Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335447 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Спреми се за долго читање. ;)
Значи звукот се создава со ширењето на воздухот што го предизвикуваат искрите, Теслиниот трансформатор се вклучува и исклучува многу пати во секунда, и така се создава звук со одредена фрекфенција, иако Теслиниот работи на радио фрекфенции. Има сложен и попрост начин да се направи ова.
Сложениот претставува солид стејт Теслин трансформатор кој е аудио модулиран од страна на прост МИДИ (дигитален интерфејс за музички инструменти) прекинувач, кој го прекинува во зависност од фрекфенцијата, така се добива аудио модулација на високонапонските празнења. Овој начин има предност во тоа што тој може потполно да ја контролира струјата, со тоа се добиваат појасни тонови, а со тоа и почист звук, иако звучи како првите електронски музички инструменти. ;)

Простиот начин е ваков
-Значи за аудио модулација на Теслино трафо е потребен некој вид на прекинувач кој зависи од дигитален или аналоген сигнал, т.е. некој вид на засилувач. За ова има прост, сложен и уште посложен начин.

"Нај сложениот" од овие прости начини е со користење на аудио засилувач од неколку стотици вати, (зависи колку вати сакаш да биде теслиниот) и така со аудио сигнал да ги контролираш искрите.

"Сложениот" начин се состои од транзистор отпорник и реле, така поврзани што транзисторот ја вклучува и исклучува струјата во калемот на релето, релето ја вклучува и исклучува струјата во примарното коло. Базата и емитерот на транзисторот да бидат приклучени на некој сигнален напон, овој начин е ограничен во фрекфенцијата (до околу 200 херци) и често се случува релето и транзисторот да не се усогласат со макс. фрекфенција и така да се уништи звукот на искрите.
Друга варијација на ова е да се поврзи директно еден слабо сигнален, но високонапонски и јак транзистор, или дарлингтонов пар (за да не мора да биде слабо сигнален) на транзистори, така што тие да ја контролираат струјата на примарното коло на Теслиниот трансформатор.

Најпростиот од овие начини е со некои високонапонски тастери, да се вклучуваат одреден број на искричари (или кондензатори, или да се менува бројот на навивките на примарот, но не го препорачувам ова затоа што ова ја менува фрекфенцијата на примарното коло и ќе се раштима целиот Теслин трансформатор) сериски, со што ќе се менува фрекфенцијата на која работи Теслиниот трансформатор. Значи ќе добиеш нешто како -нова генерација на музички инструменти-
Сепак треба учење за ова бидеќи ќе треба ти да го свириш. ;)

Се надевам дека ова ти помогна.
 ;D ;D ;D ;D


А некоја шема ? :D

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Ако не сте чуле за Tesla Orchestra еве ви нешто интересно, имаат свој канал и веб страна

Temple of Tesla: The Primordial Booze
Hams do it! With Frequency

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
А некоја шема ? :D
е така детално објасна, мислам шема веќе не е потребна. На постоечки теслин трансформатор ќе пробаш да му дадеш излезен сигнал од аудио појачало. Или пак како што кажа Киловолт за транзистор и реле-едноставно и по усогласено може да се изврши со 2 транзистори кои работат на висока фрекфенција поврзани во дарлингтон спрега на база/гејт побудуваш и тие пропуштаат/непропуштаат напон на примрот на трансформаторот. Ова е веќе цел „општ“ развиен проект, само треба да се спроведе во пракса со конкретни вредности и елементи. Малку да се помачиш, но да знајш дека твое е :)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1338 on 18.12.2013, Wednesday, 07:31:07 (Edited 18.12.2013, Wednesday, 07:34:43) »
Quote
база/гејт побудуваш и тие пропуштаат/непропуштаат
да не смеша малку колектор и гејт?
Инаку, ќе му ставам шема и ќе отворам тема во високонапонска електроника. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Quote
база/гејт побудуваш и тие пропуштаат/непропуштаат
да не смеша малку колектор и гејт?
Инаку, ќе му ставам шема и ќе отворам тема во високонапонска електроника. ;)

Киловолт, за побуда на транзисторот е потребно да се донесе напон на базата или гејтот,зависно каков е транзисторот.Тоа сакаше да го каже членот.Колекторот и гејтот не влегуваат во таква комбинација. 8) ;D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
база/гејт побудуваш и тие пропуштаат/непропуштаат
да не смеша малку колектор и гејт?
Инаку, ќе му ставам шема и ќе отворам тема во високонапонска електроника. ;)

Киловолт, за побуда на транзисторот е потребно да се донесе напон на базата или гејтот,зависно каков е транзисторот.Тоа сакаше да го каже членот.Колекторот и гејтот не влегуваат во таква комбинација. 8) ;D
Извинете ме, никогаш немам работено со тие, па ми се смеша гејтот и дрејнот. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,ајде не пишувај, се ти е помешано  ;) 8)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Не е битно, се разбравме xD

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1343 on 20.12.2013, Friday, 17:50:17 (Edited 20.12.2013, Friday, 18:58:00) »
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11719.0Еве линк од темата за аудио модулација што реков дека ќе ја ставам.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Киловолт,рековме да не се ставаат само линкови,ами пиши што е тоа или зошто и на кого се однесува!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Да не знае некој нормална бобина од кола за колкава јачина е наменета?
Појдов кај еден автоелектричар и ми даде една функционална за џабе...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
имаш машина со 4 клипа и машина со 12 клипа.... колкава е јачината на бобината на авион со клипен мотор???? вака изгледа твоето прашање.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Од каде да знам, на нејзе пишувa
C6R-800
12V
OIL FILLED COIL
USE WITH EXTERNAL RESISTOR
MADE IN JAPAN
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ја пишува дека на излез дава 18-20КВ а за струјата не пишува, еве и фотка


Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Затоа и прашував, ако ја пишува вредноста на отпорникот можеме да ја пресметаме јачината....ама јас не најдов...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.