Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335434 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1365 on 17.01.2014, Friday, 20:44:50 (Edited 18.01.2014, Saturday, 01:50:46) »
Епа не зошто како што реков тој отпорник е за стариот принцип ја ограничува примарната струја и се добива појака искра при стартот на бомбината значи при стартот.После се нормализира се а мене прееска ми викаат дека тропам бисери и нема никакви отпорници кај електронското палење не мора да има. Инаку тој е тој бајпас.Објаснивме во претходните постови.Инаку чим си направил драјвер Киловолт за што ќе го користиш високиот напон пак ли ќе правиш некој Теслин Трансформатор или? :)
Quote
Примарната струја кога ќе почне да тече од акумулаторот поминува низ еден отпорник кој што е поврзан со примарниот калем и со изводот B+ од бомбината тој отпорник служи за да може да се регулира јачината на примарната струја  ова се прави за да варницата биде јака при стартвање на моторот дали ова го знаеш
.Тоа сакав прееска да го кажам.Но киловолт си направил драјвер и ги нема овде тие ударни струи кај него он не ја поврзува бомбината на 12 волти еднонасочен напон он оди директно на 50 херци тоа е веќе сосема друг драјвер.Инаку за кај колата нели бидејќи бомбината е реактивна компонента и повлекува наеднаш поголема струја а акумлаторот и го дозволува тоа и затоа се става тој отпорник да го спречи тоа.А кај електронското палење бајпас прави самото електронско палење.Јас не сум го заборавил ветувањето и скоро да ми ја вратат 12 мегапикселната камера ќе сликам и ќе кажам каде стоел тој отпорник за бајпас за ограничување порано каде е сокриен во автомобилот.И пак ќе кажам да не дојде до забуна тоа било кај старите механички системи со разводник и одма до разводникот ја имаме платината.Сега со Хал сензорите сосема друга работа е друг принцип електронски.Имаме многу драјвери за бомбини механички електронски па оној што иде на 50 херци на градска мрежа у која категорија да го сместиме.Он користел таков.Киловолт не ти треба отпорник тоа дојде до недоразбирање бидејќи јас сакав принципот да го објаснам.
измери ја вредноста со унимер ако веке ја имаш бобината.
Ако мислеше на отпорникот, го немам, тоа е работата...
Ако мислеше на отпорот на примарот и секундарот, еве ги
Примар, ~3 оми
Секундар ~10 кило оми (9,97)

Каков драјвер користиш и убаво ти рече Металика омски измери ја и ќе видиш дали е исправна 8).Ти рече ли дека е исправна автоелектричарот :D.Инаку ако е исправна оваа е доста добра бомбина ќе ти врши работа за тоа што сакаш ти задоволителна е дури и повеќе од тоа :D 8)
Исправна е, тој само ми ја даде, и ми рече -оваа ќе ти сврши работа-, дома го врзав плусот на едниот крај од еден адаптер, со крокодил штипка минусот, и со уште една крокодил штипка минусот  кон ХВ излезот, за да ја видам искрата(ако воопшто ја фрли... едната штипка ( онаа поврзана за адаптерот ) ја допирав до минусот на бобината и фрлаше искра...3-4мм.
Патем, сакам да му купам за поефтино една друга на еден авто електричар, да ги врзам двете анти паралелно, и да ги издолжам уште толку искрите, плус тоа, ќе крепи појака струја...
Ја драјвувам на 50 херци, уствари, модифицирав драјвер од фиксен телефон панасоник, и директно АС излезите му ги врзав на еден звучник, потоа направив сет контакти со кои со секое помрднување на звучникот се создава контакт, слично како кај автомобилската платина. Тие контакти се поврзани сериски со бобината, и прават прекин на напонот, со што бобината работи, баш тоа го завршив пред 5 минути..
Доброто кај овој драјвер е тоа што НЕМА гајле од индуктивните шилци што ги создава бобината..

