Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335455 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1410 on 07.02.2014, Friday, 23:23:33 (Edited 07.02.2014, Friday, 23:34:54) »
И да имаат којзнае колкава ВФ опрема нема ништо да направат.Кога се дискретизира аналогниот сигнал тоест пораката може да се користат многу модулации може импулсно-амплитудна,може импулсно-ширинска модулација,импулсно-кодна,делта модулација,импулсно-положбена,квадратурна модулација,квадратно-амплитудна,квадратно ширинска и уште многу други да не ги набројувам сега овде.А модулација е постапка кога нискофреквентниот сигнал гласот се префрла во високофреквентен опсег.Тоа се прави со множење на носителот кои го генерира ВФ осцилаторот и пораката.Значи пораката се множи со носителот.Имаме поголем број токивокиња што ги користат полицајците што работат во двометарското подрачје но тоа УКБ подрачје мора да го кодираат тоест овде се работи за аналогни модулации не се како горнонаведените имаме други модулации овде тоест три се амплитудна модулација,фазна модулација и фреквентна.Значи дел од постарите полициски токивокиња користеа или сеуште користат фреквентна модулација.Значи пораката се втиснува во фреквенцијата на носителот и како се менува интензитетот на пораката се менува и фреквенцијата.За да не ги прислушкувааат нормално се врши кодирање.Сега новите токивокиња што ги набавија немаат сите но специјалните единици имаат и ЕБР има се комплет дигитализирани а посебно се добро кодирани.Треба да знаеш што како каква модулација користат.А тоа не го знае секој само таа фирма што ги правела за нив и тие се држат во тајна..Поминале тие времиња кога криминалните банди прислушкувале полицајци.Така да Киловолт се тоа се приказни и фантазии.Треба малку и од друг аспект да се гледаат работите. :D ;).Без лутење такви работи не може секој да ги направи и не е многу едноставно.Се си има свое ;D ;D.И се е предвидено со закон и се казнува секој прекршок
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Trolko

  • Guest
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1411 on 07.02.2014, Friday, 23:29:06 (Edited 08.02.2014, Saturday, 10:48:20) »
Спецификацијата за тоа што користи нашата држава е отворена :

Code: [Select]
https://en.wikipedia.org/wiki/Terrestrial_Trunked_Radio
и сѐ знае што модулација користи т.е. pi/4 DQPSK, како и фрекфенцијата на која работи.

I'll just leave this here :

www.youtube.com/watch?v=mafkTIjrjYk

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Добро де се знае што модулација али пак се кодирани.Што да не знае некој обичен човек или електроничар аматер да направи декодер зборот ми беше фирмите што им го направиле декодерот се држат во тајност. 8) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што се замарате со ова- сите полицајци имаат мобилни  8)

Trolko

  • Guest
Добро де се знае што модулација али пак се кодирани.Што да не знае некој обичен човек или електроничар аматер да направи декодер зборот ми беше фирмите што им го направиле декодерот се држат во тајност. 8) ;)

Веројатно не го изгледа видеото што го пастнав, кога ќе имаш време ѕирни го :-)

Што се замарате со ова- сите полицајци имаат мобилни  8)

... и ? :-)

Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=ZrbatnnRxFc
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=34VlOVKlpis

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да не го изгледав видеото ќе го гледам сега.Ама пак сигурно ти треба ВФ опрема не е се толку едноставно да обичен аматер електроничар да го направи.Ќе го видам видеово ќе видам што е видеово. :D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Trolko

  • Guest
Да не го изгледав видеото ќе го гледам сега.Ама пак сигурно ти треба ВФ опрема не е се толку едноставно да обичен аматер електроничар да го направи.Ќе го видам видеово ќе видам што е видеово. :D ;D

RTL-SRD ~ $15 + софтвер под GPL = $0 ова е потребно од РФ опрема (не е коректно ВФ - висока фрекфенција) е сега за знаење т.е. познавање, треба малку повеќе. Се согласувам потполно со тебе дека *аматер електроничар* не би можел ова да го изведе :-)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ќе се разочарал???Абе ајде.... ::) ???
Ако го сменев да изгледа вака, што ќе пишеше?
Кога ќе му кажам.. скроз ќе се разочара  :( . Ама добро... ;D


Quote
Што да не знае некој обичен човек или електроничар аматер да направи декодер
Може, ама треба да има искуство леле мајко.. ;D

Што се замарате со ова- сите полицајци имаат мобилни  8)
Тогаш зошто носат Токи-Воки со нив?

