може да одаде топлинска енергија кон ладилникот од 125вати.  ;)
Пред да изгори... ;D
Инаку ме интересираше на пример, 2Н3055 колкава моќност може да контролира пред да изгори.. Тој има дисипација од 115 вати.. А имам 4 паралелно...
Еј, и да прашам уште нешто, значи имам дарлингтон пар, 4 2Н3055 паралелно, контролирани од страна на еден ТИП41Ц. Е сега, дали аудио сигнал од телефон ќе биде доволно јак за да го вклучи ТИП41Ц? Или да ставам на него 2Н3904, па тој да го контролира него, па нешто како дарлингтон тројка??
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
мокност при која што нема да се надмине неговата максимална работа темепература, може да биде и 1000 вати за 1с или 100 вати за 10с ова како пример го давам, незнам точно..и патем ме интересира зошто користиш 4 2н3055 во дарлингтон коге може 4 во паралела ?? со дарлингтон се добива само големо засилување, и го користат најчесто каде има мал сигнал а не и во излезни степени.. а за тоа тип41ц поревери си даташит и струјата што може да ја даде мобилниот на излез од слушалките.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не спомна каде би го користел тој дарлингтон спој? Како рече Металика можеби е подобро да врзеш паралелно 4 јаки транзистора со тоа што на секој од нив во емитерот сериски  ке ставиш отпорник 0,2 оми 5W. Дисипацијата се намалува со соодветно голем ладилник и дополнително ладење во вид на вентилатор ( кулер) .

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1434 on 18.02.2014, Tuesday, 22:56:58 (Edited 19.02.2014, Wednesday, 00:15:05) »
Грешно си ме сватил... Користам 4 2Н3055 во паралела, поврзани во дарлингтон пар со ТИП41Ц.
Инаку за ова со телефонот.. ќе земам 2Н3904 за секој случај, а и целосно ќе го вклучи ТИП41Ц... ;D
Мислам дека нема потреба од отпорник од 0,2 оми..
Еве шема, кажете ако не е во ред нешто...

Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Те советувам да ги ставиш тие 4 отпорници од 0,1-0,2 оми 5вати на емитерите бидејки не верувам дека сите 4 транзистори се со исти карактеристики на пример засилувањето Hfe, освен ако не се упарени.. инаку за оваа шемата земи пресметај колкав сигнал ке оди на тип41ц за да не добиеш исклупуван сигнал на излез, секако ова е драјвер за сплит трафо, ама мислам дека нема да ти врши работа сигнал со огромно ниво на дисторзија.  ;) ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
секако ова е драјвер за сплит трафо
A ти што очекуваше од мене?? ;D ;D
Инаку не за сплит трафо, сакам за две бобини да го користам.. Уште еден и пол месец има до народна техника, па сакав да го аудио модулирам теслиниот (не барам некој голем квалитет...)
А како да ја намалам дисторзијата?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната 
« Reply #1437 on 18.02.2014, Tuesday, 23:27:37 (Edited 18.02.2014, Tuesday, 23:57:49) »
Па, нема ни да има дисторзија ако сигналот што оди на тип41ц а потоа и на 2н3055 не е на превисоко ниво.  ;) затоа ти реков провери си колку струја дава мобилниот на излез  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Па, нема ни да има дисторзија ако сигналот што оди на тип41ц а потоа и на 2н3055 не е се превисоко ниво.  ;) затоа ти реков провери си колку струја дава мобилниот на излез  ;)
Значи, како што разбрав, колку помалку транзистори, толку помалку дисторзија, ајде, ќе измерам, па утре ќе пишам...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Не, не лошо си ме разбрал, ако сигналот што оди на тип 41ц е превисок за него тогаш ке има дисторзија.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a