Споено мислење: [time]17 Јануари 2014, 19:57:58[/time]
извинете ме малку, постов троа застарен е, сте пишале додека пишував.
.Чим ја драјвуваш бомбината добро е.Ова е друг драјвер за кој што зборевме ние.Твојот не е ни со платина не е ни со електроника тиристори транзистори.Ти на 50 херци ја драјвуваш и преку трафо го обараш напонот а и неможе бомбината да повлече тука многу голема струја така да отпорникот заборави го нема да ти треба тебе во општо.И внимавај со високиот напон за што ќе го користиш
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Малку офф

Прашање. Дали некој од вас има „отворено„ класична бобина во живо со свои раце и дали може со свои зборови да напише или нацрта како изгледа и што се има во внатрешноста  ;D
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1367 on 17.01.2014, Friday, 21:54:09 (Edited 17.01.2014, Friday, 22:07:21) »
Јас имам отворено бомбина беше прегорена и со брусилка и го исеков врвот..Одвај ја растурив ја упроастив.Значи имаше едно големо јадро кое беше изградено од шипки ми се чини или од меко железо.Тоест беа шипки поврзани заедно со меко железо.Имаше примарна намотка со дебела жица и многу помал број на навивки приметив каде примарот и секундарот се споени.Секундарот се запрепастив имаше многу навивки густо намотани со ептен ептен тенка жица како влакно стварно се разликуваа тоа примарот беше 2 милиметри вака според мене од голо око преку 1 милиметар жица сигурно.И тој заедничкиот спој беше споен и со кукиштето масата залемен за него.И имаме маса заедничка за примар секундар.Еден слободен извод за примар еден за секундар.И да кажам тоа секундарот беше премачкан со некоја маст,може не е маст али лепеше некоја изолација.Значи примарот и секундарот еден врз друг се.Е сега како што кажав сум слушнал дака имало бомбини стари првите што имале внатрешен отпорник внатре за регулација на примарот.Но мојата немаше беше со надворешен.А сега со новиве електронскиве нема потреба од бајпас отпорник електронското палење тој проблем го решава :D.Да го објаснам ли и принципот на работа Toma. :D :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1368 on 17.01.2014, Friday, 22:09:28 (Edited 18.01.2014, Saturday, 01:59:56) »
Quote from: Toma
...и што се има во внатрешноста  ;D
Случајно да не испушти некој детаљ (ситница).

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
Инаку чим си направил драјвер Киловолт за што ќе го користиш високиот напон пак ли ќе правиш некој Теслин Трансформатор или?
На теслиниот му треба напредок, со 35 вати ништо не правиме. ;D ;D ;D Затоа и бобина барав. :)

Quote
он не ја поврзува бомбината на 12 волти еднонасочен напон он оди директно на 50 херци тоа е веќе сосема друг драјвер.
Грешно си ме разбрал, значи овде звучникот го драјвува наизменичен напон, 12 волти 50 херци кој се користи за контрола на поголем напон и појака струја, во овој случај 18 волти, незнам колку ампери еднонасочна. Изгледа се збуни, изгледа кога реков 50 херци ти одма помисли на градска мрежа...
Ова напишаново беше, да не речам гаф... ;D