Како и да е, значи заклучивме дека пораките се кодирани и е потребно да се направи декодер, а декодер е многу тешко да се направи, дури и по години експериментирање, и тоа од некој искусен, и пак за крај сепак треба да зе знае фрекфенцијата... Заклучок: Ова е скоро невозможно за некој аматер... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Trolko

  • Guest
Како и да е, значи заклучивме дека пораките се кодирани и е потребно да се направи декодер, а декодер е многу тешко да се направи, дури и по години експериментирање, и тоа од некој искусен, и пак за крај сепак треба да зе знае фрекфенцијата... Заклучок: Ова е скоро невозможно за некој аматер... ;)

Од каде го заклучивме ова ? Пораките се енкриптирани да, декодер не се прави, туку се решава - математички. Направен е декодер (некој воопшто одвои време да види што имав постирано линкови?!?!). Ќе ти направам услуга и ќе ти кажам дека првиот канал на uplink-от е 390.492 MHz (во Македонија.)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Е добро де, признавам, не го изгледав видеото и ме мрзеше да го читам долгиот пост на nsu.  :)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Trolko

  • Guest
Е добро де, признавам, не го изгледав видеото и ме мрзеше да го читам долгиот пост на nsu.  :)

Јас заклучив дека треба да се истражи нешто пред да се донесе *дефинитивен* одговор :-)  :-*  :-*

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1421 on 08.02.2014, Saturday, 17:32:05 (Edited 08.02.2014, Saturday, 17:34:15) »
Што се замарате со ова- сите полицајци имаат мобилни  8)

... и ? :-)

Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=ZrbatnnRxFc
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=34VlOVKlpis

Не ми се верува дека сеуште постои Chaos Computer Club ;D. Знам дека званично веќе не постојат, затоа, но сега баш на Wiki прочитав, изгледа се реоформиле или продолжиле некои други фаци под тоа име да работат. Не сум знаел ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Trolko

  • Guest
Не ми се верува дека сеуште постои Chaos Computer Club ;D. Знам дека званично веќе не постојат, затоа, но сега баш на Wiki прочитав, изгледа се реоформиле или продолжиле некои други фаци под тоа име да работат. Не сум знаел ;).

Whaaaat????? CCC _никогаш_ не *непостоел* ниту пак се реоформувале :) Секоја година одиме на конференцијата CCC (Communication Chaos Congress) :-) Оваа година беше јубилејна 30 годишнина :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1423 on 08.02.2014, Saturday, 17:40:51 (Edited 08.02.2014, Saturday, 17:43:20) »
Епа не сум знаел ;). Нели постоеја, уште од времето на BBS, како хакерска група, ама не знаев дека баш и како клуб постои, официјално мислам. А истите фаци кои ја имаат оформено групата, они се сега дел и од сегашното CCC?

EDIT: Немој да ми кажеш дека вакво нешто имаат направено и Cult of the Dead Cow ;D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Trolko

  • Guest
Епа не сум знаел ;). Нели постоеја, уште од времето на BBS, како хакерска група, ама не знаев дека баш и како клуб постои, официјално мислам. А истите фаци кои ја имаат оформено групата, они се сега дел и од сегашното CCC?

EDIT: Немој да ми кажеш дека вакво нешто имаат направено и Cult of the Dead Cow ;D?

CCC си се тие што секогаш си биле :-) Супер журчиња прават :))))


За CoDC ништо незнам...