Quote
Јас имам отворено бомбина беше прегорена и со брусилка и го исеков врвот..Одвај ја растурив ја упроастив.
Кога го читав ова си реков -што си направил бе nsu! Си ја сквернавел високонапонскава електроника... Се шалам.. ;D ;D ;D
Quote
Киловолт не ти треба отпорник тоа дојде до недоразбирање бидејќи јас сакав принципот да го објаснам.
Ако видиш како почнавме, ќе видиш дека всушност ја барав максималната јачина на струјата која што може да минува во примарот, па затоа ја барав вредноста на отпорникот, за да пресметам по омов закон, но сето се испомеша...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1370 on 17.01.2014, Friday, 22:21:27 (Edited 17.01.2014, Friday, 22:51:48) »
Значи јас ја отварав минатото лето кога си немав друга работа.Точно вака шипки имаше а и претходно пишав дека имало шипки па железно јадро тоа го приметив околу нејзе на тоа се сеќавам и некои други работи пишав од буба беше фолцваген инаку бомбината е сега не се сеќавам се.
Quote
Случајно да не испушти некој детаљ (ситница).
Па го испуштив горниот држач ама тој отиде го исеков и друго да кажам така ја испуштив и хартиената изолација.Ме зачуди што помеѓу примарот и секундарот имаше хартиена изолација тоа не го пишав но знам споени беа заедно и плус на масата на шасијата беа споени.Има уште ама одавна беше.Ама ја упропастив цела и не за друго тоа камчето слабо ми сечеше се изнервирав тоест нормално менив повише камчиња ама брзо се изабуваа.Да го објаснам принципот на работа ама добро го знаеме порано и јас како киловолт сакав да направам теслин трафо не ми се моташе секундарот а се друго ми е спремно имам високо напонски напојувања од флајбек и секако од бомбини.Ама искрен да бидам немам време кога летово некое средно моќно теслино трансформаторче мора да си направам.Инаку киловолт браво за ентузијазмот
Quote
Грешно си ме разбрал, значи овде звучникот го драјвува наизменичен напон, 12 волти 50 херци кој се користи за контрола на поголем напон и појака струја, во овој случај 18 волти, незнам колку ампери еднонасочна. Изгледа се збуни, изгледа кога реков 50 херци ти одма помисли на градска мрежа...
.Па што не кажеш така него јас мислев другачије криво те сватив моја грешка.Не сум дочитал па добро може и така како што си направил.Ту бре ме збунивте.Ама добро што си се досетил и така да ја драјвуваш дава ли добри искри.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1371 on 17.01.2014, Friday, 22:28:55 (Edited 17.01.2014, Friday, 22:37:45) »
Quote
Инаку киловолт браво за ентузијазмот
Електрониката е ко дрога брат.....двајцата го знајме то убо..... ;D ;D
Quote
порано и јас како киловолт сакав да направам теслин трафо не ми се моташе секундарот
ништо не бива ко така.... ;D ;D ;D се шалам.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Абе батали тоа земи со аудио техника бави се или ВФ.Се шалам.Но ти си млад сеуште но така се почнува.Првин дојди до средно
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1373 on 17.01.2014, Friday, 22:39:47 (Edited 17.01.2014, Friday, 23:24:22) »
Quote
па затоа ја барав вредноста на отпорникот, за да пресметам по омов закон
1.6 ohm

Споено мислење: 17.01.2014, Friday, 23:24:22
Quote from: nsu
...друго да кажам така ја испуштив и хартиената изолација.Ме зачуди што помеѓу примарот и секундарот имаше хартиена изолација тоа не го пишав
Таа  изолација од хартија беше сува или влажна  ;D
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1374 on 18.01.2014, Saturday, 01:07:36 (Edited 18.01.2014, Saturday, 01:10:32) »
Па влажна бе друже Тома натопена е со трансформаторско уље :D ;D.Нели сум во право утре чекам одговор од вас тоест подоцна утре е веќе.Важно ви кажав од што е составена и погодив.Сум отворил бобина е досада беше тоа
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Да натопена е со ~трансформаторско~ масло.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Замени за Tip 41c i tip 42c вo аудио појачало ? BD 243 C и кој беше другиот ? и кој за кого беше замена ?  ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Знаеш зошто служи гугл, така?? еве побарај овде
Code: [Select]
http://alltransistors.com/
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Замени за Tip 41c i tip 42c вo аудио појачало ? BD 243 C и кој беше другиот ? и кој за кого беше замена ?  ;D

Пиши ми PM, ќе ти пратам линк од vrt-dvd.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male